jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۷۵۵۸۳۲   ۱۴ دی ۱۳۹۳  |  ۱۳:۵۸

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نظام در عمل به شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست پایبند است، گفت: رهبر انقلاب اجازه عقب نشینی ایران از مواضع اصولی در موضوع هسته ای را نمی دهند.

رهبر انقلاب اجازه عقب‌نشینی در موضوع هسته‌ای را نمی‌دهند

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با فارس به تشریح تحولات منطقه‌ای، نقش ایران در منطقه و جهان، ارزیابی از کاهش قیمت نفت و روند مذاکرات هسته‌ای پرداخت. چکیده این گفت وگو را می‌توانید بخوانید.

داعش نتیجه طراحی مشترک آمریکا و صهیونیست و عوامل آنان است

ولایتی با بیان اینکه داعش نتیجه طراحی مشترک آمریکا و صهیونیست و عوامل آنان است، اظهارداشت: آنچه در عراق و سوریه از سوی گروه های تروریستی مانند داعش مشاهده می کنیم در حقیقت نتیجه طراحی مشترک آمریکا، عوامل آنان در منطقه و صهیونیست ها است که سه ضلع مثلث طراحان توطئه تکفیری ها را تشکیل می دهند که در قالب گروه ها و اشکال مختلفی مانند داعش، القاعده، النصره و... به افراطی گری می پردازند.

اقدامات داعش احیای تفکر خوارج درصدر اسلام دانست

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدامات داعش را احیای تفکر خوارج درصدر اسلام دانست و خاطرنشان کرد: اکنون نیز طراحان گروه های افراطی و تکفیری، بیگانگانی هستند که از وحدت مسلمانان صدمه دیدند و از اسلام انقلابی و سیاسی هراس دارند درحالی که اسلام از سیاست جدا نیست اما بیگانگان به دنبال جدایی اسلام و سیاست هستند و می خواهند به طور غیر مستقیم دو مدل از اسلام شامل اسلام سیاسی و اسلام غیر سیاسی ارائه دهند و بگویند اسلام غیر سیاسی مناسب تر است.

بیگانگان از الگو شدن ایران برای کشورهای اسلامی احساس خطر کردند

وی با اشاره به هراس بیگانگان از الگو شدن ایران برای کشورهای اسلامی اظهارداشت: بیگانگان و بدخواهان در برابر حکومت اسلامی که بر اساس مردمسالاری دینی شکل گرفته و جزء اولین نوع حکومت های اسلامی در تاریخ سیاسی معاصر بود احساس خطر کردند که این امر نه تنها برای منافعشان در ایران بلکه برای سایر کشورهای اسلامی مضر است و ممکن است کشورهای دیگر نیز از این امر الگو بگیرند که همین طور هم شد بنابراین با روش های مختلف به مقابله با این حکومت اسلامی و آثار آن پرداختند.

ستون فقرات داعش نیروهای بعثی است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رهبران و ستون فقرات داعش نیروهای بعثی هستند، تصریح کرد: بعثی ها در جنگ علیه ایران نشان دادند به هیچ مبنای انسانی و الهی معتقد نیستند و اکنون همین افراد محاسن بلند گذاشتند، لباس هایی به سبک صدر اسلام پوشیدند و اعلام می کنند که مسلمان واقعی هستند درحالی که به راحتی مردم را می کشند و زجر می دهند و فیلم هایی از کشتن افراد مختلف و بریدن سر خبرنگاران و افراد غیر نظامی نشان می دهند که دردآور است.

ائتلاف ضدداعش تشکیل دادند تا میراث خوار شکست نیروهای داعش باشند

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح فلسفه تشکیل ائتلاف ظاهری ضدداعش گفت: آنان به مدت 4 سال است که فعالیت خود را در سوریه شروع کردند و همه کار کردند و کم کم به عراق توسعه دادند؛ اما همین که احساس کردند از طریق نظامی نیز به نتیجه ای نمی رسند تصمیم گرفتند که ابتکار عمل را در دست بگیرند لذا اعلام مخالفت خود را نشان دادند و ظاهرا ائتلافی را تشکیل دادند اما عملا کاری انجام ندادند تا میراث خوار شکست نیروهای داعش باشند.

تشکیل دهنگان ائتلاف ضدداعش مسبب ایجاد گروه های افراطی هستند

وی با بیان اینکه تشکیل دهندگان ائتلاف ضدداعش مسبب ایجاد گروه های افراطی هستند، تاکید کرد: به این صورت که اگر داعش شکست خورد بگویند اقدامات ائتلاف ضدداعش موجب شکست داعش شده است بنابراین باید در منطقه حضور داشته باشیم تا دیگر داعشی در منطقه حضور پیدا نکند و در عین حالی که به داعش و دیگر گروه های تروریستی توسط عواملشان کمک تسلیحاتی می کنند اما تظاهر می کنند که اقداماتی را برای مقابله با داعش انجام می دهند، درحالی که تشکیل دهنگان این ائتلاف اغلب کسانی بودند که باعث به وجود آمدن این گروه های افراطی شدند.

ورود افرادی از 80 کشور برای انجام کار تروریستی در سوریه

ولایتی در تشریح دخالت عوامل غربی در امور داخلی کشورها خاطرنشان کرد: آنان جایی که بتوانند با استفاده از عوامل داخلی کار خود را پیش ببرند خودشان دخالت مستقیم نمی کنند اما در سوریه موفق به این کار نشدند و هنگامی که اقدامات خود را بی اثر دیدند کار نظامی را آغاز کردند.

وی ادامه داد: آنان ابتدا سعی کردند از نیروهای معارض سوری علیه حکومت استفاده کنند و تشکیلاتی را به وجود بیاورند اما موفق نشدند. بر اساس آمارهایی که منابع غربی منتشر کردند از نزدیک به 80 کشور افرادی را به این کشور وارد کردند تا کار تروریستی در سوریه انجام دهند.

بنای جمهوری اسلامی ایران حمایت از کشورهای اسلامی است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بینش صحیح مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی اظهار داشت: بنای ایشان و جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر حمایت از مبارزات مردمی به خصوص در کشورهای اسلامی بوده است تا آنان بتوانند کشور خودشان را بر اساس آرمانهای اسلامی از شر بیگانگان و عواملشان نجات دهند که بر اساس این تدبیر و سیاست حکمت آمیز بوده است که ایران به کمک مردم آمده و تاکنون ایران موفق بوده و آنان موفق نبودند.

کاهش تصنعی قیمت نفت روشی برای مبارزه با ملت های استقلال طلب است

ولایتی با بیان اینکه کاهش تصنعی قیمت نفت روشی برای مبارزه با ملت های استقلال طلب است، خاطرنشان کرد: آنان برای مبارزه با ملت های استقلال طلب به انواع شیوه ها متوسل شده اند که از آن جمله می توان به ایجاد گروه های افراطی، تطمیع کردن افراد یک حکومت و بکارگیری آنان علیه حکومت، تحریم کشوها و کاهش قیمت نفت به طور تصنعی با افزایش تولید نفت توسط کشورهایی که وابسته به آنان هستند اشاره کرد.

وی گفت: آنان این روش ها را به کار می گیرند تا بتوانند به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و با بکارگیری تمام سیستم های تبلیغاتی جنگ سیاسی و اقتصادی به راه بیندازند تا ملت هایی که خواستار استقلال است را به هرشکلی که ممکن است شکست دهند.

وی با بیان اینکه توطئه نفتی اولین بار نیست که صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: آنان پیش از این نیز از نفت به عنوان سلاح سیاسی استفاده کردند و دولت های تحت امر آمریکا کاری برای منافع کشور خود انجام نمی دهند چرا که اگر قرار باشد کسانی که این اقدامات را انجام می دهند از خودشان اختیار داشته باشند و در جهت منافع ملی خود گام بردارند، این اقدامات را انجام نمی دادند اما اگر قرار شد تحت امر آمریکا باشند هرچه آنان بگویند انجام می دهند.

ایران تجربه مقابله با توطئه های نفتی را دارد

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران تجربه مقابله با توطئه های نفتی را دارد، تصریح کرد: در زمان جنگی که به ما تحمیل شده بود و ما نیاز بسیار زیادی به هزینه های نفتی داشتیم شاهد بودیم مردم مقاومت کردند و جزایر فاو توسط رزمندگان تصرف شد و ایران این تجربه را دارد و اهداف اساسی را به خاطر توطئه های اقتصادی ترک نمی کند.

کاهش قیمت نفت با فشار سیاسی در دراز مدت ادامه نخواهد داشت

ولایتی با بیان اینکه کاهش قیمت نفت با فشار سیاسی در دراز مدت ادامه نخواهد داشت، اظهارداشت: اگر قرار باشد آنان با فشار سیاسی قیمت نفت را پایین بیاورند این مانند فشاری است که بر فنر وارد می کنند و هنگامی که این فشار را بردارند به جای خود برمی گردد بنابراین در درازمدت اینگونه نخواهد بود هر چند آنها تا جایی که بتوانند و زورشان برسد این کار را انجام می دهند.

تجمع بیست میلیونی اربعین به اقرار رسانه های غربی بزرگترین تجمع بشری در تاریخ معاصر بود

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تجمع بیست میلیونی اربعین را گوشه ای از ظرفیت مسلمان دانست و اظهارداشت: این هم از عنایات الهی بود که گوشه ای از ظرفیت های مسلمانان را به جهان نشان داد و خود رسانه های ارتباط جمعی غربی اقرار کردند که این بزرگترین اجتماع بشری در تاریخ معاصر بود و مردمی با هدفی مشترک و ایمانی راسخ و مجاهدت بدون اینکه از مرگ بهراسند و عددشان به بیست میلیون می رسد به راه خودشان ادامه می دهند و آنان محاسبه می کنند چقدر باید هزینه بدهند تا برای مقابله با این ایمان و مقاومت عده ای مزدور استخدام کنند.

وی افزود: بنابراین چنین محبت و جمیعت جای تقدیر و ستودنی در دنیا بی سابقه است به صورتی که بیگانگان نمی توانند با بالاترین سلاح که همانا بمب اتم است به مبارزه با همه مردم عراق، شیعیان و اهل تسنن که جمع بسیاری از زائرین را تشکیل می دادند، بپردازند در حالی که مردم تحت تاثیر تبلیغات تکفیری ها و داعشی ها قرار نمی گیرند و محوری که مردم را به اسلام وصل می کند محبت اهل بیت است که در قرآن نیز بر این امر تاکید شده است.

نظام در عمل به شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست پایبند است

ولایتی در ارزیابی تمدید شش ماهه مذاکرات هسته ای گفت: مذاکرات هسته ای بر اساس همان راهی که با تدبیر مقام معظم رهبری مدظله العالی آغاز کرده بودند و در چارچوبی که ایشان تعیین کردند ادامه پیدا می کند و مذاکرات جزء در این چارچوبی که معظم له ترسیم کردند نمی تواند ادامه یابد و ایران از حق هسته ای خود نمی گذرد و این شعاری که مردم می دهند مبنی بر اینکه انرژی هسته ای حق مسلم ماست تنها یک شعار نیست و در عمل نظام به آن پایبند است.

طرف مقابل نمی خواهد ایران اقتدار صلح آمیز داشته باشد

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: طرف مقابل نمی خواهد ایران اقتدار صلح آمیز را داشته باشد چرا که فناوری هسته ای برای ایران اقتدار به همراه دارد و ایران هم نمی خواهد از این توانایی در زمینه هسته ای در راستای اقتدار نظامی استفاده کند بلکه در تلاش است در جهت اهداف صلح آمیز این کار را به پیش ببرد و ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه و مسلمان که دارای تکنولوژی هسته ای است در تلاش است تا از منشا انرژی پاک و پایان ناپذیر استفاده کند و خلاصه حرف آنها این است که نمی خواهند ایران به عنوان کشور اسلامی به قدرت برسد و بنابراین مواضعی اتخاذ می کنند که مغایر و مخالف قوانین بین المللی است.

رهبر انقلاب اجازه عقب نشینی ایران از مواضع اصولی در موضوع هسته ای را نمی دهند

ولایتی در پیش بینی نتیجه مذاکرات اظهار داشت: پیش بینی مذاکرات هسته ای کار آسانی نیست اما اصولی که می بینیم این است که ایران از تکنولوژی، انرژی هسته ای و تحقیق و توسعه دست برنمی دارد چرا که این امور تحت نظارت مقام معظم رهبری است و ایشان نیز اجازه نمی دهند که ایران در مذاکره از مواضع اصولی خود عقب نشینی کنند و مردم هم همین را می خواهند چرا که برای حفظ استقلال و اقتدار بهای سنگینی را پرداخته اند و حاضر نیستند آن را از دست بدهند.

ایران از خواست ملت ها در کشورهای مسلمان حمایت می کند

ولایتی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از نفوذ ایران از عراق تا یمن چیست؟ گفت: ایران از جهت ارتباط اعتقادی که با ملت ها و دولت هایی مانند عراق دارد تا جایی که مورد درخواست آنان باشد و بتواند به آنان کمک می کند و کمک ایران متناسب با درخواست آنها صورت می گیرد چرا که شاهد بودیم ایران در مبارزه با داعش به عراق کمک کرد و توانست تا حدی از اقدامات آنها جلوگیری کند و گام های بلندی برداشتند و غرض این است که ارتباط ایران با کشورهای اسلامی از سطح بالایی برخوردار است، ایران اعتقاد دارد که سرنوشت هر کشور باید به دست مردم آن کشور نوشته شود حتی اگر آن کشور به ما بسیار نزدیک باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها