jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۹۱۸۴   ۲۸ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

از زندگی طلاب چه می‌دانیم؟ به راستی جامعه شناسی ایرانی از زندگی این قشر مهم اجتماعی چه اطلاعات روشمند و ساختاری در اختیار دارد؟ برنامه روزانه طلبه دارای چه اجزایی است؟ اجزای ثابت و متغیر این برنامه کدامند؟ رابطه آن با تغییرات تکنولوژیک چگونه است؟

نوع رابطه طلاب با همسران‌شان در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی چگونه است؟ کتاب «طلبه زیستن» پژوهشی مقدماتی در سنخ شناسی جامعه شناختی زیست‌طلبگی است.

سارا شریعتی در مقدمه‌اش بر کتاب چنین نگاشته است: «جدا از داوری ارزشی در باب فاصله میان تصویر آرمانی و واقعیت اجتماعی، می‌توان مشاهده کرد که جایگاه و کارکرد اجتماعی روحانیت، امروزه بسیار گسترده‌تر از وظایف اجتماعی و واجب کفایی است و روحانیت به عنوان مرجعیت دینی، نیروی موثر سیاسی، نهاد اجتماعی، نظام آموزشی، سازمان اقتصادی و حتی منصب، شغل و حرفه در جامعه کنونی ما واقعیت دارد و در اغلب عرصه‌های زندگی اجتماعی حضور دارد. (ص 9) اما به راستی ما چقدر روحانیون و شیوه زندگی آنها را می‌شناسیم و تاکنون چند پژوهش درباره این موضوع انجام شده است؟ مهدی سلیمانیه با پژوهش خود در این اثر به برخی از پرسش‌های این حوزه پاسخ می‌دهد. کتاب از سه فصل با نام‌های کلیات، ویژگی‌های جامعه‌شناختی نمونه محصل علوم دینی، جمع بندی و نتیجه‌گیری تشکیل شده است. مهدی سلیمانیه در فصل نخست ابتدا به حوزه و طلبه در جایگاه کنشگری تأثیرگذار می‌پردازد و پرسش‌های اصلی و فرعی پژوهش و همچنین مفاهیم اساسی پژوهش را طرح می‌کند.

او در ادامه به مفهوم «محصل علوم دینی» یا طلبه و همچنین «مفهوم حوزه علمیه» می‌پردازد. سلیمانیه که در سراسر اثرش کوشیده از اصول روش تحقیق منحرف نشود، در ادامه فصل نخست به معرفی روش پژوهش خود و رویکرد کیفی می‌پردازد و نکات ضروری در مورد ماهیت و نتایج این پژوهش را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

فصل دوم کتاب با عنوان «ویژگی‌های جامعه‌شناختی نمونه نوعی محصل علوم دینی» در واقع بدنه پژوهش است و از فصل‌های مختلف از جمله، وضع سنی طلاب، وضع تاهل، میزان مطالعه روزانه، طلبه شدن: انگیزه‌ها و سازوکار، طلاب و دانشگاه، تقلب تحصیلی در حوزه، طلاب و مساله زنان، طلاب و مساله اشتغال همسر و طلاب و مساله چند همسری تشکیل شده است. مولف در آخرین فصل به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری می‌پردازد.

کتاب«طلبه زیستن» به قلم مهدی سلیمانیه و مقدمه دکتر سارا شریعتی، از سوی انتشارات نگاه معاصر با شمارگان 1100 نسخه و بهای ده هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر