400 دانشجوی یکی از خوابگاه‌های دانشگاه امیرکبیر تهران که در میان دود و آتش گرفتار شده بودند، با تلاش آتش‌نشانان بعد از 80 دقیقه عملیات نفسگیر نجات یافتند.
کد خبر: ۷۵۷۰۱۳
80 دقیقه عملیات برای نجات 400 دانشجو از میان دود و آتش

به گزارش جام‌جم، ساعت 19 و 31 دقیقه پانزدهم دی امسال مردی با سامانه 125 آتش‌نشانی تهران تماس گرفت و خبر داد هنگام ورود به خوابگاه دانشجویی به‌آفرین در حوالی خیابان کریم‌خان بوده که ناگهان متوجه شعله‌های آتش و دود گرفتگی‌ شده است.

با گزارش این حادثه، آتش‌نشانان سه ایستگاه آتش‌نشانی برای نجات افراد حاضر در خوابگاه دانشجویی به آنجا اعزام شدند.

آتش‌نشانان مشاهده کردند، محلی که حادثه رخ داده یک خوابگاه دانشجویی 10 طبقه با سه طبقه زیرزمین بوده و افراد حاضر در آنجا دانشجویان پسر هستند.

در حالی که عملیات برای مهار آتش و نجات افراد حاضر در محل آغاز شده بود، آتش‌نشانان مطلع شدند آتش‌ سوزی از طبقه منهای سه این ساختمان که در آنجا موتورخانه وجود دارد، آغاز شده و درحال سرایت به دیگر بخش‌های این ساختمان است. آنها با حضور در این طبقه دریافتند در بخشی از محل که موتورخانه وجود دارد تشک‌های بسیاری انبار شده که بر شدت آتش‌سوزی افزوده است. شعله‌های آتش نورگیر محل را فراگرفته و از آنجا به سمت طبقات بالایی در حال گسترش بود. گروهی از آتش‌نشانان در تلاش برای خاموش کردن شعله‌های آتش بوده و گروه دیگر نیز با ورود به ساختمان در حال خارج کردن افراد حاضر در محل بودند. آنها بسرعت وارد طبقات مختلف شده و دانشجویان را که تعدادشان به 396 نفر می‌رسید، بسرعت از میان دود و آتش خارج کردند. در تحقیق از مسئولان این خوابگاه دانشجویی معلوم شد خبری از چهار دانشجوی دیگر نیست و احتمال دارد آنها همچنان در ساختمان محبوس باشند.

در این مرحله گروهی از آتش‌نشانان جستجو برای یافتن آنها را آغاز کردند تا این که متوجه شدند این افراد در طبقه منفی چهار این ساختمان که سرویس‌های استحمام در آنجا قرار داشته محبوس شده‌اند.

امدادگران با ورود به آنجا چهار پسر دانشجو را که دچار دود گرفتگی شده بودند نجات دادند و با انتقال به بیرون ساختمان به امدادگران اورژانس که در محل حادثه حضور داشتند، تحویل دادند. پس از خاموش کردن آتش، دانشجویان به خوابگاه دیگری منتقل شدند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اعلام این خبر به جام‌جم گفت: عملیات نجات این 400 نفر در خوابگاه دانشجویی یک ساعت و 20 دقیقه به طول انجامید. خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت و فقط چهار دانشجو دچار دودگرفتگی شدند.

هنوز مشخص نیست علت اصلی این حادثه چه بوده است. بنابراین تحقیقات کارشناسان آتش‌نشانی برای مشخص شدن علت حادثه و میزان خسارت وارده به این خوابگاه دانشجویی در دست بررسی است.

سیدجلال ملکی با هشدار به مسئولان چنین مراکزی افزود: با توجه به اقامت شبانه افراد زیادی در این اقامتگاه‌ها، مسئولان آنجا باید به نکات ایمنی توجه بیشتری کنند و در زمان‌های متوالی موتورخانه‌های این مراکز را بررسی کنند.

در همین باره احمد معتمدی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ایسنا گفت: حادثه مهمی صورت نگرفته است، فقط موتورخانه آتش گرفته و صدمه‌ای به کسی وارد نشده است.

این خوابگاه خودگردان نبوده و جزو خوابگاه‌های تحت نظر دانشگاه امیرکبیر است. دانشجویان ساکن در این خوابگاه نگران حضور در جلسه امتحان خود بودند بنابراین آنها در خوابگاه‌های دیگر دانشگاه اسکان یافتند تا در روزهای آینده پس از رفع مشکلات خوابگاه خودشان به آنجا باز گردند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها