افتخارات فوتبال آسیا در کتابچه AFC منتشر شد

علی دایی و علی پروین در کتاب افتخارات فوتبال آسیا

جام جم ورزشی: کنفدراسیون فوتبال آسیا به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس این کنفدراسیون کتابچه‌ای را منتشر کرد.
کد خبر: ۷۴۵۴۵۱
علی دایی و علی پروین در کتاب افتخارات فوتبال آسیا

به گزارش جام جم ورزشی و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، کنفدراسیون فوتبال آسیا با برگزاری مراسم شصتمین سالگرد خود در 9 آذر 93 با میزبانی زادگاه تأسیسش شهر مانیل فیلیپین، کتابچه‌ای منتشر کرد که در زیر به شرح مختصر آن پرداخته شده است.

در ابتدا پس از اعلام فهرست مطالب کتاب، شاهد پیام شیخ سلمان بن‌ابراهیم آل‌خلیفه، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا هستیم.

شیخ سلمان در متن پیام خود نوشته است: «شصتمین سالگرد کنفدراسیون فوتبال آسیا مانند یک نقطه عطف برای این کنفدراسیون است و همه ما از این رویداد خوشحال هستیم. در نگاهی به 6 دهه فعالیت کنفدراسیون فوتبال آسیا، شاهد توسعه فدراسیون‌های عضو از 12 به 46 به همراه یک عضو مؤسس هستیم.»

در متن این پیام اضافه شده است: «مانیل شهری است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در آن متولد شد و پس از 60 سال شاهد رشد بسیار زیاد این گروه قدرتمند هستیم. تاریخ ادامه خواهد داشت و نگاه به گذشته به ما خواهد گفت که جایگاه کنونی خود را سنجیده و به یاد آوریم که چگونه توانسته‌ایم از تجارب به دست آمده استفاده کنیم. هدف ما پیشرفت است و ما باید از گذشته درس گرفته و البته به آن قناعت نکرده و در راستای توسعه آن تلاش کنیم.»

رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در انتهای پیام خود آورده است: «60 سال فعالیت کنفدراسیون فوتبال آسیا شاهکار برجسته‌ای است که با حمایت همگان به دست آمده است و من مطمئنم که می‌توانیم سال‌های پر از موفقیت دیگری را برای این کنفدارسیون رقم بزنیم.»

در ادامه سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال هم ضمن آرزوی موفقیت برای شیخ سلمان و تبریک تولد شصتمین سالگرد کنفدراسیون فوتبال آسیا در پیامی گفته است: «60 سالگی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم راستای 60 سال موفقیت پی در پی است. شهر مانیل در سال 1954 جایی بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا با 12 فدراسیون عضو و با ریاست "مان کم لوح" از هنگ‌کنگ در آن متولد شد. پس از 2 سال از فعالیت این کنفدراسیون شاهد برگزاری اولین دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا بودیم.»

وی ادامه داده است: «کم لوح، رئیس بسیار موفقی بود و پس از آن هموطنان وی کوک چان، ویلیام سوی تاک لوی و ان.سی.چان یکی پس از دیگری تا سال 1958 توانستند ریاست این کنفدراسیون را به عهده بگیرند. پس از آن تونکو عبدالرحمن پوترا الحاج از مالزی توانست به این مقام دست پیدا کند تا اینکه در سال 1977 کامبیز آتابای از ایران توانست به مدت یک سال در مقام ریاست، کنفدراسیون فوتبال آسیا را هدایت کند. لازم به ذکر است که کامبیز آتابای دهمین رئیس فدراسیون فوتبال ایران نیز بوده است. پس از آن نیز تان سری حمزه (مالزی)، سلطان حاجی احمد (مالزی) و محمد بن‌همام العبداله (قطر) به ترتیب در این سمت به اعمال وظیفه پرداختند و از سال 2013 تاکنون نیز شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه از بحرین در این سمت مشغول به فعالیت است.»

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در متن پیام خود به نقش کلیدی کنفدراسیون فوتبال آسیا در سطح جهانی اشاره کرده و گفت: «قاره آسیا با دربرگرفتن دو سوم جمعیت جهان و عضویت 47 فدراسیون توانسته نقش کلیدی را در سطح فوتبال جهانی داشته باشد. در جام جهانی 2014 برزیل شاهد عملکرد بسیار خوب تیم‌های ایران، استرالیا، ژاپن و کره‌جنوبی بودیم. همچنین در سطح فوتبال بانوان، تیم‌های آسیایی به خوبی نشان دادند که چه توانایی‌هایی دارند.»

بلاتر افزود: «امروز، کنفدراسیون فوتبال آسیا در جایی ایستاده است که فوتبال را به مدرسه‌ای در زندگی تبدیل کرده و توانسته سهم قابل توجهی در یک پارچگی جوامع داشته باشد. حضور آسیا برای آینده بازی ما که روز به روز جهانی و جهانی‌تر می‌شود، حیاتی است.»

در این کتاب پیش از مرور 6 دهه مقام‌های کسب شده در سطح فوتبال آسیا، تاریخچه فعالیت کنفدراسیون به همراه معرفی کلیه رؤسا، دبیران کل و فدراسیون‌های عضو AFC را آورده است و در این میان شاهد تصاویر تیم ها و لحظات برجسته در فوتبال قاره آسیا و علی الخصوص تیم ملی فوتبال ایران و نام بردن از بازیکنان پیشکسوت فوتبال ایران همچون علی پروین هستیم.

در میان اوراق دهه 60 و مرور تاریخچه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، تصویر تیم ملی فوتبال ایران در سال 1960 به چشم می‌خورد و در توضیحات آن به میزبانی ایران در سال‌های 1968 و 1976 و کسب عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات در سال‌های 1964، 1972 و 1976 اشاره شده است.

همچنین در دهه 70 که به گستردگی تصاویر تیم ملی ایران دیده می‌شود عنوان شده است که «ایران به عنوان کشور پیشرو در قاره از اواخر سال 1960 در سطح فوتبال ظهور کرد و توانست در دهه 70 موقعیت خود را در آسیا تثبیت کند.»

«باشگاه تاج که امروز استقلال نامیده می‌شود، توانست در سال 1970 در رقابت‌های باشگاهی آسیا قهرمان شود و تیم ملی فوتبال ایران در سال 1972 توانست عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا را در پایتخت بانکوک کسب کند.»

از دیگر تصاویری که در این کتاب به چشم می‌خورد، تصویر مهدی مهدوی‌کیاست که به عنوان سفیر فوتبال پایه ایران از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب شده بود.

همچنین در این میان شاهد تصویر انتخاب علی دایی به عنوان بهترین بازیکن سال 1999 نیز هستیم. لازم به ذکر است که قبل از آن خداداد عزیزی در سال 1996 و پس از آن مهدی مهدوی‌کیا و علی کریمی به ترتیب در سال های 2003 و 2004 به عنوان بهترین بازیکن سال انتخاب شده بودند.

از دیگر عناوین و تصاویر برجسته این کتاب نیز می‌توان به بازی قدرتمند ایران مقابل آرژانتین در رقابت‌های جام جهانی 2014 برزیل اشاره کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها