jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۸۵۹۹   ۲۵ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

درجه که فقط مال ارتش و نیروهای نظامی است؟! این تلقی‌ای است که بیشتر ما از مفهوم درجه داریم. حتی درجه‌هایی همچون کاپیتانی کشتی یا خلبانی را نیز بعضا جزودرجه‌های نظامی تلقی می‌کنیم؛ موضوعی که غلط هم نیست.

چون بخشی از فعالیت آنها دربخش نظامی انجام می‌شود. با این حال تا به حال می‌دانستید پرسنل قطار هم دارای درجه و علائم مخصوص آن هستند؟ شاید در نظر اول هیچ کدام از ما به درجه‌بندی افرادی که در قطار فعالیت می‌کنند توجهی نداشته باشیم و بهتر بگوییم اصلا از این درجه‌بندی‌ها بی‌اطلاع باشیم، اما جالب است بدانید هر کدام از افرادی که در قطار فعالیت دارند دارای درجه و رتبه هستند. چه کسانی که مسافران می‌توانند آنها را مشاهده کنند و چه افرادی که دور از چشم مسافران مشغول فعالیت هستند؛ افرادی مانند لکوموتیورانان.

درجه‌بندی لکوموتیوران‌ها

ابتدا از درجه‌بندی لکوموتیوران شروع می‌کنیم. این افراد دارای چهار درجه هستند. اگر بخواهیم خیلی ساده درجه این افراد را بیان کنیم باید بگوییم این درجه معادل درجه ستوان 3 تا سروان نیروی انتظامی است. درجه آنها دارای چهار گرید است. افرادی که قصد دارند در این بخش مشغول فعالیت شوند ابتدا گرید 4 را دریافت می‌کنند و یک خط روی آستینشان قرار می‌گیرد. یک خط به این معناست که این افراد در حال آموزش و مشغول کارآموزی هستند. بعد از مدتی طی آزمون‌های به عمل آمده، می‌توانند گرید 3 را دریافت کنند که به پایه 3 معروف است و روی آستین خود دو خط نصب می‌کنند. این افراد می‌توانند به عنوان کمک لکوموتیوران قطارهای مسافری سفر خود را شروع کرده و تجربه‌های بیشتری کسب کنند. همچنین بعد از دریافت پایه 2 یا همان گرید 2 می‌توانند به عنوان لکوموتیوران، بعد از انجام آزمون‌های متعدد در مسیرهای کوتاه سفر خود را آغاز کنند. بعد از آن هم با کسب گواهینامه پایه یک و گرید یک روی آستین خود چهار خط طلایی دوخت می‌زنند. این افراد به صورت مستقل در مسیرهای طولانی‌مدت و با قطارهای درجه بالا سفر می‌کنند. گرید دیگری هم وجود دارد. گرید پایانی هم مربوط به افرادی است که دارای پنج خط روی آستین هستند و آموزگار خطاب می‌شوند. این افراد علاوه بر انجام سفرهای طولانی با قطارهای درجه و کیفیت بالا می‌توانند به دیگر افراد آموزش دهند.

درجه‌بندی روسای قطار

جالب است بدانید شرکت‌های مسافربری برای جذب رئیس قطار از فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم اجتماعی، مدیریت در شاخه‌های مختلف، روان‌شناسی و رشته‌هایی از این قبیل استفاده می‌کنند. این کار به این منظور است که افرادی دارای دانش رفتار با افکار عمومی و مردم را به سراغ مسافران بفرستند. حال به درجه‌بندی رئیس قطار می‌رسیم. رئیس قطار دارای چهار درجه است، اما برخلاف آنچه درباره لکوموتیوران‌ها مطرح شد همه رئیس قطارها از چهار خط روی آستین برخوردار هستند و به آنها گواهینامه و کارت مخصوص داده می‌شود.

رئیس قطاردرجه 3 افرادی هستند که در کنار یک رئیس قطار با تجربه کار خود را شروع می‌کنند. بعد از آن می‌توانند به درجه 2 ارتقا یابند و در مسیرهای کوتاه فعالیت خود را کلید بزنند. همچنین بعد از این درجه به بخش سفرهای بلند می‌رسند که می‌توانند به صورت مستقل کار خود را آغاز کنند. این افراد دارای درجه یک هستند. درجه دیگری هم وجود دارد که آموزگار خطاب می‌شود و می‌تواند علاوه بر سفرهای طولانی‌مدت به دیگران آموزش رئیس قطاری را بدهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر