مستند «سیه‌بادهای روستای ابوالحسنی» ساخته حامد ذوالفقاری امشب ساعت 18 از شبکه مستند پخش و در برنامه «شب‌های مستند» با حضور فرامرز پورخوشبخت نقد و بررسی می‌شود.
کد خبر: ۷۳۶۱۳۹

این مستند که جزو فیلم‌های منتخب بخش قوم‌شناسی ششمین جشنواره «سینما حقیقت» بوده، روایتی است از تغییرات آب و هوایی و شیوه زندگی ایلات و عشایر ایران در حاشیه کویر مرکزی. ایل بزرگ ابوالحسنی که در حاشیه شمال کویر مرکزی ایران زندگی می‌کنند و به دلیل خشکسالی اخیر تصمیم به مهاجرت به شهر را می‌گیرند.حامد ذوالفقاری متولد ۱۳۶۰ در شیراز است. کارگردانی فیلم کوتاه داستانی رنگ، ده فیلم مستند آموزشی و کاربردی و یک فیلم بلند مستند در کارنامه هنری او به ثبت رسیده است.

مستند «ایران و ایرانی» ساخته محمدعلی اینانلو و امیر نیک‌یار امشب ساعت 23 و در برنامه «فانوس» از شبکه مستند پخش می‌شود.این برنامه درباره دو موزه مهم پایتخت یعنی موزه ملی ایران و موزه آبگینه است و آثار هنری و بنای این دو موزه را از‌منظری نو به تصویر می‌کشد.

موزه ملی ایران مجموعه‌ای از گنجینه آثار تاریخی و پیش از تاریخ ایران و مهم‌ترین موزه کشور است که مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران را نمایش می‌دهد. گستردگی و تنوع مجموعه اشیای موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران‌ متعدد پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوران اسلامی است.

قسمت دوم مستند «چه چیزهایی روی سرمان ریخته می‌شوند؟» محصول 2010 امشب ساعت 21 از شبکه مستند پخش می‌شود.این مستند درباره بحران آلودگی هوا در اثر ریختن ذرات آلومینیوم از هواپیماست؛ واقعیتی که مردم جهان از آن بی‌خبرند و وقتی خطوط متقاطع ابرهای سفید در انتهای یک هواپیمای جت را می‌بینند، از ذرات کشنده آن اطلاع ندارند.

مستند «تولد پرواز» که تلاش‌های انسان برای تحقق آرزوی پرواز را نمایش می‌دهد نیز امروز ساعت 16 از شبکه مستند پخش می‌شود. این مستند قصه پرواز است و تکامل فرآیند پرواز را به صورت علمی بررسی می‌کند تا چشم‌اندازی جالب از این دستاورد بشری ارائه دهد که شامل اولین تحرکات و اختراعات تا پیشرفته‌ترین ماشین‌های پرنده امروزی است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها