jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۶۰۶۸۵   ۲۸ دی ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۵

مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دست به دست هم داده تا ازدواج برای جوانان امر دور از دسترسی باشد و هر روز جوانان بیشتری این آرزو را به فراموشی بسپارند، این درحالی است که شرایط فرهنگی جامعه نیز آنقدر بحرانی است که سرنوشت یک پنجم ازدواج‌ها که به سختی هم صورت می‌گیرد به طلاق ختم می‌شود، مشکل اینجاست که حاکمیت و دولت برای حل این مشکلات تاکنون اقدام قابل توجهی نداشته‌اند و در این میان فقط بخش جوانان وزارتخانه ورزش و جوانان ادعای رسیدگی به این مشکلات را دارد.

حمایت از ازدواج در یک وام خلاصه شده است

این درحالی است که به گفته کارشناسان عملکرد این بخش نیز محدود به ابراز نگرانی و پژوهش‌هایی شده که تاکنون گرهی از کار و مشکلات جوانان باز نکرده و به همین دلیل بحث جدا شدن این بخش مدتی است دوباره سرزبان‌ها افتاده است اما نکته اینجاست که به اعتقاد کارشناسان مستقل شــدن دوباره این بخش نیز به تنهایی نمی‌توانـد گره گشای مشــکلات جوانـــان باشد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعتقاد دارد که «ازدواج» جوانان موضوعی حاکمیتی است و به همین دلیل دولت و حکومت باید در آن ورود کند.

محمود گلزاری در نشست آموزشی مشورتی ازدواج و سلامت جوانان دراین باره عنوان کرد: مشکل اصلی در دستگاه‌های دولتی این است که مسئولان ما نگاه جدی به مقوله ازدواج نداشته و ازدواج را در یک وام ازدواج خلاصه کرده‌اند.

براساس مطالعات کارشناسان حوزه جوانان، نقطه اول چالش‌ها دراین بین، بی‌انگیزه بودن بخشی از جوانان در مورد ازدواج است، زیرا 50 درصد دلیل بی انگیزگی جوانان مسائل اقتصادی و اشتغال است. افزون بر این میانگین نرخ بیکاری جوانان 10 درصد بالاتر از نرخ بیکاری جامعه است.

به گزارش ایسنا، گلزاری دراین باره بیان کرد: مسائل فرهنگی نیز مثل ترس از ازدواج، ترس از مسئولیت در این زمینه موثر است و باعث بروز ایجاد روابط نامشروع می‌شود. مجموع اینها باعث شده در کشور نزدیک به ده میلیون فرد در سن ازدواج داشته باشیم که مجرد هستند. وی با بیان اینکه چالش دوم مشکل همسریابی است، اظهارکرد: برخی دختران و پسران انگیزه و امکانات ازدواج را دارند، اما فرد مناسب را پیدا نمی‌کنند.

ساز‌وکار همسریابی در جامعه ما یک ساز‌وکار سنتی بوده، اما این مساله به دلایلی مثل گسترش شهرنشینی، هسته‌ای شدن خانواده‌ها و افزایش فاصله‌های اجتماعی دیگر جواب نمی‌دهد و جوانان هم حاکمیت والدین را قبول ندارند. این باعث می‌شود که بسیاری از دختران ما در تجردهای ناخواسته به سر ببرند و سنشان بالا رفته و به تجرد قطعی برسند.

این در حالی است که برخی پسران نیز روابط گسترده‌ای برقرار کرده و دچار بدبینی شده‌اند، بنابراین ازدواج نمی‌کنند. با توجه به این مساله می‌توان گفت همسریابی یکی دیگر از چالش‌های حوزه ازدواج است، برای نمونه این معضل منجر به ایجاد صد‌ها سایت ازدواج شده که زمینه‌های فریب جوانان را فراهم کرده‌اند.

ازدواج متولی ندارد

فرج‌الله عارفی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با بیان این‌که ازدواج متولی خاصی در کشور ندارد، در گفت‌وگو با جام‌جم می‌افزاید: برخی دستگاه‌ها به صورت جداگانه در این زمینه فعالیت می‌کنند، اما تاثیرگذار نیستند.

وی با بیان این‌که سازمان جوانان نیز بتازگی فعالیت خاصی نداشته است، ادامه می‌دهد: بحث ازدواج جوانان اکنون نیز در حد وام ازدواج باقی مانده و به مسائل و مشکلات ازدواج جوانان پرداخته نمی‌شود.

به گفته وی، مشکلات فرهنگی چشم و هم چشمی بین خانواده‌ها و نبود درک مناسب بین زوجین بخشی از علل افزایش طلاق است، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، سومین مشکل ازدواج را مشاوره‌های قبل از ازدواج دانست و تصریح کرد: ما معتقدیم که زوج‌ها برای ازدواج باید از نظر اخلاقی، روانی و جسمی سالم باشند و تفکر هماهنگی از نظر فرهنگی و سبک زندگی داشته باشند؛ بنابراین مشاوره‌های قبل از ازدواج امری ضروری است.

باید تاکید کرد مشکل اینجاست که صدها مجوز تخصصی مشاوره ازدواج صادر شده، اما درصد قابل توجهی از مشاوران در زمینه مشاوره ازدواج صلاحیت ندارند.

ازدواج رنگ می‌بازد

غلامرضا قاسمی کبریا، مدرس دانشگاه نیز درباره کاهش نیافتن آمار طلاق در کشور به جام جم می‌گوید: باید گفت در این حوزه کاری نشده بنابراین مشکل حل نشده باقی مانده است. وی به تغییر سبک زندگی خانواده‌ها اشاره می‌کند و می‌افزاید: می‌توان گفت اکنون ازدواج معنی و مفهوم خود را ازدست داده و شرایط به گونه‌ای است که جوانان زمانی شرایط‌شان برای ازدواج آماده می‌شود که سن‌شان بالا رفته است.

مشکل اینجاست که شرایط ازدواج تغییر پیدا می‌کند و مشکل شده، اما برای رفع این مسائل کار فرهنگی انجام نگرفته بنابر این می‌توان گفت در کشور با آشفتگی فرهنگی رو به رو هستیم.

وی درباره بالارفتن آمار طلاق نیز خاطرنشان می‌کند:وقتی روش‌های غلط رواج پیدا می‌کند، پایداری ازدواج نیز به خطر می‌افتد اکنون اغلب جوانان بدون مشورت با والدین خود همسر خود را انتخاب می‌کنند.

اما معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در این باره به جام جم می‌گوید: حدود 90 درصد از شیوه ازدواج در کشور ازدواج سنتی است بنابر این نمی‌توان گفت طلاق در کشور زیاد است، چون ازدواج سنتی کاهش پیدا کرده است.

این درحالی است که باید تاکید کرد یک سازمان یا وزارتخانه نمی‌تواند متولی بحث ازدواج در کشور باشد، زیرا اکنون برخی دستگاه‌ها به این مساله می‌پردازند، اما چون به شکل جزیره‌ای عمل می‌کنند تلاش‌های آنها نتیجه مناسبی نداشته است. نکته اینجاست که برای بهبود شرایط باید زیرساخت‌های اصلی فرهنگی بهبود پیدا کند.

قاسمی کبریا عنوان می‌کند:راه حل پشت سر گذاشتن این بحران خیلی پیچیده نیست و می‌توان با یک برنامه جامع فرهنگی مشکل را حل وفصل کرد برای نمونه وقتی خانواده‌ها آگاهی پیدا کنند دیگر رسم و رسوم‌ به قول معروف دست و پاگیر مانند مهریه‌های سنگین و مراسم‌ پرهزینه برچیده می‌شود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره راهکار لازم برای کاهش آمار طلاق خاطر نشان کرد: ابتدا باید سعی کنیم ازدواج سالم انجام شود؛ یک سوم ازدواج‌ها حتی ازدواج‌های سنتی ناقص و ناسالم شکل می‌گیرند، بنابراین ورود مجردها به زندگی متاهلی نیاز به متخصص دارد و باید یک مثلث که یک راس آن جوانان، یک راس آن والدین و یک راس آن را مشاور تشکیل می‌دهد، در ازدواج دخالت داشته باشند.

وی ابراز کرد: حکومت و دولت نیز باید آموزش‌های لازم در این حوزه را به افراد بدهد. مثلا در حوزه آموزش‌های جنسی که بخش قابل توجهی از جوانان مرد ما در این زمینه مشکل دارند، وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان باید جلوی آموزش‌های بی رویه جنسی را گرفته و آموزش‌های صحیح در این زمینه بدهند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: نکته آخر ما مدیریت بعد از طلاق است. ما در سال حدود 160 تا 180 هزار ازدواج داریم که میانگین طلاق ما 20 درصد این تعداد است. یعنی در سال نزدیک به ده هزار دختر جوان زیر 30 سال طلاق گرفته و وارد جامعه می‌شوند. باید این تعداد ساماندهی و مدیریت شود و یک فرهنگ دینی و روشن در جامعه برای ازدواج آنها ایجاد شود نه این‌که آنها را رها کنیم.

گلزاری با بیان این‌که حل این مسائل یک موضوع فرابخشی است و وزارت بهداشت باید در این زمینه کمک کند. خاطرنشان کرد:ما دچار بحران خانواده شدیم که می‌توانیم این بحران را برطرف کنیم. معتقدم وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان باید با همکاری رسانه‌ها این بحران را برطرف کنند؛ البته کاری در زمینه همسریابی با موسسه تبیان در دست اجرا داریم و برای مشاوره قبل از ازدواج نیز پروتکلی را که ذکر شد ایجاد کردیم.

جدایی جوانان از ورزش نزدیک است

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان هفته گذشته در جمع خبرنگاران درباره جدا شدن بخش جوانان از وزارت ورزش عنوان کرد: حدود 70 درصد کار درباره تفکیک حوزه جوانان از ورزش انجام شده و می‌توان امیدوار بود سال آینده سازمان ملی جوانان به معاونت بازگردد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در این باره توضیح می‌دهد: تصمیم نهایی برای جدایی این دو بخش دست مجلس است و باید دید در لایحه چه نکاتی دیده شده اگر به صلاح باشد نمایندگان به آن رای می‌دهند.

عارفی با با بیان اینکه وقتی موضوع جوانان در وزارتخانه پیگیری شود با قدرت بیشتری دنبال می‌شود، ادامه می‌دهد: به این شکل وزیر پاسخگو نیز هست.

قاسمی کبریا نیز درباره تاثیر گذاری بخش جوانان وزارت ورزش و جوانان توضیح می‌دهد: سهم این بخش خیلی جزئی است به همین دلیل آثاری از عملکرد آنها وجود ندارد و می‌توان گفت به اندازه یک باشگاه فوتبال نیز تاثیرگذار نبوده است.

وی تصریح می‌کند: برای رفع این مشکل حاکمیت باید برای بهبود وضع فرهنگی کشور برنامه جامع فرهنگی در نظر بگیرد، زیرا زمانی که ازدواج آسیب ببیند، خانواده و جامعه آسیب خواهد دید.

باید یادآور شد اکنون در کشور برای رفع این مشکل هیچ گزینه‌ای وجود ندارد، زیرا مشکل ازدواج و طلاق در کشور زمانی برطرف می‌شود که وظیفه تک تک دستگاه‌های کشور در قبال جوانان مشخص شده و دستگاه نظارتی قدرتمندی نیز بر عملکرد آنها نظارت کند، چون در غیر این صورت حل شدن مشکل جوانان در حد بیان مشکل باقی‌مانده و دستگاه‌ها فقط به ارائه گزارش عملکرد یا کارهای پژوهشی بسنده می‌کنند.

گروه جامعه - روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
واقعا برای مسئولین متاسفم
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها