jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۳۰۵۳   ۲۹ مرداد ۱۳۸۴  |  ۲۳:۳۶

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش فقدان نگرش مناسب به جایگاه آموزش و پرورش در نظام مدیریتی کشور ، کمبود فضاهای آموزشی ، بی توجهی به مشکلات معیشتی فرهنگیان و کمبود بودجه را از جمله چالشهای پیش روی عرصه تعلیم و تربیت کشور ذکر کرد.


علی اکبر اشعری تصریح کرد: با وجود این که قوانین برنامه و بودجه ، سازمان مدیریت را موظف کرده که بودجه آموزش و پرورش را به گونه ای تنظیم کند که با کسری مواجه نشود اما از سال 76 تا پایان 83 به طور متوسط با 1.27 درصد کسری بودجه در وزارت آموزش و پرورش رو به رو بوده ایم . ضمن این که در سال 84 نیز پیش بینی می شود بیش از 2 هزار میلیارد ریال کسری بودجه وجود داشته باشد. وی افزود: بی توجهی برنامه ریزان و اختصاص دهندگان بودجه و اعتبار یک مشکل دیگر را نیز در این حوزه به وجود آورده است ، یعنی کمبود بودجه موجب شده تا اقتصاد آموزش و پرورش ناکارآمد شود. اشعری نبود هماهنگی و همکاری موثر وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش را مشکل دیگر این حوزه دانست و اظهار کرد: این مشکل تاثیر زیادی بر پذیرش دانشجو ، ارتقای دانش و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز بر جای گذاشته است . وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در دولت نهم افزود: مشکلات این وزارتخانه یک شبه خلق نشده اند ، این مسائل در طول چند دهه روی هم انباشته شده و وضعیت فعلی را رقم زده اند ، بنابراین باید با نگاهی جامع و کلان نگر طرح جامع تعلیم و تربیت اسلامی و در پی آن سند ملی توسعه آموزش و پرورش را تنظیم کنیم و بر اساس آن به سمت آینده ای روشن قدم برداریم . اشعری بازاندیشی محتوایی نظام آموزش و پرورش برای تعمیق تربیت دینی ، ارتقائ و بهبود کیفیت آموزش و توجه به پرورش استعداد دانش آموزان را نخستین سیاستی تعریف کرد که برای حل مشکلات این حوزه تدوین شده است . وی افزود: این سیاست با برنامه هایی چون تدوین نظام جامع تربیت دینی ، ایجاد فضای توسعه و اعتلای اندیشه دینی با محور قرار دادن قرآن و سنت معصومین (ع) و اسوه های تربیتی اجرایی می شود. به گفته وی بازسازی زیرساخت های نظام آموزش و پرورش ، انتخاب مدیران شایسته و کارآمد ، توسعه فناوری اطلاعات در آموزش و پرورش ، خرید مدارس استیجاری و برنامه ریزی برای تبدیل مدارس فرسوده و غیراستاندارد ، توسعه عدالت در نظام آموزش و پرورش و بهبود جایگاه و منزلت اجتماعی فرهنگیان از سیاست های دیگر این حوزه است که باید بررسی شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر