jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۴۹۲۶۶   ۲۴ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نبود دانش فنی لازم و تکنولوژی مورد نیاز برای استحصال و فرآوری را مهم‌ترین دلیل رکود و بلاتکلیفی بزرگ‌ترین معدن تیتانیوم کشور در ارومیه عنوان کرد.

جعفر صادق اسکندری با بیان این‌که این معدن با توجه به ذخایر و عیار آن مورد مشابهی در کشور ندارد، به مهر گفت: این معدن دارای ذخیره قطعی 56 میلیون تن با عیار 6 درصد به همراه عناصر بسیار مفید در ٣٦ کیلومتری شمال غربی ارومیه در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

وی افزود: هم‌اکنون دانش فنی و تکنولوژی تیتان در اختیار معدودی از کشورهاست و این امر موجب شده دو معدن موجود تیتان کشور به دلیل نبود دانش فنی و تکنولوژی روز این فلز، راکد و بلاتکلیف باقی بماند. تکنولوژی و دانش فنی استحصال و فرآوری تیتان به‌دلیل حساسیت و کاربرد خاص آن هنوز در دنیا عمومیت پیدا نکرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: هم‌اکنون برای استحصال این معدن بخشی از ماده کشف شده آن در دو مرحله به کشور اوکراین ارسال شده و در مراحل نهایی است و پس از مشخص شدن نتایج وضع، این معدن آماده فرآوری می‌شود. اسکندری عنوان کرد: با توجه به این محدودیت‌ها شرکت مذکور اقدامات زیادی از جمله تکمیل و تصحیح مطالعات و اطلاعات ناقص قبلی و نیز تحقیقات بیشتر در زمینه نحوه فرآوری این فلز انجام داده است.

وی موارد مصرف تیتان را در صنعت رنگ‌سازی و نیز تهیه فلزات مورد نیاز در صنعت هواپیمایی عنوان و تاکید کرد: در صورت ورود دانش فنی و تکنولوژی روز فرآوری تیتان در کشور شاهد تحول عظیمی در بخش معادن استان و نیز کشور خواهیم بود.

ذخیره قطعی معدن تیتان قره‌آغاج ارومیه 56 میلیون تن و ذخیره احتمالی آن 120 میلیون تن است. یک معدن تیتان نیز در کهنوج کرمان وجود دارد که رودخانه‌ای است، اما معدن تیتان قره آغاج ارومیه در کوه بوده و به دلیل ذخیره، عیار 6 درصد و نیز دارا بودن عناصر مفید در کشور منحصربه‌فرد است.

معدن تیتان قره‌آغاج ارومیه که از اهمیت فوق‌العاده‌ای در کشور برخوردار است در 36 کیلومتری مرکز استان آذربایجان غربی- ارومیه- واقع شده و هم‌اکنون عملا هیچ اقدام اکتشافی در آن صورت نمی‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر