jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۴۸۵۳۳   ۲۱ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۰:۳۶

نتایج یک تحقیق نشان می دهد، فرزندان مادرانی که در دوران بارداری آنتی بیوتیک مصرف کرده اند 84 درصد بیشتر در معرض چاقی قرار دارند.

مصرف آنتی بیوتیک زمان بارداری سبب چاقی کودک می شود

این تحقیق که به تازگی در نشریه بین المللی «Obesity» منتشر شد، نشان می دهد که مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری به سلامت کودک آسیب وارد می کند و باعث تسهیل چاقی می شود.

در حقیقت این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «کلمبیا» در آمریکا انجام شده است، نشان داد: کودکی که مادرش در سه ماهه دوم و سوم بارداری آنتی بیوتیک مصرف کرده است بیشتر با خطر چاقی در 7 سالگی مواجه است.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که مصرف آنتی بیوتیک ها در زیر دو سالگی موجب افزایش چاقی در کودکان می شود اما این تحقیق تاکید می کند که حتی مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر خطرآفرین است.

محققان در این تحقیق 727 مادر را زیر نظر گرفتند و وضعیت 436 نفر را تا هفت سالگی فرزندشان کنترل کردند.

آنها دریافتند، مادران 16 درصد این کودکان در دوران بارداری آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند.

نتایج این تحقیق نشان داد احتمال این که این کودکان دچار چاقی شوند 84 درصد بیشتر از کودکانی است که در معرض آنتی بیوتیک قرار نگرفته اند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو