jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۳۳۸۷۵   ۱۰ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۸

وزیر بهداشت ضمن هشدار به روند چاقی در دانش‌آموزان از اقدامات در دست انجام جهت صدور شناسنامه سلامت برای دانش‌آموزان خبر داد.

15 درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند

دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه با وزارت آموزش و پرورش گفت: افتخار می‌کنم که امروز در خدمت دکتر فانی هستیم. وزارت آموزش و پرورش بالاترین ظرفیت جهت پرداخت به امور پیشگیری و بهداشت است چراکه حدود 13 میلیون دانش‌آموز در مدارس داریم که با احتساب خانواده‌ها و بستگانشان تقریبا کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

15 درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند

وی افزود: امروز از وزارت آموزش و پرورش درخواست داشتیم که در بوفه‌های مدارس تغذیه سالم ارائه شود، چراکه 15 درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند. باید فرصت داد تا جلسات بعدی تصمیمات لازم را در این حوزه بگیرد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بخش عمده کار ما در معاونت بهداشتی وزارتخانه باید متوجه بیماری‌های غیرواگیر در دانش‌آموزان و مدارس باشد. مطمئنم آموزش و پرورش نیز آمادگی هر نوع همکاری را دارد. ضمن اینکه باید به وزارت آموزش و پرورش کمک کنیم در عین حال باید مطالباتمان را پیگیری کنیم.

اطمینان خاطر وزیربهداشت درباره کیفیت مواد لبنی

هاشمی درباره اقدامات در دست انجام برای صدور شناسنامه و کارت سلامت برای دانش‌آموزان گفت: علاوه بر انجام چنین اقداماتی امیدوارم در محتوای کارها نیز بتوانیم تغییری در رفتار دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان ایجاد کنیم. دانش‌آموزان می‌توانند در قالب سفیران سلامت به خانواده‌ها ورود کرده و کمک ما باشند.

وی تاکید کرد: در زمان مدرسه تغذیه باید سالم بوده و نباید تغذیه باعث افزایش وزن، بیماری، خرابی دندان و... شود. حداقل باید شیر در مدارس توزیع شود. اکنون تمام شیرهای موجود در بازار سالمند. این اطمینان را به مردم می‌دهم که هر هفته مواد لبنی را کنترل می‌کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه ساماندهی بوفه‌های مدارس و اقلامی که در بوفه‌ها عرضه می‌شود پیشنهاد شد که با صنایع غذایی صحبت شود تا بتوانیم بسته‌هایی برای دانش‌آموزان تعریف کنیم که نمک و چربی کمتری داشته باشند. البته ممکن است متصدیان بوفه‌ها مقاومت‌هایی داشته باشند. همچنین باید ذائقه دانش‌آموزان با گذر زمان تغییر یابد.

هاشمی ضمن هشدار نسبت به روند چاقی در دانش‌آموزان اظهار کرد: بخشی از این موضوع از تغذیه ناسالم و کم تحرکی ناشی می‌شود. البته این موضوع منحصر به دانش‌آموزان نیست. چاقی یک عیب است که هزار و یک بیماری را نیز به دنبال دارد. از وزارت آموزش و پرورش تشکر می‌کنم که با وجود تمام محدودیت‌هایشان در زمینه تربیت‌بدنی دانش‌آموزان قدم‌های موثری برداشته‌اند اما در عین حال باید ساعت کلاس‌های تربیت‌بدنی افزایش یابد. معتقدیم توسعه کشور درگروی توجه به سلامت و سالم بودن این بخش از جامعه است.

وی گفت: شخصا علاقه‌مندم که از وزارت آموزش و پرورش در بحث بهداشت و سلامت جامعه کمک بگیریم. بخشی از منابع‌مان را نیز باید در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره بهداشت روان در دانش‌آموزان اظهار کرد: این موضوع نیز بسیار مهم است. دوست داریم مدارسمان با نشاط باشد؛ از اسم مدرسه گرفته تا لباسی که دانش‌آموز می‌پوشد در این زمینه مهم است. در عین حال نشاطی که معلم باید داشته باشد و بتواند آن را به دانش‌آموز انتقال دهد هم از اهمیت زیادی برخوردار است. مطمئنم که وزارت آموزش و پرورش در این زمینه مقوله‌ها نیز برنامه دارد. ( ایسنا )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر