مدیر کل امور اتباع و مهاجرین استان یزد گفت: روزانه 150 تا 200 تبعه غیرمجاز از استان یزد طرد می‎‎شوند.
کد خبر: ۷۲۹۷۲۱

رضا زارع‌زاده در گفت‎وگو با ایسنا، با اشاره به نبود دسترسی به آمار اتباع بیگانه غیرمجاز و بی‎‎‏هویت در استان افزود: بیشترین اتباع غیرمجاز در استان یزد را افاغنه و قریب 2 درصد را نیز اتباع کشور پاکستان تشکیل می‌دهند و نزدیک به 50 هزار اتباع خارجی مجاز نیز دارای کارت اقامت یا گذرنامه در استان هستند.

وی درباره جمعیت اتباع مجاز ساکن در استان یزد گفت: اتباع افغانی و پاکستانی مجاز کارت‌دار در استان یزد حدود 30 هزار نفر هستند که همراه 2000 نفر اتباع عراقی ساکن استان ـ که تقریباً همگی مجاز هستند ـ جمعا 32 هزار نفر می‌شوند. البته 17 هزار تبعه افغان به لحاظ داشتن پاسپورت اقامت مجاز در استان دارند ولی این افراد تحت نظارت نیروی انتظامی هستند.

زارع‌زاده متذکر شد: اتباع مجاز اغلب از قوانین کشورمان تبعیت می‎‎کنند و نظام نیز خود را موظف به ارائه یک‌سری خدمات به آنها به دلیل مسائل انسانی می‏‏‌داند ولی اشتغال این افراد تنها محدود به 56 رشته شغلی است که عمدتا مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‏‎‎شود.وی درباره مجاز بودن اشتغال اتباع بیگانه در گلخانه‏‏‌های استان تاکید کرد: اتباع بیگانه شاغل در گلخانه‎‎ها تنها در رابطه با سمپاشی و پاک‌کردن علف‏‏های زائد می‏‏‌توانند فعالیت کنند و در اموری مانند چیدن خیارسبز و محصولات گلخانه‏‏‌ای مجاز به فعالیت نیستند و با کارفرمایان متخلف برخورد خواهد شد.

وی در پاسخ این پرسش که آیا کارگران تبعه خارجی شاغل در گلخانه‌‏‏ها اطلاعات لازم در رابطه با مصرف مجاز سموم را دارند، اظهار کرد: معمولا سموم مورد استفاده در گلخانه‌ها گران است و به همین دلیل نیز صاحبان گلخانه نظارت بیشتری در این رابطه دارند و از طرفی جهادکشاورزی متناسب با سطح زیرکشت به گلخانه‌داران، سموم مربوطه را ارائه می‏‏‌کند.

به گفته این مسئول، کارفرمایانی که اتباع غیرمجاز را به کار می‌گیرند و همچنین کارفرمایانی که اتباع مجاز را در مشاغل غیرمجاز به کار می‌گیرند، نه تنها جریمه می‎‎شوند بلکه ممکن است مجازات حبس را نیز متحمل شوند.

زارع‌زاده در مورد وضع کنونی اسکان اتباع بیگانه در استان یزد گفت: 14 استان کشورمان در مجموع از 20 مهمانشهر برای اتباع بیگانه بهره‎‎مند هستند که اکنون 3 درصد اتباع خارجی کشور را در خود جای داده‎‎اند. از این میان استان یزد سه مهمان‌‏شهر دارد که بیشترین تعداد مهمانشهر و بیشترین جمعیت ساکن در مهمانشهرها را در کشور به خود اختصاص داده است.

این مسئول ادامه داد: اکنون حدود 15 درصد جمعیت اتباع خارجی استان یعنی قریب 6000 نفر در مهمانشهرهای تفت و میبد و اردکان اسکان دارند. درصددیم یک مهمانشهر دیگر نیز در یزد ایجاد کنیم و عمدتا بخشی از اتباعی را که در بافت قدیم شهر یزد ساکن شده‎‎اند، در آن سکونت دهیم.

وی، دلیل بازنگشتن افاغنه به کشورشان را برقرار نبودن امنیت پایدار در این کشور و البته ایجاد یک سری ارتباطات اجتماعی بین برخی از این افراد و بومی‌ها ذکر کرد.

زارع‌زاده، این ارتباطات را بیشتر اقتصادی و اجتماعی خواند و افزود: ازدواج افاغنه با یزدی‎‎ها در سال جاری خیلی کم گزارش شده به طوری که در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد کاهش داشته است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها