jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۶۳۰۸۲ ۰۴ بهمن ۱۳۹۳  |  ۲۳:۴۱

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هیئت مذاکره کننده ایران روز پنج شنبه در استانبول در سطح معاونان و کارشناسان با نمایندگان آلمان، فرانسه و انگلیس درباره موضوع هسته ای گفتگو می کند.

ورود به جزییات به معنی حصول توافق قطعی نیست

سید عباس عراقچی در گفت​وگو با واحد مرکزی خبر در زوریخ افزود: احساس کردیم از فرصت اجلاس داووس و نیز با توجه به حضور هیئت های کشورهای مختلف می توان برای ادامه گفتگو ها استفاده کرد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در کنار برنامه های وزیر امور خارجه در حاشیه اجلاس داووس ما هم چند دیدار داشتیم، افزود: از دیروز دیدارهایی با هیئت امریکایی و خانم اشمیت نماینده اتحادیه اروپا به صورت دوجانبه و سه جانبه برگزار کردیم. ضمن اینکه در این مدت کارشناسان دو طرف نیز نشست هایی را برگزار کردند.

وی گفت: در این دیدارها درباره موضوعات مختلف به ویژه موضوعات مهمی چون غنی سازی و تحریم ها که جزییات مفصل و پیچیده ای دارد وارد بحث شده ایم.

تصمیم گیری درباره کلیات و اصل موضوع

عراقچی با بیان اینکه ورود به جزییات به معنی حصول توافق قطعی نیست تصریح کرد: ما در موقعیتی هستیم که جزییات و کلیات باید با هم بررسی شوند. همه جزییات باید روشن شود و طرفین در موقعیتی قرار بگیرند که بتوانند درباره کلیات و اصل موضوع تصمیم گیری کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان افزود: عصر امروز هم مذاکرات در سطح معاونان و کارشناسان ادامه خواهد داشت و همه طرف ها جدی هستند.

وی با بیان اینکه مذاکرات شکل جدی و مستقیم به خود گرفته است گفت: امیدواریم بتوانیم به تدریج دیدگاه ها را به هم نزدیک کنیم، البته اختلافات وجود دارد و این طبیعی است.

عراقچی با اشاره به اینکه مذاکرات به قدری پیچیده است که نمی شود به سرعت به نتیجه رسید و موضوع را حل و فصل کرد اظهار داشت: با این حال تلاش ها ادامه دارد و جدیت در طرف مقابل نیز دیده می شود.

فضای مذاکرات سازنده است

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه فضای مذاکرات سازنده است و بحث های مفیدی شکل گرفته است گفت: با این حال هر دو طرف نگرانی و اختلاف نظر هایی دارند که جدی است، اما تلاش بر این است که همه این ها را به یک تفاهم مشترک نزدیک کرد.

عراقچی درباره مذاکرات آخر هفته با اروپایی ها نیز گفت: امیدواریم مباحثی که با امریکایی ها مطرح شد به صورت جزیی تر با اروپایی ها مطرح کنیم، البته با کارشناسان روسیه و چین هم در حال تنظیم قرار ملاقات هستیم.

وی افزود: البته ارتباطات ما با این دو کشور نزدیک تر است به طوری که هفته گذشته به غیر از گفتگو با هیئت روسی در ژنو که در قالب پنج به علاوه یک و دو جانبه انجام شد هیئتی هم از سازمان انرژی اتمی ایران برای ادامه بحث ها به روسیه رفت.

مشورت ها با روسیه و چین دایمی است

معاون وزیر خارجه با تاکید بر اینکه رفت و امد و مشورت ها با روسیه و چین دایمی است و از نزدیک درباره همه موضوعات مشورت می کنیم گفت: در فاصله گفتگو با اروپایی ها برنامه ای هم برای دیدار با هیئت های این دو کشور تنظیم خواهیم کرد.

عراقچی همچنین گفت اجلاس امنیتی مونیخ که ماه اینده میلادی در المان برگزار می شود، فرصتی است تا وزرای کشورهای پنج به علاوه یک باهم نشستی برگزار کنند، البته این نشست قطعی نیست اما همه روی اصل قرار ملاقات توافق دارند. هرچه به زمان اجلاس نزدیک تر می شویم قرارها جدی تر خواهد شد.

درمذاکراتی فشرده، وارد جزییات شده ایم

گفتگوهای دو روزه هیئتهای مذاکره کننده ایران و امریکا درباره موضوع هسته ای در زوریخ پایان یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی واحد مرکزی خبر، سید عباس عراقچی در پایان این گفتگوها گفت: مذاکرات فشرده و جدی بود و وارد جزییات شده ایم.

وی افزود : در این دو روز درباره موضوعات مختلف از جمله غنی سازی بحث های زیادی داشتیم و این گفتگوها باید ادامه یابد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه گفتگوها مفید و سازنده بود اظهار داشت: با این حال اختلاف نظرها پابرجاست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر