jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۱۴۸۳   ۰۴ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

جعفری دولت‌‌آبادی پرونده زنجانی را بزرگ‌ترین پرونده‌های اقتصادی بعد از انقلاب دانست

دادستان تهران: هیچ کس در پرونده بابک زنجانی مصون نیست

دادستان عمومی و انقلاب تهران با بیان این‌که پرونده بابک زنجانی یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های اقتصادی است، گفت: بعد از انقلاب تا این زمان پرونده‌ای نداشتیم که حجم مالی آن و تعداد متهمانش این قدر گسترده باشد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عباس جعفری‌دولت‌آبادی در مراسم تودیع و معارفه سرپرستان سابق و فعلی دادگاه انقلاب افزود: یکی از مشکلاتی که در این پرونده وجود دارد گسترش حجم مسائل مطرح در این پرونده در حوزه‌های نفت، ارز، کارگزاری و پول است.

وی افزود: ما به لحاظ محرمانه بودن تحقیقات مجبوریم فعلا سکوت کنیم و نمی‌توانیم از محتویات پرونده بگوییم اما با قاطعیت و افتخار می‌گوییم یکی از بهترین پرونده‌هایی است که تمام تحقیقات آن را خود بازپرس انجام داده و نقش ضابطان در این پرونده کم است.

جعفری‌دولت‌آبادی ادامه داد: به لحاظ مسائلی که در این پرونده مطرح است سعی کردیم بازپرس شخصا در این پرونده تحقیق کند و اکنون نیز هزاران صفحه تحقیقات را بازپرس انجام داده و از بسیاری مسئولان سابق و فعلی تحقیق به عمل آمده است.

دادستان تهران گفت: نیاز نبود اسم ببریم و عدد و رقم بگوییم و نباید ملت را نگران کرد، اما مطمئن باشید که مبارزه با افرادی مانند بابک زنجانی ادامه خواهد داشت و کسانی که در این پرونده نقش داشتند، ریز و درشت حتما به دادستانی احضار خواهند شد و هیچ کس در این پرونده مصون نیست.

جعفری‌دولت‌آبادی افزود: اما سیاست دستگاه قضایی متفاوت بوده است و از اول نیز هدف اصلی وصول پول‌ها بوده و ما سعی کردیم به حواشی وارد نشویم چون حواشی تبعات زیادی دارد.

وی گفت: خوشبختانه قانون مجازات اسلامی جدید سال 92 در بحث مبارزه با فساد ماده بسیار روشنی دارد و در بحث افساد فی‌الارض یک ماده بسیار درخشانی تصویب شده است و ان‌شاءالله دادستانی بزودی کیفرخواست سه نفر از متهمان این پرونده را صادر خواهد کرد اما به یاد داشته باشید این یک پرونده ساده ایراد ضرب و جرح عادی نبوده که بتواند با یک سؤال و جواب حل شود بلکه پرونده‌ای است که ده‌ها نفر در آن نقش داشته و دستگاه‌های زیادی باید در این خصوص اطلاعات و توضیح بدهند.

وی ادامه داد: حتی ما در هفته گذشته یکی از مسئولانی را که در این پرونده نقش داشت به دادسرا آوردیم و حدود 50 صفحه از وی تحقیق کردیم که اطلاعات بسیار زیادی در کشف نقاط ابهام این پرونده به ما داده است.

جعفری‌دولت‌آبادی گفت: متاسفانه برخی که دست به مصاحبه‌شان خوب است مدام این طرف و آن طرف حرف می‌زنند که کاری نشده و اقدامی صورت نگرفته است.

وی افزود: من از همه مردم و مسئولان و دستگاه‌هایی که اطلاعاتی در این خصوص دارند درخواست می‌کنم حتما در اختیار ما قرار بدهند.

دادستان تهران ادامه داد: البته در وصول پول مشکلاتی وجود داشته اما درباره بحث نقل و انتقال پول تصمیماتی گرفته شده است که بزودی انجام می‌شود.

تشکیل دادسرای پولی و مالی تا پایان سال

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دادسرای پولی و مالی تا پایان امسال تشکیل خواهد شد.

جعفری‌دولت‌آبادی گفت: آنچه که سیاست قوه قضاییه و دادستانی است مبارزه با فساد اقتصادی است، اما این به معنای آن نیست که دیگر دستگاه‌ها با تولید جرم ما را گرفتار کنند.

وی افزود: بانک مرکزی در کنترل موسسات پولی باید حتما نظارت کند و نباید موسسات پولی مثل قارچ تولید شود.دادستان تهران با اشاره به یکی از شرکت‌های لیزینگ در سعادت‌آباد گفت: این شرکت‌ها در یک مورد در سعادت‌آباد فقط 3000 نفر را گرفتار کرده و 40 میلیارد پول مردم را برده‌اند که باید پرسید در این شرایط دستگاه‌های نظارتی کجا هستند؟ دادستان تهران گفت: دستگاه‌های پولی کشور و بانک مرکزی باید در کنترل و صدور مجوز عزم خود را جزم و بر آنها نظارت کنند و تا زمانی که این نظارت‌ها نباشد همین روال است.

نظارت‌های ما تشدید خواهد شد

دادستان عمومی و انقلاب تهران با بیان این‌که دادسراها یک واحد اقدام‌کننده در خط مقدم هستند به سیاست‌های دستگاه قضایی در دوره دوم ریاست آیت‌الله آملی‌لاریجانی اشاره کرد و افزود: سیاست‌های زیادی از سوی رهبر معظم انقلاب حداقل در شش محور ابلاغ شد که یکی از این سیاست‌ها اعمال و تشدید نظارت‌هاست.

جعفری‌دولت‌آبادی گفت: در این خصوص در تهران چند کار انجام شده، نخست این‌که بازدیدهای سرزده دادستان از مراجع قضایی زیاد شده است و من در یکی دوماه گذشته تقریبا از نیمی از دادسراهای تهران بدون اطلاع قبلی بازدید کرده‌ام.

وی گفت: همچنین با تصمیم رئیس قوه قضاییه معاونت جدیدی با عنوان معاونت نظارت تشکیل شده که این سمت به معاون اول دادستان واگذار شده است و حداقل هفته‌ای سه روز از دادسراها در تهران بازدید می‌شود که این بازدیدها ادامه خواهد یافت ضمن این‌که با قضات صحبت و پرونده‌های زیادی دیده و با مردم ملاقات می‌شود.

تائید جعلی بودن کارت معافیت 38 ورزشکار

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین از رسیدگی به پرونده کارت‌های معافیت ورزشکاران و بازیکنان فوتبال که سازمان نظام وظیفه آنها را باطل کرده خبر داد و گفت: سازمان نظام وظیفه یک فهرست 118 نفره را اعلام کرده که از این تعداد، جعلی بودن کارت 38 نفر تائید شده و 80 نفر دیگر نیز در دست بررسی است.

به گزارش ایرنا، جعفری‌دولت‌آبادی با بیان این‌که فساد پولی و اخلاقی و مسائلی که اخیرا در حوزه ورزش ظهور کرده مورد رضایت مسئولان کشور نیست، گفت: بر همین اساس، دادستانی، شعبه‌ای را در دادسرای فرهنگ و رسانه برای رسیدگی به تخلفات حوزه ورزش اختصاص داده است.

جعفری‌دولت‌آبادی افزود: امروز شنیدم که وزارت ورزش کار خوبی کرده و تعدادی از ورزشکاران دارای کارت‌های معافیت جعلی را محروم کرده است که جای تشکر و قدردانی دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر