jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۴۹۵۱۱   ۲۴ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۱۵

هات‌ داگ یکی از غذاهای دلخواه مردم نیویورک است، اما تنها آنها نیستند که هات داگ دوست دارند. ارتشی از مورچه‌ها در این شهر، کار بسیار مهمی انجام داده و با جمع‌آوری ذرات هات داگ، کلوچه و چیپسی که روی زمین می‌افتد، شهر را پاکسازی می‌کنند.

مورچه‌ها، خیابان‌های نیویورک را تمیز می کنند + عکس

آمریکا سالانه حدود 11.5 میلیارد دلار به تمیز کردن زباله‌ها احتصاص می‌دهد. در شهرهای بزرگ هر نفر در هر سال چیزی در حدود 10 کیلوگرم زباله تولید می‌کند که این به آن معنا است که سهم مورچه‌ها در تمیز کردن خیابان‌ها پیش پا افتاده ولی بسیار قابل توجه است.

در حقیقت مقدار ذرات غذایی که مورچه‌ها و سایر بندپایان این شهر در هر سال جا به جا می‌کنند از نظر وزنی معادل 60 هزار هات‌داگ یا 600 هزار چیپس سیب زمینی است.

«السا یانگ»، استاد دانشگاه کارولینای شمالی و همکارانش، سه نمونه غذای معمولی شامل چیپس سیب‌زمینی، کلوچه و هات‌داگ را در چندین نقطه از پارک‌ها و چمن‌کاری‌های سطح شهر قرار دادند. آنها مشاهده کردند که بندپایان چیزی در حدود 59 درصد از این غذاها را در هر روز جا به جا می‌کنند.

با وجود این که تنوع گونه‌ای این جانوران در پارک‌های شهری بیشتر است، اما میزان غذای جابجا شده در چمنکاری های شهری به مراتب بیشتر از پارک‌ها بود.

این امر می‌تواند ناشی از این مسئله باشد که مورچه‌هایی که در کلونی‌های بزرگ و پر تعداد زندگی می‌کنند، سنگفرش‌ها را به عنوان محل زندگی ترجیح می‌دهند.

دانشمندان عقیده دارند این یافته‌ها می‌تواند در مدیریت و برنامه‌ریزی شهری مورد توجه قرار گیرد.

بازیافت یکی از اسرارآمیزترین خدماتی است که توسط بندپایان ارائه می‌شود و این بررسی می‌تواند نقش مهم و با ارزش این موجودات را پررنگ‌تر کند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو