jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۳۵۰۲۸   ۱۴ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۵:۵۶

نتایج مطالعه محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس نشان می دهد، زنان میانسالی که سه ساعت در هفته یا 30 دقیقه در روز ورزش می کنند، 21 درصد کمتر از سایر زنان که تحرک بسیار کمی دارند یا اصلا ورزش نمی کنند، با خطراحتمال ابتلا به سرطان سینه روبه رو هستند.

کاهش ابتلا به سرطان سینه با روزی 30 دقیقه ورزش

محققان انگلیسی می گویند از هر هشت زن یک نفر در انگلستان مبتلا به سرطان سینه است که این آمار را می توان با گسترش زندگی سالم کاهش داد.

به گفته این محققان، نتایج یک پروژه گسترده تحقیقاتی بر روی 126 هزار زن نشان داد که فعالیت های ورزشی تاثیر چشمگیری در میزان ابتلا به سرطان سینه در زنان دارد.

این تحقیقات همچنین نشان داد، وزن زیاد، نوع رژیم غذایی، استعمال دخانیات و مواد مخدر و ورزش نکردن و یا نداشتن تحرک و فعالیت فیزیکی هریک در بروز این بیماری خطرناک در زنان موثر است .

براین اساس، این ورزش ها شامل ورزش های هدفمند مانند کلاس های ورزشی مختلف است تا به طور کامل عرق بر بدن بنشیند و حرکاتی مانند پیاده روی آرام که چنین کیفیتی ندارد در فهرست ورزش های موثر قرار ندارد.

براین اساس زنان چاقی که بیش از 55 درصد چربی در بدن ذخیره کردند باید نسبت به زنان لاغر ورزش و تحرک بیشتری داشته باشند، زیرا به گفته دانشمندان زنان چاق یا دارای اضافه وزن از ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه برخوردارند.

طبق این گزارش، سلول های چربی تاثیر بیشتری در ترشح هورمون استروژن دارند که این هورمون نقش اساسی در ایجاد و بزرگ شدن توموردر بدن زنان دارد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد در گزارش خود تاکید کردند: اگرچه هنوز باید برای یافتن رابطه دقیق کاهش وزن در زنان میانسال و جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه در آنها تحقیقات بیشتری انجام داد اما باید گفت حرکات ورزشی همزمان هم تاثیر در کاهش وزن و میزان چربی در بدن زنان دارد و همزمان از ابتلا به بیماری سرطان سینه جلوگیری می کند، زیرا این حرکات از بزرگ شدن سلول های چربی و ترشح بیش از حد هورمون استروژن جلوگیری می کند.

گزارش این تحقیق در روزهای اخیر در مرکز ملی تحقیقات سرطان لیورپول انگلیس ارائه شد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها