jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۴۱۸۷۵   ۰۳ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۴

دیدارهای دوجانبه وزیر امور خارجه کشورمان و وزیران خارجه امریکا و روسیه در هتل کوبورگ وین برگزار شد، خبرگزاری ایتارتاس به نقل از لاوروف نوشت روسای جمهور ایران و روسیه روز دوشنبه تلفنی گفتگو خواهند کرد.

رایزنی روحانی و پوتین درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر از وین،نشست دوجانبه ظریف و کری یک ساعت بطول انجامید.

یک مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده گفت: در دیدار دکتر ظریف و جان کری در خصوص موضوعات مختلف هسته ای و همچنین راه حل های مربوط به آنها گفتگو شد.

این مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده کشورمان افزود: سناریوهای مختلفی نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که موضوع نحوه ادامه مذاکرات یکی از آنها بود.

دیداردوجانبه وزیرخارجه ایران با وزیر خارجه روسیه نیز پس از یک ساعت شامگاه یکشنبه در هتل کوبورگ وین پایان یافت.پیش از این محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با فرانک والتر اشتین مایر وزیر خارجه آلمان در هتل کوبورگ وین دیدار کرده بود.

کری: سرگرم کاهش اختلافات هستیم

وزیر امورخارجه آمریکا در تازه ترین پیام در توئیتر خود از تلاش برای کاهش اختلافات خبر داد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتر خود نوشت، ما در وین همچنان سرگرم کاهش دادن اختلافات هستیم و پنج بعلاوه یک متحد است.

آسوشیتدپرس:آمریکا تمدید مذاکرات را به ایران پیشنهاد کرد

آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم جورج جان و متیو لی نوشت: آمریکا روز یکشنبه در اولین تایید رسمی این موضوع که دیپلماسی دقیقه 90 احتمالا برای حصول یک توافق جامع قبل از ضرب‌الاجل نیمه شب دوشنبه کافی نیست، به ایران گفت که زمان بررسی تمدید گفتگوها است.

مقامات ارشد آمریکایی گفتند با توجه به اینکه تا ضرب الاجل دوشنبه یک روز باقی مانده، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در آخرین دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشنهاد کرد که دو طرف مذاکره درباره گفتگوهای پس از ضرب‌الاجل را شروع کنند.

منبع آگاه ایرانی:تهران به هیچ وجه به فکر تمدید مذاکرات نیست

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد یک منبع ایرانی آگاه از تمدید زمان مذاکرات هسته ای کنونی میان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک خبر داد.

این منبع گفت: احتمال وقوع هر چیزی در لحظات اخیر وجود دارد.

این منبع تأکید کرد تهران به هیچ وجه به فکر تمدید مذاکرات نیست و هیئت ایرانی آمادگی آن دارد برای دستیابی به یک راه حل مدت زمان بیشتری را در وین بماند.

وی افزود:همه اطلاعاتی که در خصوص موافقت ایران با تمدید مهلت مذاکرات ارائه می‌شود صرفاً شایعه بوده و از نوع جنگ رسانه‌ای است.

دیدار کری و لاوروف

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و جان کری همتای آمریکایی وی درباره مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه پنج به اضافه یک ( پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان )‌ در وین پایتخت اتریش گفتگو کردند.

وزارت امور خارجه روسیه در صفحه فیس بوک خود نوشت دو طرف درباره دور پایانی مذاکرات ایران و گروه پنج به اضافه یک و همچنین گام های مورد نیاز برای تسهیل دستیابی به یک راه حل کامل برای برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند.

وزیر خارجه انگلیس:هنوز راهی نسبتاً طولانی پیش رو داریم

فیلیپ هاموند که در وین به سر می برد در گفتگو با خبرنگاران گفت:«در حال حاضر تمام تمرکز ما بر روی حرکت پایانی قرار دارد.تمام تمرکز ما بر روی یک حرکت بزرگ در فردا صبح و تلاش برای عبور از خط است.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال تمدید مذاکرات وجود دارد؟گفت: البته ما نمیتوانیم این کارراانجام دهیم.ما بعدااین موضوع را بررسی میکنیم.

وزیر خارجه انگلیس در ادامه افزود:«طرفین باید بر روی شکاف ها و موارد مورد اختلاف پل بزنند.تمام تمرکز ما بر روی تلاش برای رسیدن به یک توافق است من نبایستی که امیدی واهی در اینجا بدهم.ما هنوز راهی نسبتا طولانی پیش رو داریم و برخی مسائل پیچیده ، خیلی دشواروجود دارد که باید حل و فصل شوند .آنچه که اکنون بر روی آن تمرکز کرده ایم رسیدن به توافق است.»

فابیوس: نمی توان نتایج مذاکرات را پیش بینی کرد

لوران فایبوس وزیرخارجه فرانسه شامگاه یکشنبه قبل از ورود به هتل کوبورگ وین گفت: هنوز نمی توان نتایج مذاکرات را پیش بینی کرد.

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به اینکه هنوز اختلافاتی وجود دارد که باید بر ان غلبه کرد گفت: ما تلاش می کنیم به یک توافق مثبت دست پید ا کنیم.

وی با تاکید براینکه نتایج مذاکرات را نمی توان پیش بینی کرد افزود:به مذاکرات ادامه خواهیم داد.

لاوروف: پوتین و روحانی تلفنی گفتگو خواهند کرد

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از وزیر خارجه روسیه نوشت روسای جمهور ایران و روسیه روز دوشنبه تلفنی گفتگو خواهند کرد.

پایگاه اینترنتی خبرگزاری ایتارتاس روسیه به نقل از سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نوشت حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز دوشنبه بیست و چهارم نوامبر با رئیس جمهور روسیه گفتگوی تلفنی خواهد داشت.

در گزارش خبرگزاری ایتارتاس از وین اتریش آمده است: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه این خبر را در دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش اعلام و تاکید کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نظر دارد روز دوشنبه با رئیس جمهور ایران گفتگو کند.

آلمان: شکاف عمیق در مواضع طرفین

وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه گفت: مسائل برجسته زیادی در مذاکرات هسته ای ایران باقی مانده است.

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یک شکاف عمیق در مواضع طرفین گفتگوها وجود دارد، در عین حال خاطرنشان کرد: ایران در حال نشان دادن تعهد خود برای "حصول یک نتیجه" است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر