jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۶۲۷۴۶   ۰۴ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۱:۵۸

محققان آمریکایی درصدد دستیابی به نتیجه پژوهشی هستند که بر اساس آن معلوم می شود که آیا باران می تواند ویروس ها و باکتری ها را به انسان منتقل کند.

آیا باران ویروس ها و باکتری ها را به انسان منتقل می کند

پس از بارش باران بوی خوشایندی به مشام می‌رسد که این سوال را به ذهن متبادر می‌کند، این بو از کجاست؟ جدیدترین مطالعات محققان دانشگاه ام ای تی امریکا به این سوال پاسخ داده است.

بارش باران، یکی از زیباترین پدیده هایی است که در فصول سرد سال به وقوع می پیوند. پس از بارش باران بوهای خوب و مطبوعی به مشام می رسد اما علت این پدیده در چیست؟ محققان دانشگاه ام آی تی امریکا جدیدترین تحقیقات خود را به این موضوع اختصاص داده اند تا به علت و چگونگی این موضوع پی ببرند.

محققان با استفاده از دوربین های متفاوت و پر سرعت به فیلمبرداری بارش و برخورد قطرات باران با زمین پرداختند. سپس با بررسی این ویدئو و چگونگی برخورد قطرات باران با زمین به این نتیجه رسیدند که قطرات باران در هنگام برخورد با زمین حباب های کوچکی را ایجاد می کنند که این حباب ها به سمت بالا پرتاب شده و در نتیجه این برخورد قطرات بسیار ریزی از آب و خاک برای لحظاتی در هوا معلق می مانند.

محققان امریکایی معتقدند این ذرات دلیل بویی هستند که پس از بارش باران استشمام می شود. اما این بو نیز به شکل های مختلفی بروز می کند، برای مثال زمانی که شاهد بارش باران هایی به صورت پراکنده یا ملایم و اندک هستیم، میزان بویی که استشمام می شود به مراتب بیشتر از بویی است که از در بارش های تند به مشمام می رسد.

این مطالعه از آنجایی اهمیت پیدا می کند که آیا باران می تواند در انتقال ویروس ها و باکتری ها به انسان نقش داشته باشد زیرا بسیاری از بیماری ها از طریق خاک منتقل می شوند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.