jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۴۱۳۳۰   ۰۱ آذر ۱۳۹۳  |  ۲۰:۳۰

مرد تبهکاری که با فریب متقاضیان دریافت اقامت در کشورهای اروپایی توانسته بود صدها میلیون تومان کلاهبرداری کند، در دام پلیس گرفتار شد.

اقامت در اروپا؛شگرد مرد تبهکار برای کلاهبرداری

به گزارش پلیس آگاهی تهران بزرگ، روز دوم مهر ماه سال جاری شخصی با پرونده ارجاعی از شعبه 20 بازپرسی دادسرای ناحیه 12 تهران با موضوع «کلاهبرداری» به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و عنوان داشت که فردی با وعده گرفتن اقامت یکی از کشورهای اروپایی برای او و اعضای خانواده‌اش اقدام به کلاهبرداری 100 میلیون تومانی از او کرده است.

مالباخته در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: چندی پیش برای گرفتن بلیط، به یک آژانس هواپیمایی در محدوده خیابان جمهوری مراجعه کرده بودم که با شخصی حدوداً 50 ساله -با ظاهری کاملاً آراسته- آشنا شدم که مدعی بود در زمینه گرفتن اقامت قانونی برای افراد متقاضی زندگی در خارج از کشور فعالیت دارد.

وی در ادامه اظهارات خود به کارآگاهان گفت: همین موضوع زمینه آشنایی من با این شخص شد که در ادامه، وی از من دعوت کرد تا برای ادامه صحبت به دفتر کار ایشان رفته تا به قول خودش من را بیشتر با نحوه فعالیت کاری خود آشنا کند. در چندین جلسه ملاقاتی که بنده با این شخص در دفتر کارش داشتم، وی مدعی بود که به واسطه ارتباطاتی که با برخی از سفارتخانه‌های اروپایی پیدا کرده می‌تواند کاری کند تا روند رسیدگی به درخواست اقامت افراد در برخی از سفارتخانه‌های کشورهای اروپایی خیلی سریع‌تر انجام شود مشروط بر اینکه مبلغ مورد درخواستی برای انجام کار از سوی افراد پرداخت شود. بدین شیوه و شگرد و در حالیکه طی این مدت کاملاً به ایشان اعتماد پیدا کرده بودم، مبلغ 100 میلیون تومان را به وی پرداخت کردم تا او اقدامات قانونی جهت مهاجرت و اقامت قانونی من و تمامی اعضای خانواده‌ام در کشور آلمان را انجام دهد اما هنوز یک هفته‌ای از تحویل دادن پول نگذشته بود که ناگهان تلفن همراه این شخص خاموش شد و تلفن‌های دفتر کار وی نیز پاسخگو نبود.

مالباخته در خصوص نحوه اطلاع از کلاهبرداری به کارآگاهان گفت: جهت پیگیری علت عدم پاسخگویی به تماس‌های تلفنی به دفتر کار «محمود . و» در خیابان پانزده خرداد مراجعه کردم و متوجه شدم که همزمان با تحویل دادن پول از سوی من به این شخص، وی چند روز پس از آن اقدام به تخلیه محل کار خود کرده است.

با آغاز تحقیقات، کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی با بررسی پرونده شکایت‌های مشابه، موفق به شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و شکاتی شدند که همگی آنها بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری‌های میلیونی قرار گرفته بودند. مالباختگان در ادامه تحقیقات و انجام چهره نگاری (بررسی تصاویر مجرمین سابقه دار)، همگی عنوان کردند که توسط یک نفر به نام «محمود . و» (56 ساله، مجرم سابقه دار و دارای دو فقره سابقه به اتهام جعل و کلاهبرداری) مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.

تمامی مالباختگان در اظهاراتی مشابه عنوان کردند که در زمان مراجعه به سفارتخانه‌ها و یا آژانس‌های هواپیمایی واقع در محدوده سفارتخانه‌ها با این شخص آشنا و در ادامه با هدف تسریع در روند قانونی درخواست‌های خود برای سفر و اقامت در برخی کشورهای اروپایی و گرفتن ویزا با این شخص آشنا شده و اقدام به پرداخت مبالغی میلیونی کرده‌اند.

با توجه به شناسایی هویت متهم و انجام تحقیقات پلیسی در خصوص شیوه و شگرد متهم در نحوه شناسایی مالباخته و نهایتاً نحوه کلاهبرداری از مالباختگان، کارآگاهان اقدام به شناسایی دفتر کار جدید متهم در خیابان فاطمی کرده و در اواخر آبان ماه اقدام به دستگیری متهم در داخل محل کارش کردند.

سرهنگ کارآگاه داوود فرد، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه این خبر گفت: در بازرسی از محل کار متهم، تعداد زیادی مهر مجعول متعلق به شعبات مختلف بانکی، مهرهای دفاتر رسمی ثبت اسناد و همچنین شعبات مختلف قوه قضائیه، مهر سفارتخانه‌های مختلف خارجی، پاسپورت و مدارک شناسایی متعدد و متعلق به افراد متقاضی اقامت در کشورهای اروپایی و ...، کشف و به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

داوود فرد در پایان این خبر گفت: با توجه به شناسایی ده‌ها مالباخته‌ای که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند و با توجه به سوابق متهم در ارتکاب جرایم مرتبط با جعل و کلاهبرداری و همچنین کشف تعداد زیادی مهر مجعول در محل دفتر کار متهم و احتمال ارتکاب و تعدد جرایم ارتکابی، قرار قانونی از سوی بازپرس محترم پرونده صادر شده و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که در طول یک سال گذشته و بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود تا جهت شناسایی متهم و طرح و پیگیری شکایات خود به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان پانزدهم خرداد – جنب کلانتری بازار مراجعه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

امروز در تقویم، روز آتش‌نشانی و ایمنی است. فرصتی مناسب برای یادآوری این نكته كه براساس آمارهای به دست‌آمده، در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از كل حریق‌ های شهر تهران را آتش‌ سوزی‌ های ساختمانی تشكیل می‌دهد كه سهم ساختمان‌ های بلندمرتبه قابل توجه است.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها