jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۳۵۰۰۸   ۱۴ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۰

فارغ التحصیلان دانشگاه شریف موفق به تولید نانو مواد معطری شدند که با استفاده از این عطر های نانویی در الیاف و منسوجات، عطر به مدت طولانی در منسوجات باقی می ماند.

عطرهای نانویی با ماندگاری بالا در ایران تولید شد

سروش رستگار، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف گفت: اکنون توانسته ایم نانو مواد معطری تولید کنیم، که ماندگاری بالایی بر روی منسوجات دارند و با استفاده از آن می توان لباس و یا هر منسوجات دیگری را به مدت طولانی خوشبو نگه داشت.

وی با بیان اینکه درخسان ها عامل ماندگاری مواد معطر هستند، افزود: در ساخت نانو مواد معطر، از پایه درخسان ها استفاده شده چراکه درخسان، منجر به انتشار بو و ماندگاری بالا می شوند و به همین دلیل است که به این مواد، نانو مواد معطر گفته می شود.

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف در خصوص درخسان ها توضیح داد و افزود: درخسان ها ترکیباتی شاخه ای در مقیاس نانو، چندلایه و حفره دار هستند که در ترکیبات نانو مواد معطر به کار می روند. به طوریکه نانو مواد در داخل حفره های درخسان ها قرار می گیرند و می توان گفت که این حفره ها منجر به جذب عطر و انتشار بو در زمان طولانی خواهد شد. درخسان ها در آزمایشگاه ساخته می شوند.

به گفته رستگار، با استفاده از نانو مواد معطر بر روی منسوجات، جانمازو مواردی از این دست، ماندگاری عطر های نانویی حتی یک سال بیشتر دوام خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر درخسان از اسانس ها و ترکیبات خاص دیگری در ساخت نانو مواد معطر استفاده شده اند، افزود: این عطرها نانویی هستند و تاییدیه های خود را لحاظ بهداشتی از دانشگاه تهران گرفته است.

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف گفت: عطرهای معمولی با پخش شدن سریع در فضا از روی لباس می پرند و عاملی وجود ندارد که این عطر را در خود نگه دارد ولی در نانو مواد معطر خاصیتی وجود دارد که عطررا در درون خود نگه می دارند.

رستگار با توضیح اینکه ایده ساخت نانو مواد معطر کاملا ایرانی بوده، افزود: نانو مواد معطر مخصوص منسوجات است که با استفاده از فناوری نانو ساخته شده و اکنون به تولید انبوه رسیده است. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو