jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۵۹۰۵۰   ۲۳ دی ۱۳۹۳  |  ۰۹:۱۱

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

گرانی و بی‌تدبیری را ول کن معرکه‌گیری و شامورتی‌بازی را بچسب!

خوش‌رقصی تسلیم‌طلبان رصدگران آمریکایی را ذوق زده کرد

روزنامه کیهان نوشت:اظهارات خائنانه برخی افراطیون علیه فناوری هسته‌ای و سخنان بی‌منطق رئیس جمهور باعث شد دو مقام و تحلیلگر ارشد آمریکایی توپ را به زمین ایران بیندازند!

رابرت اینهورن مدعی شد مذاکرات گرفتار اختلافات داخلی در ایران است. ری‌تاکیه نیز مدعی شده براساس این اظهارات، باید تحلیل و تفسیر غرب مبنی بر اینکه قاطبه ملت ایران حامی برنامه هسته‌ای هستند را تغییر داد!

اظهارات اینهورن و تاکیه در حالی است که با وجود نرمش‌های متعدد طرف ایرانی در مذاکرات وین و مسقط و ژنو، لجاجت آمریکا و برخی کشورهای غربی موجب بن‌بست در مذاکرات شد. طرف غربی اذعان داشت که حتی با وجود واگذاری برخی امتیازهای مهم از سوی ایران تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

با وجود این واقعیت روشن در تحلیل بن‌بست مذاکرات، اکنون رابرت اینهورن مشاور ارشد و سابق دولت اوباما به المانیتور می‌گوید مذاکرات گرفتار اختلافات داخلی در تهران است و همین امر مانع پیشرفت مذاکرات شده است.

اینهورن مدعی شد اختلافات در ایران بین «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران که به دنبال مصالحه است و منتقدان تندروی وی، مانع پیشرفت در مذاکرات شده است.

وی افزود: مذاکره کنندگان ایرانی آزادی عمل چندانی ندارند و ظاهراً فاقد اختیاراتی برای بکار بستن انعطاف‌پذیری لازم جهت دستیابی به توافق هستند(!) آنها با استفاده از برخی مفاهیم تلاش کرده‌اند انعطاف‌پذیری خود را نشان دهند اما تمایلی ندارند مسئله کاهش ظرفیت غنی‌سازی را که شالوده توافق نهایی را تشکیل می‌دهد، بپذیرند.

به گفته علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان «غربی‌ها می‌گویند پس از اورانیوم 20 درصد، اورانیوم تا 15 درصد غنی شده را هم تبدیل کنید»!

المانیتور ضمن مصاحبه با اینهورن اظهارات روحانی در همایش اقتصاد ایران و از جمله وصل نبودن آرمان به سانتریفیوژ را برجسته کرد و نوشت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران معتقد است نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد.

همزمان ری تاکیه عضو شورای روابط خارجی آمریکا در لس‌آنجلس تایمز نوشت: هزینه‌های برنامه‌ هسته‌ای زمزمه اعتراض برخی چهره‌های اصلاح‌طلبان را موجب شده است.

تاکیه با اشاره به کنفرانس اقتصاد ایران نوشت: روحانی در این نشست از انزوا انتقاد کرد و رشد اقتصادی را در گرو توافق با قدرت‌های بزرگ دانست منتهی او در عین حال می‌گوید ما باید تابع رهنمودهای رهبر معظم باشیم.

تاکیه آنگاه وارد موضوع اصلی می‌شود و می‌نویسد: دانشگاه تهران در ماه دسامبر شاهد برپایی کنفرانسی بود که در آن جمعی از چهره‌های نسبتاً موجه اصلاح‌طلبان از دیدگاه حاکمیت، در اظهاراتی بی‌سابقه لب به بیان انتقادهایی کوبنده از خسران‌های جبران‌ناپذیر امیال و جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران گشودند. در غرب همواره تصور مفسران سیاسی و رسانه‌ای بر این بوده است که برنامه هسته‌ای رژیم ایران از حمایت قاطبه ملت برخوردار است. ]نظرسنجی‌های غربی همواره همین ارزیابی را ثابت کرده است[ اما انکار این برنامه از سوی نمایندگان مترقی‌ترین جناح سیاسی ایران، گواه بر این مدعاست که مواضع مبارزه‌طلبانه هسته‌ای پایگاه حمایت مردمی متزلزلی دارد(!) یکی از سخنرانان کنفرانس برپا شده در دانشگاه تهران، «احمد شیرزاد» از نمایندگان سابق مجلس بود که با جسارت تمام به این موضوع ورود کرد و گفت که «برنامه هسته‌ای تا به حال هیچ مزیتی برای کشور نداشته و حتی یک لیوان آب هم به دست مردم نداده است».

لس‌آنجلس تایمز می‌افزاید: دیگر سخنران این کنفرانس «صادق زیبا کلام» بود که یک دانشگاهی صریح‌اللهجه و جسور و از نزدیکان به جناح اصلاح‌طلب محسوب می‌شود. زیبا کلام هم با بیان دیدگاههای مشابه فوق عنوان کرد «آنقدر که برنامه هسته‌ای به کشور صدمه زده است، جنگ تحمیلی خسارت بار نیاورده است».

عضو شورای روابط خارجی آمریکا سپس با تمجید از مواضع مشابه کسانی چون عبدالله نوری و رضا خاتمی می‌نویسد: جنبش سبز در سال 2009 به همین هزینه‌های گیج کننده برنامه هسته‌ای اشاره داشت. عبدالله نوری در سال 2012 اظهار داشت «ما نباید مشکلاتی که برنامه هسته‌ای بر زندگی و معیشت مردم تحمیل کرده است را کم اهمیت بدانیم و اجازه دهیم تنها یک موضوع هر چند هم بسیار مهم همه منافع ملی‌مان را تهدید کند».

تاکیه سپس می‌نویسد: چرا تفکرات یک چنین سیاستمداران چپگرای موجهی مهم است؟ همواره گمان رسانه‌های غربی بر این بود که موضوع هسته‌ای یک مسئله ملی است و مردم پشت سر حکومتند و الزامات و دستور کار هسته‌ای حاکمیت را با همه مشکلاتش قبول دارند. اما دیدگاههای تاریک برخی چهره‌های مشهور سیاسی راجع به برنامه هسته‌ای و لزوم توجه به هزینه‌های گیج کننده این برنامه، ثابت کرد که تصور رسانه‌ها و مفسران سیاسی غرب پیرامون حواشی این برنامه غلط بوده است.

ری تاکیه با بیان اینکه رهبر جمهوری اسلامی ایده اقتصاد مقاومتی را برای مقابله با فشارهای غرب مطرح کرده می‌نویسد: این ایده هر چند ریاضتی است اما امتیازش این است که کشور از فشارهای خارجی مستقل خواهد بود. در این مدل ایران برنامه هسته‌ای خود را به عنوان دروازه رشد و پیشرفت علمی حفظ می‌کند.

وی در پایان می‌نویسد: روحانی خود یکی از معماران برنامه هسته‌ای ایران و در حقیقت در دستگاه حاکمیت ایران یک «خودی» است و اساساً به نظر نمی‌رسد قصد به چالش کشاندن معیارهای رهبر عالی ایران را داشته باشد. اما چالش اصلی حاکمیت، هنوز هم چپ‌گراها هستند.

تحلیل‌های اینهورن و تاکیه نشان می‌دهد که رصدگران اطلاعاتی و سیاسی در آمریکا بسیار به مواضع زاویه‌دار یا مخالف‌خوان علاقمند هستند تا این اظهارنظرهای انگشت‌شمار را در تحلیل‌های خود به جای ملت ایران و منطق مقاومت او بنشانند و بر آن اساس مقاومت یا تسلیم ایران را نتیجه بگیرند. خروجی این مدل نیز تشدید فشارها است. در حقیقت تسلیم‌طلبان دشمن را جسورتر می‌کنند.

روزنامه زنجیره‌ای کم‌ آورد ظریف را سایه قابوس کرد!

روزنامه کیهان نوشت:یک روزنامه زنجیره‌ای تازه‌تاسیس در دومین هفته راه‌اندازی خود با کمبود سوژه و محتوا مواجه شده است.

روزنامه «مردم امروز» که توسط تیمی مرکب از گردانندگان برخی نشریات زنجیره‌ای اداره می‌شود، روز یکشنبه برای چندمین بار طرحی از چهره جان‌کری را به جای عکس اصلی بر صفحه اول خود نشاند که در حال دست دادن با شاه عمان است. این روزنامه به جای سایه سلطان قابوس، سایه محمدجواد ظریف را کشیده و تیتر زده است؛ «سایه سلطان بر مذاکرات»! «مردم امروز» در همان صفحه می‌نویسد جان‌کری پیش از مذاکره با ظریف به ملاقات سلطان قابوس رفت رئیس دولتی که میانجی سنتی ایران و آمریکاست.

پررنگ کردن نقش میانجی در حالی است که نقش دولت عمان در زمان فقدان مذاکره میان طرفین پررنگ بود و اکنون که وزیران خارجه دو طرف بارها - حتی بدون حضور نمادین کاترین اشتون - ساعت‌ها با هم مذاکره کرده‌اند، امری مضحک به نظر می‌رسد. سلطان‌ قابوس مدت‌هاست در مونیخ بستری است.

آبان ماه سال گذشته نیز نشریات زنجیره‌ای با ذوق‌زدگی تیترهای غیرواقعی به مذاکرات مسقط (پایتخت عمان) اختصاص دادند، تیترهایی نظیر «جهش بزرگ در مذاکرات» «ورود میانجی؛ نسیم توافق وزیدن گرفت» و... اما دکتر عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه یک ماه بعد در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد «مذاکرات مسقط خیلی بد بود و طبیعی بود که ما در چنین شرایطی به خاتمه مذاکره فکر می‌کردیم.»

مردم امروز پیش از این هم با وجود تکذیب سخنگوی وزارت خارجه، دروغ آسوشیتدپرس را ترجیح داده و مدعی شده بود برای خروج ذخایر اورانیوم غنی شده از کشور توافق شده است! این در حالی است که اساسا در همان خبر دروغ، تکلیف لغو تحریم‌ها طبق معمول مسکوت گذاشته شده بود.

این روزنامه دیروز با انتشار خبر راهپیمایی در فرانسه برای محکومیت ترور آن را انقلاب دوم توصیف و در عین حال عکس نتانیاهوی خون‌آشام را به شکل کاملا حرفه‌ای از عکس خود حذف کرد!

گرانی و بی‌تدبیری را ول کن معرکه‌گیری و شامورتی‌بازی را بچسب!

کیهان نوشت:روزنامه‌های اصلاح‌طلب از جولان گرانی در دولت یازدهم خبر می‌دهند.روزنامه شرق با استناد به گزارش بانک مرکزی در صفحات داخلی خود نوشت: با آنکه از شیب افزایش قیمت‌ها در دولت یازدهم کاسته شده اما هنوز هم سبد معیشتی خانوار شاهد رشد قیمت برخی از اقلام خوراکی تا بیش از صددرصد است. این را می‌توان از لابه‌لای گزارش بانک مرکزی که به تازگی بر خروجی تارنمای این بانک قرار گرفته، فهمید. این گزارش متوسط قیمت 40 قلم کالای خوراکی در سطح شهر تهران را نشان می‌دهد. از این 40 قلم کالا که در 11 گروه خوراکی طبقه‌بندی شده‌اند 27 قلم کالا در مقایسه با هفته مشابه سال قبل با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. قیمت برخی از این کالاها مانند گوشت گوسفندی با هشت دهم درصد افزایش مواجه شده و درمقابل هندوانه با 129 درصد افزایش قیمت رو به رو شده است. البته شاید نبود فصل، گرانی قابل‌توجه این قلم کالا را توجیه کند اما نارنگی که میوه‌ای زمستانی است هم سرنوشتی چون هندوانه دارد. این میوه در مقایسه با سال قبل رشدی بیش از صددرصد را تجربه کرده است.

شرق می‌افزاید: در میان اقلامی که قیمت آنها منتشر شده 10 کالا را می‌توان یافت که قیمت آنها با کاهش مواجه شده است. نکته قابل تامل در این زمینه این است که کاهش قیمت این 10 کالا همه کمتر از 15 درصد بوده در حالی که بیشتر افزایش‌ها بیش از این رقم است.

نکته دیگری که از لابه‌لای این آمار می‌توان یافت، این است که از 11 گروه خوراکی (لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوب، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن‌نباتی) هفت گروه با افزایش قیمت و سه گروه با کاهش قیمت مواجه شده‌اند و یک گروه بدون تغییر همچنان مانند قیمت‌های جاری در روزهای ابتدایی فصل زمستان به فروش می‌رسند. تمامی این افزایش و کاهش‌ها در شرایطی رخ می‌دهند که تورم در مسیر نزولی افتاده و به روایت بانک مرکزی در آذر سال جاری به 17/2 درصد کاهش یافته است.

در گزارشی که به تازگی از سوی کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران منتشر شد، هزینه ماهانه یک خانوار چهارنفره کارگری در شهر تهران حداقل 3/1 میلیون و حداکثر 3/6 میلیون تومان است. از این رقم بین 900 هزار تا یک میلیون تومان هر ماه صرف تامین هزینه‌های خوراکی می‌شود. در حالی که حداقل حقوق یک کارگر 609 هزار تومان است که کفاف خورد و خوراک یک خانوار را هم نمی‌دهد.

شرق در ادامه از قول مهدی تقوی اقتصاددان نوشت: این اقتصاددان معتقد است: براساس نظریات پایه‌ای اقتصاد خرد، افراد در شرایط «کاهش منابع درآمدی»، تلاش می‌کنند از مصرف کالاها و خدمات با «کشش درآمدی بالا» یعنی اقلام «غیرضروری» یا «لوکس» کم کنند و مخارج خود را به سمت مصرف کالاهای با «کشش درآمدی پایین»؛ یعنی اقلام «ضروری» متمایل کنند. اما در این میان محصولاتی مانند نان هم وجود دارد که «کشش‌ناپذیر» هستند. به این معنی که افزایش قیمت آنها منجر به کاهش تقاضا نمی‌شود و همواره همان میزان تقاضا برای آن محصول وجود دارد.

نکته حایز اهمیت در این میان این است که برخی از اقلامی که می‌توانند به لحاظ ارزش غذایی در سبد مصرفی خانوارها جایگزین یکدیگر شوند نیز تفاوت قیمت را به نحوی تجربه می‌کنند که قابلیت جایگزینی ندارد و گاها به حذف آن اقلام در سبد خانوار می‌انجامد. به عنوان مثال، تخم‌مرغ و حبوب که منابعی از پروتئین هستند، می‌تواند جایگزین گوشت و مرغ شود، اما نکته اینجاست که افزایش قیمت این اقلام نیز دیگر استفاده از آن در سبد مصرفی خانوارها را به میزان استاندارد، توجیه‌پذیر نمی‌کند و بنابراین برخی از شهروندان می‌گویند میزان مصرف این اقلام را در مصارف هفتگی و ماهانه خود نسبت به گذشته، کاهش داده‌اند. در این میان دولت باید در این زمینه چاره‌اندیشی کند و راهکارهایی را بیابد که در کنار کنترل تورم، آثار کاهش نرخ تورم درهزینه سبد مصرفی آنها نیز به خوبی نمود یابد.

در این میان روزنامه اعتماد در گزارشی به گرانی نان و آزادکردن قیمت آن از سوی دولت پرداخت و نوشت:‌ شاید بتوان امسال را سال گرانی نان نامید. هرچند که مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بارها اعلام کرده بودند که قیمت نان را افزایش نخواهند داد اما افزایش قیمت نان در سال جاری رکورد زد و بارها و بارها گران شد.

در نیمه دوم سال جاری با وجود همه اظهارات قبلی، دولت تصمیم گرفتس نان را گران کند. پس در آذرماه بود که قیمت نان 30 درصد افزایش یافت. البته دولتمردان این افزایش را تنها بخشی از طرح خود برای آزادسازی قیمت نان می‌دانستند و اعلام کردند که در آینده نزدیک قیمت نان آزاد می‌شود. اما این تصمیم هم چند روزی بیشتر دوام نیاورد و به یکباره پس از افزایش 30 درصدی قیمت نان مسئولان دولتی اعلام کردند که برای ایجاد شرایط آزادسازی قیمت نان (گام دوم گران کردن نان) در برخی شهرها و استان‌ها 20 درصد نانوایی‌ها آزادپز می‌شوند.

یادآور می‌شود همه روزنامه‌های اصلاح‌طلب ازجمله شرق و اعتماد از پرداختن به مشکلات اقتصادی، تورم و بی‌تدبیری‌های دولت در صفحه اول خود طفره می‌روند و دیروز همه طبق همین سیاق بدون کمترین اشاره‌ای به گران‌شدن دوباره نان، شامورتی‌بازی علی مطهری در مجلس را برای پرکردن صفحه اول خود و به حاشیه انداختن مشکلات داخلی مردم برجسته کردند!

ممانعت افغانستان از ورود سوخت ایرانی

روزنامه ایران نوشت:مقامات ولایت نیمروز افغانستان که با خاک ایران همسایه است، اعلام کرده‌اند واردات فراورده‌های سوختی مانند بنزین و گازوئیل از ایران را به دلیل مطابقت نداشتن با استانداردهای دولت افغانستان متوقف کرده‌اند. مقررات جدید دولت افغانستان حدود یک ماه است که به اجرا گذاشته شده ، این مقررات در شرایطی به اجرا گذاشته شده است که خاک افغانستان یکی از مقاصد اصلی قاچاقچیان سوخت از ایران است. رئیس گمرک نیمروز گفته است، کامیون‌های حامل مواد سوختی ایرانی اجازه ورود به افغانستان را ندارند و کیفیت سوخت ایران باید بالاتر برود.

رسایی: روحانی هیچ دستاوردی نداشته است!

ایران نوشت:در حالی که دولت روحانی توانسته تورم را به کمتر از نصف برساند و فضای جهانی علیه ایران را دچار تغییرات بنیادی کند، حمید رسایی، نماینده تهران و عضو جبهه پایداری گفته است که دولت روحانی هیچ دستاوردی نداشته است.

این نماینده مخالف دولت، دیروز در جلسه علنی مجلس طی تذکری شفاهی گفته است که از مسائل هسته‌ای تا مسائل اقتصادی دولت تماماً ناموفق بوده و موجب نا امیدی مردم شده است. گفتنی است، رسایی دیروز در ساعتی این ادعا را از تریبون مجلس مطرح کرد که در همان ساعت حسن روحانی، رئیس جمهوری آخرین دفترچه بیمه درمانی را به یک ایرانی معلول اهدا کرد و به این ترتیب در دولت روحانی تمام ایرانیان صاحب دفترچه بیمه سلامت شدند، البته ذکر این نکته نیز ضروری است که همفکران رسایی در دولت قبل در مواجهه با منتقدان می‌گفتند که آیا شما حتی یک نکته مثبت را در دولت احمدی‌نژاد نمی‌بینید که کارنامه او را تماماً منفی و ناموفق نشان می‌دهید؟

دامن زدن به احساسات ضد اسلامی در غرب

روزنامه ایران آورده:حوادث اخیر پاریس باعث شده برخی رسانه‌ها در کنار گروه‌های افراط گرای غربی به احساسات ضد اسلامی و مسلمانان در اروپا و امریکا دامن بزنند. حمله به مراکز اسلامی مانند مساجد و نهادهای فرهنگی در کنار حمله به فروشگاه‌های مسلمانان در اروپا طی روزهای اخیر گسترش پیدا کرده است. از جمله دو روز پیش در فرانفکورت آلمان مراکز مسلمانان مورد حمله قرار گرفته است، مشابه چنین حوادثی در درسدن آلمان و پاریس هم رخ داده است.

درخواست بازداشت مرتضوی و احضار 150 متهم

روزنامه ایران نوشت:درخواست بازداشت «سعید مرتضوی» به دادسرا ارائه شد. روز گذشته یکی از شکات پرونده تأمین اجتماعی از ارائه لایحه 16 صفحه‌ای شاکیان به شعبه 15 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت خبر داد که در آن با توجه به «تعداد زیاد متهمان» و «وجود بیم تبانی» در پرونده درخواست بازداشت موقت مرتضوی مطرح شده است. به گزارش ایرنا خلیل بهرامیان همچنین خبر داد که در این لایحه درخواست شده از 150 متهم دیگر پرونده تحقیق شود. به گفته بهرامیان «مرتضوی در این پرونده هم شخصاً و هم با مشارکت سایرین، اقدام کرده و هنوز از کسانی که به مرتضوی کمک کرده اند، تحقیقات لازم نشده است.»

ارجاع پرونده «وطن امروز» به دادگاه

ایران آورده:هیات نظارت بر مطبوعات به خاطر کاریکاتور توهین‌آمیز روزنامه وطن امروز درباره رئیس جمهوری همچنین تیتر «خبر مرگش» در انعکاس خبر وخامت حال پادشاه عربستان به این روزنامه تذکر داد. به گزارش روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرونده این روزنامه به اتهام «تخریب رابطه با همسایگان» که در مغایرت با مصوبات شورای عالی امنیت ملی است، به دادگاه ارجاع می‌شود. خبر آنلاین هم بابت درج مطلبی که تضعیف نیروهای مسلح را در پی دارد، تذکر گرفت. همچنین هفته‌نامه 9 دی بابت درج مطلبی با عنوان «قبض ید ولی، با اشتباهات خواص» و روزنامه قانون بابت درج طنزی که در تخریب رابطه با همسایگان و در مغایرت با مصوبات شورای عالی امنیت ملی است، تذکر گرفتند.

احتمال سفر احمدی‌نژاد به ترکیه

روزنامه اعتماد نوشت:رییس‌جمهور پیشین ایران احتمالا برای حضور در چهارمین سالگرد گرامیداشت نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر پیشین ترکیه به این کشور می‌رود. به گزارش پارسینه، رییس‌جمهور پیشین ایران احتمالا برای حضور در چهارمین سالگرد گرامیداشت نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر پیشین ترکیه به این کشور می‌رود. نعیم اوزترک، رییس مرکز خیریه‌یی در شهر بورسا، به نام نجم الدین اربکان که مسوول برگزاری این مراسم است، گفت: در سفری که به تهران داشتم با احمدی‌نژاد دیدار کردم و از وی‌ قول شرکت در این مراسم را گرفتم. وی با استقبال از این دعوت گفت که در صورتی که اتفاق خاصی نیفتد در این مراسم شرکت خواهم کرد. همچنین اوزترک به نقل از احمدی‌نژاد گفت که وی بسیار علاقه دارد که به شهر بورسا سفر کند. قرار است ٢٧ فوریه (٨ اسفند) امسال چهارمین سالگرد گرامیداشت نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر پیشین ترکیه در شهر بورسا با حضور برخی از مقامات ترکیه و مقامات و مسوولان پیشین کشورهای خارجی برگزار ‌شود.

دلیل «حسام الدین آشنا» برای خداحافظی با لباس روحانیت

اعتماد نوشت:آیت‌الله علم الهدی امام جمعه مشهد و از اساتید و مسوولان دانشگاه امام صادق (ع) به ماجرای کنار گذاشتن لباس روحانیت توسط حسام الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهور، اشاره می‌کند. به گزارش فارس، وی در پاسخ به این سوال که «در دیداری که با آقای آشنا داشتید، نقل قولی منتشر شده بود که به ایشان به خاطر درآوردن لباس روحانیت اعتراض کردید» می‌گوید: دوستی بنده و آقای آشنا به سال‌های قبل که ایشان در دانشگاه امام صادق (ع) مشغول به تحصیل بود و بنده مسوول دانشگاه بودم، بر‌می‌گردد؛ ایشان در دانشگاه معمم و ملبس به لباس روحانیت شد اما لباس روحانیت را درآورد و بنده نیز اعتراض کردم که چرا این کار را کردید و آقای آشنا در پاسخ گفتند «کاری که من انجام می‌دهم تناسبی با لباس روحانیت ندارد نه پیش‌نمازم، نه منبری و کاری که کسوت روحانیت داشته باشد را ندارم پس چه ضرورتی دارد که این لباس خدمت را بپوشم. »

نمایندگان در تذکرات‌شان به دولتی‌ها چه گفتند؟

روزنامه اعتماد نوشت:١٤نفر از نمایندگان در تذکری به رییس‌جمهور خواستار توضیح درباره مازاد اعلام کردن تعداد قابل توجهی از کارمندان ریاست‌جمهوری که به گفته آنها عمدتا از ایثارگران و به ویژه فرزندان شهدا هستند، شدند. به گزارش ایرنا، مهدی موسو‌ی‌نژاد، نماینده مردم دشتستان هم در تذکری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار تذکر جدی وی به خبرگزاری‌ها و رسانه‌هایی شد که به دروغ مطالبی را تحت عنوان حمله نمایندگان به آقای مطهری انعکاس داده و بعد از آن مطالب کذبی را در مورد نمایندگان انتشار دادند، در حالی که هیچ حمله یا برخورد فیزیکی صورت نگرفته است.

بازهم توهین نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اسلام

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: وکیل هفته‌نامه طنز «شارلی ابدو» می‌گوید این نشریه در شماره جدید خود که روز چهارشنبه (فردا) توزیع خواهد شد چندین کاریکاتور از پیامبر اسلام چاپ خواهد کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی «ایلاف» پاتریک بیلو یکی از نویسندگان این نشریه موهن گفت: این شماره با تیراژ یک میلیون نسخه و با 16 زبان مختلف منتشر خواهد شد. ریشارمالکا، وکیل این هفته‌نامه نیز به رادیو فرانسه گفت: در شماره جدید این مجله به طور قطعی علاوه بر کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام، دست‌اندرکاران شارلی ابدو کسانی را که می‌خواهند این نشریه را ساکت کنند، مسخره خواهند کرد.

احضار میلانی به دادگاه

جمهوری اسلامی نوشت:تهمینه میلانی؛ کارگردان سینما، به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. وی در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ با تایید این خبر افزود: دلیل این احضاریه انتشار فیلمنامه «شهرزاد زن هزار و یک شب» اعلام شده که توسط انتشارات کتابسرا منتشر شده است. میلانی ادامه داد: این کتاب با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده و تمام مراحل قانونی را برای انتشار طی کرده و در تابستان سال 93 منتشر شده است. وی گفت: اتهامی که در این احضاریه مطرح شده تبلیغ علیه نظام در متن فیلمنامه شهرزاد زن هزار و یک شب است. میلانی معتقد است محتوای کتاب شهرزاد زن هزار و یک شب یک داستان حماسی است که ماجرای بانویی را نقل می‌کند که چگونه با درایت، خرد و هنر به مقابله با خشونت و خونریزی می‌پردازد.

هشدار آمریکا به اندونزی سفر نکنید

جمهوری اسلامی نوشت: در پی سقوط هواپیمای خطوط هوائی «ایرآسیا» در دریا و هشدار دولت آمریکا به اتباع خود مبنی بر خودداری از سفر به اندونزی به ویژه منطقه جاوه شرقی و شهر «سورابایا» اکنون خبر می‌رسد. «هندرو پریونو» رئیس سابق اطلاعات اندونزی معتقد است این هشدار مسافرتی آمریکا به اتباع خویش در ارتباط مستقیم با خطر گروه داعش در اندونزی می‌باشد. وی با اشاره به اینکه تحلیل بسیاری از کارشناسان مسائل اطلاعاتی و امنیتی نشان دهنده وجود خطر جدی داعش در اندونزی است، گفت: داعش از میزان تاثیرگذاری بسیاری بر مردم اندونزی برخوردار می‌باشد لذا دولت و دستگاه‌های امنیتی کشوری باید اقدامات لازم در این زمینه را تدارک ببینند و قانون را نسبت به اتباع اندونزی که به داعش پیوسته‌اند، به اجرا در آورند. وی ادامه داد: من از مردم اندونزی درخواست می‌نمایم که اجازه ندهند عناصر خارجی و یا داخلی وحدت و یکپارچگی ملت اندونزی را برهم زنند.

زندانیان شیعه در جمهوری آذربایجان شکنجه می‌شوند

جمهوری اسلامی آورده:زندانیان شیعه در جمهوری آذربایجان شکنجه می‌شوند. رضا آغالی و الهام حاتم اف، دو تن از زندانیان مذهبی در جمهوری آذربایجان که در زندان شماره 14 این کشور درحال گذراندن دوران محکومیت خود هستند، توسط ماموران زندان شکنجه شدند و برای 15 روز در زندان انفرادی خواهند بود. این شکنجه‌ها پس از آن آغاز شد که ماه گذشته پس از کشته شدن یک زندانی در زندان شماره 14 آذربایجان، زندانیان دست به اعتراض زدند، زندانبانان این زندان نیز در واکنش به اعتراضات، زندانیان اسلام‌گرا را شکنجه کردند. به گزارش ابنا، اخیراً فشارهای غیرقانونی علیه زندانیان مذهبی در جمهوری آذربایجان خصوصاً نسبت به رهبران و عناصر تاثیرگذار این جریان افزایش یافته است. در هفته‌های گذشته حزب اسلام جمهوری آذربایجان با برگزاری چندین نشست مطبوعاتی نسبت به اعمال فشارهای غیرقانونی در مورد حاج «موسم صمداف»، حاج «آبگول سلیمان اف» و حاج «طالع باقراف» از رهبران جریان اسلامی و نیز بازداشت بدون دلیل حاج «ائلشن مصطفی اف» اعتراض کرده و تمام عواقب این فشارها را متوجه حکومت دانسته است. در اقدامی غیر قانونی، وکلا و خانواده‌های این افراد از ملاقات با آنان محروم شده‌اند.

تمرین مقابله با بحران در سایت نطنز

روزنامه قدس به نقل از ایرنا نوشت: «اصغر زارعان»، معاون سازمان انرژی اتمی و رئیس کمیته پدافند غیرعامل صنعت هسته ای، از برگزاری موفقیت آمیز تمرین عملی مقابله با بحران و شرایط اضطراری در سایت غنی‌سازی نطنز در آستانه برگزاری سالگرد شهدای هسته ای خبر داد.

«جشن طلاق» زیبنده جامعه اسلامی نیست

قدس آنلاین نوشت: محمدرضا عدالتخواه، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در آیین تجلیل از مزدوجان دستگاه قضا در کرمانشاه، بر ترویج فرهنگ ازدواج در جامعه تأکید کرد و آن را راهکار مقابله با ناتوی فرهنگی دانست و گفت: جشن طلاق زیبنده جامعه اسلامی نیست.

برداشت پول از حساب فرزند یک مسؤول

روزنامه قدس از قول فارس نوشت: سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در نشست تخصصی رؤسای ادارات مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی استانهای کشور با بیان اینکه باید شگردهای مجرمانه را هم کشف کنیم، گفت: از IP رایانه فرزند یکی از مسؤولان عالی‌رتبه چندین میلیون پول از بانکی در اهواز به صورت غیرقانونی برداشت شده بود و بررسی کردیم، دیدیم که شخصی از طریق هک کردن IP، پیدا کردن کد و استفاده از وای‌فای منزل فرزند آن مسؤول، اقدام به این کار کرده است که او را هم دستگیر کردیم.

استفاده از زمین های کشاورزی روسیه!

قدس به نقل از ایرنا نوشت: عباس رجایی، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اعلام این مطلب که ایران به دنبال سرمایه گذاری در بخش کشاورزی روسیه و استفاده از منابع این کشور برای تأمین احتیاجات داخلی است، گفت: مذاکره بین ایران و روسیه و تعدادی دیگر از کشورها در این زمینه ادامه دارد.

چرا همه به تهران می روند؟

قدس به نقل از سایت جهان نوشت: محمد باقر قالیباف، شهردار تهران در جلسه شورای‌عالی نظارت بر توسعه شهری تهران گفت: آمار نشان می‌دهد که با روند مذکور تا سال ۱۴۰۰ جمعیت مجموعه شهر تهران به بیش از ۲۲ میلیون نفر خواهد رسید که باید برای آن فکر و برنامه‌ریزی جدی شود.

تخریب علاء الدین قطعی است

قدس نوشت: احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران تأکید کرد که تخریب طبقه هفت پاساژ علاء الدین قطعی است و توافقی هم وجود ندارد، چون حکم صادر شده است.

هواداران ایران از بحرین بروند!

روزنامه قدس به نقل از سایت ابنا نوشت: راشد بن عبدا... آل خلیفه، وزیر کشور بحرین در اظهاراتی ضد ایرانی گفت: به سود ایران است که به جای دخالت در امور داخلی کشورهای همجوار، احترام کشورهای همسایه را نگه دارد. ایران بهتر است مواظب شهروندان خود باشد. راشد افزود: آن کسی که پیروی و طرفداری و ارتباط خود را با ایران می‌داند، بهتر است بحرین را ترک کند.

تهران نصف درآمد کشور را تامین می کند!

روزنامه قدس از قول سایت عصر ایران نوشت: سید حسین هاشمی استاندار تهران با بیان اینکه بیش از 50 درصد کل در آمد کشور از این استان تامین می شود گفت: حاضریم تهران را بدون بودجه دولتی اداره کرده و حتی چند استان را یاری رسان باشیم.

آماده‌باش پلیس‌آمریکا پس از فراخوان ‌داعش

قدس به نقل از سایت مشرق نوشت: شبکه خبری سی‌ان‌ان دیروز گزارش داد که اداره‌های پلیس سرتاسر آمریکا بعد از فراخوان داعش به قیام در وضعیت هشدار قرار گرفته‌اند. سی‌ان‌ان بر اساس یادداشتی که در اختیارش قرار گرفته نوشت: یکی از سخنگوهای داعش به نام محمد العدنانی در یک پیام ویدئویی از طرفدارانش خواسته که قیام کنند و مقامات اطلاعاتی، افسران پلیس، سربازان و شهروندان آمریکایی را بکشند. وی به طور خاص از آمریکا، فرانسه، استرالیا و کانادا اسم برده است.

دستور روحانی را اطاعت می کنم

قدس به نقل از سایت خبرآنلاین نوشت: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه پیگیری‌های مربوط به دستگیری عاملان اسیدپاشی به کجا رسید گفت: پیگیری جدی برای دستگیری عاملان اسیدپاشی اصفهان در دستور کار است. وزیر کشور همچنین اخبار مبتنی بر انتصاب صالحی امیری به معاونت سیاسی وزارت کشور را رد کرد و در پاسخ به این سوال که چرا در مقابل این انتصاب مقاومت کرده اید گفت: مگر کسی جرات دارد که روی دستور رئیس جمهوری حرفی بزند؛ من به شخصه به رئیس جمهور علاقه‌مند و از دستورات ایشان اطاعت می کنم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر