jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۵۲۶۳۲   ۰۵ دی ۱۳۹۳  |  ۱۶:۵۸

رییس مجلس شورای اسلامی روز جمعه در سلیمانیه با جلال طالبانی کهنه سیاستمدار کرد عراقی که سالها لباس چریکی و بعدها ریاست جمهوری به تن داشت و حالا تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد، ملاقات و به بیان دیگر از وی عیادت کرد.

عیادت لاریجانی از جلال طالبانی در سلیمانیه

جلال طالبانی از دوستان و دوستداران ایران در عراق به حساب می آید و هیچ گاه کمک و محبت های جمهوری اسلامی ایران را به کردهای عراق در طول 37 سال گذشته فراموش نکرده و همیشه و در همه جا بدون روی دربایستی نظراتش را در این خصوص بیان کرده است.

وی در عرصه داخلی، هماهنگ کننده، آرامش بخش و واسطه ای حرفه ای برای آشتی دادن سیاستمداران و احزاب بود و در عرصه بین المللی نیز مردی واقع گرا به حساب می آمد و از شعار پرهیز می کرد، بطوری که منطقه اقلیم کردستان تا زمانی که وی وضعیت جسمانی مناسبت تری داشت، کمتر شاهد تندروی افراطی ها بود.

اطرافیان طالبانی از هنگامی که در 2 سال پیش دچار وضعیت حاد جسمی شد و برای معالجات به آلمان رفت، جزییات زیادی از وضعیت جسمانی اش منتشر نمی کنند، اما گفته می شود که همچنان وی کانون رایزنی های حساس هست و در شرایط حساس و بحرانی به وی مراجعه می شود.

دکتر لاریجانی هفته جاری در سفر منطقه ای به کشورهای سوریه، لبنان و حالا عراق بسر برده و بعد از بررسی جامع اوضاع منطقه و دیدار با سران کشورهای یاد شده و نیز ملاقات با مراجع نجف، بویژه آیت الله علی سیستانی، وارد سلیمانیه در کردستان عراق شده است؛ منطقه ای که بخشی از زمین بحران در منطقه را تشکیل می دهد.

بی شک، رایزنی های دکتر لاریجانی در سلیمانیه و بررسی اوضاع منطقه با جلال طالبانی دارای اهمیت فوق العاده ای است، چرا که منطقه شمال عراق یکی از کانون های کلیدی بحران اخیر محسوب می شود و نقش و نحوه عملکرد منطقه اقلیم کردستان عراق در تلاش ها برای فائق آمدن بر این بحران قابل انکار نیست.

لاریجانی قرار است به اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق نیز برود و با مقام های این منطقه از جمله 'مسعود بارزانی' و دیگر مقام های حکومت محلی کردستان عراق در خصوص اوضاع منطقه به رایزنی بپردازد.

به هرحال اربیل بخشی از پروسه تلاش ها در جنگ علیه تروریسم محسوب می شود که به عقیده کارشناسان، ضرورت هماهنگی این منطقه با تلاش ها بر ضد تروریسم را نمی توان انکار کرد.

منطقه اقلیم کردستان عراق از اهداف داعش است که از خرداد ماه امسال با سقوط موصل بخش هایی از عراق را به اشغال خود در آورد و در تابستان گذشته نیز یک خیز همه جانبه به سمت اربیل برداشت که با کمک های به موقع جمهوری اسلامی ایران، خنثی شد.

مقام های کردستان عراق به کرات از کمک های ایران در مقابله با داعش و جلوگیری از سقوط اربیل قدردانی کرده اند و مسعود بارزانی به صراحت از این کمک ها یاد کرد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها