jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۳۱۶۰۹   ۰۴ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۶

وزیر و معاونان وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ کتاب جدید تعرفه های پزشکی در گام سوم اجرای طرح تحول نظام سلامت، عنوان داشته اند که برخورد با دریافتهای غیرمتعارف یا همان پول زیرمیزی که برخی پزشکان از بیماران خود طلب می کنند، از 15 آبان آغاز خواهد شد. این در حالی است که برخی از دست اندرکاران سلامت، بر این عقیده اند که وعده حذف زیرمیزی، شعاری بیش نیست.

برخورد با پزشکان متخلف؛ از شعار تا عمل

با ابلاغ کتاب جدید تعرفه های پزشکی که در آن 1700 خدمت جدید سلامت تعرفه گذاری شده است، مدیران وزارت بهداشت معتقدند که صفحه جدیدی از تحول در حوزه سلامت باز شده و شرایط برای بهبود وضعیت نطام سلامت کشور، فراهم شده است. بطوریکه دکتر محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت از حذف تمام اضافه‌ پرداختی‌ های بیماران از 15 آبان در سراسر کشور خبر داده و گفته است که با توجه به حکم قانونی هیئت وزیران، از 15 آبان با کسانی که از بیماران پرداخت اضافی بگیرند به‌ جد برخورد می‌شود.

به گفته وی، در طرح تحول نظام سلامت برای حفاظت از پرداختی مردم سه موضوع دنبال شد. اول اینکه هزینه‌های بیماران از 40 درصد به حدود 8 درصد کاهش یافت و دوم اینکه بیماران برای تهیه تجهیزات پزشکی به بیرون بیمارستان ارجاع داده نشوند و در نهایت هزینه اضافی از بیمار توسط پزشک یا مؤسسه گرفته نشود.

معاون درمان وزارت بهداشت، در تشریح همراهی بیمارستانهای خصوصی و همچنین بیمه‌ها برای اجرای کتاب جدید تعرفه های پزشکی، ابراز امیدواری کرده است که در بیمارستانهای خصوصی با ضابطه‌ مند شدن کتاب ارزشهای نسبی هزینه پرداختی از جیب مردم کاهش یابد. از آن طرف نیز امیدواریم بیمه‌ها در این مقوله ما را همراهی کنند ولو اینکه دچار ضرر شوند زیرا درخواست ما آن است که در ماههای آینده وزارت بهداشت را همراهی کنند تا در سالهای بعدی حتی اگر ضرری نیز متقبل شدند جبران خواهد شد.

در همین حال، عبدالرحمان رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم، تاکید کرد: نمایندگان مجلس تاکید دارند که تحت هیچ شرایطی در بخش دولتی و خصوصی نباید دریافت خارج از تعرفه پزشکی صورت گیرد.

وی با اشاره به جلسه ای که معاونان وزارت بهداشت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای بررسی ابلاغ کتاب جدید ارزش‌گذاری نسبی خدمات داشته اند، گفت: معاونان وزیر بهداشت نیز بر این امر تاکید داشتند که ابلاغ این کتاب گامی در جهت مبارزه با پدیده شوم زیرمیزی است و از بروز دریافتهای خارج از تعرفه برخی پزشکان جلوگیری می‌کند.

در همین ارتباط دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت حاصل ساعتها کار کارشناسی است، گفت: یکی از مراحل طرح تحول نظام سلامت، اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت در قالب اصلاح تعرفه‌هاست.

به گفته وی، در طول سالهای گذشته میزان تعرفه‌های پزشکی متناسب با سایر صنوف رشد پیدا نکرده بود و K جراحی سالهای متمادی ثابت بود این در حالی بود که قیمت ارز 3 برابر افزایش یافته بود و به همین دلیل شاهد دریافت غیرمتعارف از سوی برخی از پزشکان بودیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین و سخت‌ترین کار دولت در حوزه بهداشت و درمان منطقی کردن تعرفه‌ها بوده است که با اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، از این پس باید همه با دولت و قانون همراهی کنند و امیدواریم در بازه زمانی مشخص به سمتی پیش برویم که تعرفه‌ها واقعی شوند و برای تحقق این هدف نیازمند یکپارچگی بین دولت و دستگاه‌های وابسته به دولت هستیم.

هاشمی با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم بین وزارت بهداشت با سازمانهای بیمه‌گر، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان امور مالیاتی و وزارت دادگستری برای اجرایی شدن کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت صورت گرفته‌ است، تصریح کرد: از 15 آبان به بعد برخوردهای قانونی با متخلفان به وسیله مکانیزم‌های پیش‌بینی شده صورت خواهد گرفت. البته امیدواریم فضایی ایجاد شود که هیچ کس مجبور به پرداخت هزینه نباشد و خارج از دایره قانون عمل نکند.

از شعار تا عمل

اما دکتر علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران، نظر دیگری در این ارتباط دارد. وی درباره روند شکایات از پزشکان و کنتزل دریافتهای غیرمتعارف، معتقد است در ماههای اخیر شکایت تعرفه‌‌ای کمتری نسبت به سالهای گذشته داشتیم و امیدواریم باز هم کاهش یابد، اما نمی‌توانیم بگوییم به صفر می‌رسد زیرا یک شعار بیش نیست.

در همین حال دکتر سید غلامرضا فنایی عضو انجمن صنفی بیمارستانهای خصوصی معتقد است که قبل از برخورد حذفی با پزشکان بهتر است در مورد خدمات‌رسانی آنها نیز صحبت شود چرا که پس از جنگ توانستیم با خدمات مناسب این قشر، خودکفا شویم. با این وجود اگر کتاب تعرفه خدمات درمانی اجرا شود و درآمد پزشک و تعرفه متناسب با تورم تغییر یابد رابطه نامناسب بین پزشک و بیمار از بین خواهد رفت. تعرفه‌های پزشکی را به مدت 6 سال فریز کردند و این در حالی است که تعرفه‌های دیگر خدمات را مثل آب، نان و... افزایش دادند اما ویزیت پزشکان ثابت ماند و مانند تورم رشد نکرد و همین باعث بروز مشکل شد. باید کاری کنیم در کنار ارائه خدمات مناسب پزشکان را راضی نگه داریم تا به خارج از کشور نروند تا به مردم و پزشکی اجحاف نشود و دولت توان برنامه‌ریزی داشته باشد.

واکنش تند وزیر به دریافتهای غیرقانونی

در این بین وزیر بهداشت در جمع روسای دانشگاههای علوم پزشکی و رئیس و معاونان سازمان نظام پزشکی کشور، بر عزم جدی وزارت بهداشت برای حذف دریافتهای غیرقانونی برخی پزشکان و جراحان تاکید کرد و گفت: که این بار موضوع فرق می کند و اگر نتوانیم این بار جلوی چنین رفتارهای غیر اخلاقی و غیرقانونی را بگیریم، طرح تحول نظام سلامت که با هزاران امید و آرزو اجرایی شده است، شکست می خورد. بنابراین، شک نکنید که چنین پزشکانی جایی برای طبابت در ایران نخواهند داشت.

هاشمی با اشاره دریافتهای 30 و 50 میلیونی برخی جراحان برای اعمال جراحی قلب، بینی و...، در ارتباط با نگاه چنین پزشکانی به طرح تحول نظام سلامت و برخورد با دریافتهای غیرقانونی و زیرمیزی، گفته است: این گروه از پزشکان و جراحان گفته اند که دو سه هفته ای مطب خودمان را تعطیل می کنیم!! اما بنده می گویم که این افراد جایی برای طبابت در کشور ندارند. زیرا، وزارت بهداشت هیچ وقت به این اندازه در برخورد با تخلفات پزشکی مصمم نبوده و مطمئن باشید که انجام این کار شدنی است.

وزیر بهداشت خطاب به بیمه ها و مسئولان سازمان نظام پزشکی کشور گفته است که منتظر ابلاغ نباشید و از همین حالا برای آن دسته از پزشکانی که نصحیت پذیر نیستند و گوش شنوا برای همکاری ندارند، پرونده تشکیل بدهند.

این توصیه وزیر بهداشت، حکایت از این واقعیت دارد که برخی از پزشکان زیرمیزی بگیر، کاملا شناخته شده و معرف جامعه پزشکی و مردم هستند. از همین رو، نیازی به شناسایی آنها نیست. اما آن طور که وزیر بهداشت تاکید کرده است، می بایست در انتظار خبرهای خوشی از برخورد با تخلفات پزشکان و جراحانی بود که مشغول خالی کردن جیب بیمارانی بود که مجبور شده اند تمام زندگی خود را برای پرداخت دستمزدهای کلان این قبیل پزشکان، به حراج بگذارند.

سئوالی که از همین حالا در اذهان مردم و بیماران نقش بسته و برای شنیدن پاسخ آن لحظه شماری می کنند، این است که آیا بازار کسب و کار پزشکان متخلف برچیده می شود؟ رویایی که اگر محقق شود، نظام سلامت را دچار تحولی عظیم خواهد ساخت. ( مهر )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها