jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۵۲۶۶۵   ۰۵ دی ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۸

لاریجانی اهداف سفر به 3 کشور منطقه را تشریح کرد

راههای مبارزه با تروریزم محور مذاکره در کشورهای درگیر

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از عیادت از جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر خود به کشورهای عراق، سوریه و لبنان گفت: تروریسم چند کشور منطقه را درگیر خود کرده‌ است و محور اصلی مذاکرات ما درباره مبارزه با تروریزم بود.

راههای مبارزه با تروریزم محور مذاکره در کشورهای درگیر

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی لاریجانی با بیان اینکه در این سفر پیش از عراق به سوریه و لبنان نیز سفر کردم و بعد وارد عراق شدم گفت: مهم‌ترین مسئله هم‌اکنون در منطقه بحث تروریسم است که چند کشور این منطقه را درگیر خود کرده‌ و یکی از کشورهایی که هم اکنون از تروریزم رنج می برد عراق است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در عراق با مقامات این کشور در مورد روابط همه جانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفتگو کردیم افزود: مانند سوریه و لبنان محور اصلی مذاکرات ما درباره مبارزه با تروریزم بود.

وی گفت: اقلیم کردستان عراق نیز از این مسئله مستثنا نبوده و از جنایت‌های داعش و تروریست‌ها رنجور است.

لاریجانی با اشاره به اینکه از دیرباز روابط جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق بسیار حسنه بوده است افزود: این روابط دوستانه و نزدیک به زمان جنگ و زمان دفاع مقدس بازمی‌گردد همان زمانی که صدام رفتاری وحشیانه با کردهای عراق داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملیات چریکی که در عراق و در زمان صدام با مسئولیت طالبانی انجام می شد گفت: جلال طالبانی شخصیت ممتازی است و پس از آنکه حکومت صدام سقوط کرد و رئیس جمهور عراق شد روابط ما با عراق نزدیک‌تر شد چرا که طالبانی شخصیتی مهم و مؤثر است و در دموکراتیزه کردن عراق و در ایجاد امنیت در این کشور نقش ویژه‌ای داشته است.

وی افزود: با دوستان اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق گفتگوهای زیادی انجام دادیم و در این سفر باید به عیادت جلال طالبانی می آمدم.

لاریجانی گفت: در این سفر همچنین در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بحث زائران با مقامات عراقی و استانداران نجف و کربلا صحبت شد.

وی افزود: درباره برخی مسائل سیاسی که میان عراق و ایران مانده بود نیز بحث و گفتگو شد و به راه حل‌های مناسبی رسیدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درپاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا ایران همانطور که از اقلیم کردستان عراق حمایت می کند اگر منطقه‌ای سنی‌نشین نیز تشکیل شود از آن حمایت خواهد کرد گفت: بافت‌های جمعیتی را درشرایط فعلی نمی توان تغییر داد و طرح چنین موضوعاتی به نفع هیچ کس نیست چرا که مهم‌ترین مسئله درعراق مبارزه با داعش و تروریست‌هاست.

آقای لاریجانی به احزاب و گروه‌ها توصیه کرد در زمانی که مهم‌ترین مسئله اجرای عملیات و مقابله علیه تروریسم است این صحبت‌ها را نکنند چرا که صحبت در این مسائل زیاد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی درپاسخ به سؤال دیگری در این خصوص که‌ آیا همانطور که درمبارزه با تروریزم به عراق کمک کردید این پشتیبانی را از حریم اقلیم کردستان نیز خواهید داشت تصریح کرد: دوستان ما در اقلیم کردستان جمعند و روابط تاریخی با ایران دارند و ما چه در زمان صدام و چه امروز هرگاه اقلیم کردستان دچار مشکل شده است به کمک او شتافته‌ایم و درهمین زمان نیز با توجه به حمله های وحشیانه داعش در جاهای مختلف، ایران به کمک اقلیم کردستان شتافته و باعث شده است از این مشکل رهایی یابند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها