محمدجواد لاریجانی در برنامه دیروز، امروز، فردا:

ایران و آمریکا خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای هستند

معاون بین‌الملل قوه قضائیه در برنامه دیروز، امروز، فردا در رابطه با دور جدید مذاکرات هسته‌ای گفت: آنچه که رئیس جمهور ابراز کردند امیدواری بالایی بود که این مذاکرات به نتیجه برسد مردم هم دوست دارند که این مذاکرات به نتیجه برسد البته نظر من را راجع به مشکلات این مذاکره می‌دانید اما این به آن معنا نیست که حامی دولت نباشیم بلکه باید همگی از دولت حمایت کنیم.
کد خبر: ۷۲۸۲۵۵
ایران و آمریکا خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای هستند

محمد جواد لاریجانی ادامه داد: اگر چه که آمریکایی‌ها نیازمند توفیق در این مذاکرات هستند بلکه آن ها نیازمند سطحی از توفیقات هستند. اوباما نیز نیازمند است که مذاکرات با عدم توفیق تمام نشود. اما من بعید می‌دانم در این فاصله کوتاه که الان مانده آن‌ها حاضر شوند به حدود معقولی از انتظارات قانع شوند شاید بلندپروازی‌‌هایی دارند که هنوز زمان می‌برد.

وی تأکید کرد: من معتقدم که تئوری تمدید تئوری درستی نیست. تمدید چیزی را اضافه نمی‌کند به نظرم ما علی‌الاصول بهتر است روی خوشی به تمدید نشان ندهیم.

لاریجانی در پاسخ به این سؤال مجری که بیان داشت برخی می‌گویند که قوه قضاییه در کلیت و در رأس آن یعنی ریاست محترم قوه قضاییه خیلی با نقد از قوه میانه‌شان جور نیست آیا به نظر شما چنین است گفت: آیت‌الله آملی لاریجانی نیز در بحث بسیار با حوصله و صبور هستند برخی مواقع شاید در برخی موارد من از کوره دربروم اما ایشان هیچ گاه این گونه نیست چیزی که مورد حساسیت ایشان است حفظ قوه از جهت اتهامات به حیثیت است، قوه قضاییه شیرازه نظام را نگه می‌دارد و از لحاظ تهاجمات نیز در مرکز تهاجمات بین‌المللی است.

وی در ادامه به این پرسش مجری که گفت برخی بر قوه قضاییه این نقد را وارد می‌کنند که چرا ما در بحث حقوق بشری موضعی منفعلانه می‌گیریم در صورتی که می‌توان موضعی تهاجمانه داشت اظهار داشت: بزرگترین دموکراسی خاورمیانه در ایران است شما این دموکراسی را با کشورهای منطقه حتی ترکیه مقایسه کنید.

معاون بین‌الملل قوه قضاییه تأکید کرد: من به این موضوع اشاره کنم زیرا در برخی از مطبوعات صحبت از مدل ترکیه و اردوغان است و برای مدل ریسه می‌روند. آقای اردوغان در زمانی که مرسی بر سرکار بود به مصر رفت و به ملت مصر پیشنهاد کرد که سکولار را انتخاب کنید حالا باید پرسید از دل سکولار چه چیز درآمده است؟ حمایت از داعش و سلفی‌گری. دموکراسی که از دلش داعش بیرون بیاید دموکراسی نیست.

وی افزود: الان همه دریافته‌اند که جمهوری اسلامی یک چیز عقب مانده نیست بلکه نظام مدنی سیاسی کامل بر اساس اسلام است که هم کاربری دموکراتیک دارد و هم پیشرفت‌های بالا.

وی بیان داشت: امروزه غرب در مفتضح‌ترین تصویر است. امروزه علاوه بر آدم کشی‌ها حادثه‌ای در غرب در حال اتفاق است که حتی دموکراسی غربی را به مسلخ خواهد برد و آن مسئله سیطره حکومت بر امور شخصیه است. در غرب انقلاب دیجیتال که پیدا شد 2 اتفاق صورت گرفت یکی این که زندگی‌ها به سمتی رفت تا به این تکنولوژی متکی باشد بخش دوم نیز نظارت و پایش بود به طوری که دولت در یک روز از یک شهروند معمولی 370 عکس می‌گیرد.

لاریجانی گفت: ما در زمینه حقوق بشر خیلی زمینه کار داریم منتهی باید میدانی باز شود. البته دفاع در این میدان بحثش بسیار جدی است اما نکته‌ای که کمبود داریم پایش تخلفات و انحرافاتی است که در غرب و در رابطه با حقوق بشر وجود دارد. در غرب پلیس سیاه‌پوستی را با 16 گلوله کشت و اجازه ندادند که آمبولانس برای کمک به او بیاید و وقتی فرد کشته شد گفتند سگ خلاص شد حالا آن را ببرید. این‌ها متأسفانه پایش نمی‌شود.

مجری برنامه در ادامه پرسید چه کاستی‌هایی در سیستم قضایی وجود دارد که فضا را به آن‌ها می‌دهد تا سوء‌استفاده کنند آیا واقعا کاستی وجود دارد و یا محلی برای سوءاستفاده است؟ لاریجانی در پاسخ به این سؤال گفت: کاستی در سیستم قضایی همه جای دنیا وجود دارد و اگر کسی ادعا کند که سیستم قضایی‌اش ایرادی ندارد مسلما حرف بی‌ربطی زده است ما هم چنین ادعایی نداریم اما کاستی مسئله روتین در کشور ما نیست و هرگونه کاستی هم وجود داشته باشد با قدرت با آن برخورد خواهد شد.

وی در رابطه با راه‌ندادن احمد شهید گفت: ما چرا احمد شهید را راه نمی‌دهیم؟ مگر می‌ترسیم؟ آیا خرابکاری و لاپوشی داریم. خیر نه تنها نمی‌ترسیم بلکه خیلی هم دوست داریم که گزارش‌گری بیاید اما در این رابطه باید از اینها پرسید چرا ایران باید گزارش‌گر ویژه داشته باشد. چرا باید تقاضای آمریکا و کانادا و انگلستان مبنای تعیین گزارش‌گر باشد؟

لاریجانی تأکید کرد: گزارش‌گر باید آدم بی‌طرفی باشد اما ایشان به یک هنرپیشه تبلیغاتی تبدیل شده و از این سایت ضد انقلاب به سایت دیگر رفته و علیه ایران صحبت می‌کند حتی سایت شخصی خودش را نیز فعال کرده و علیه ایران بیانیه می‌دهد.

معاون بین‌الملل قوه قضاییه اظهار داشت: احمد شهید مدافع سرسخت تروریسم است و تمام کسانی را که در ایران آدم‌کشی کرده و در عملیات‌های تروریستی دستگیر شده‌اند مدافع حقوق بشر معرفی می‌کند، طرف مسجد را منفجر کرده ایشان آن را مدافع حقوق بشر می‌داند. دلیل مهم‌تر این که ایشان به اسلام توهین می‌کند مثلا می‌گوید حکم قصاص حکم خوبی نیست یا در رابطه با زنا می‌گوید چیز مهمی نیست چرا باید این افراد را مجازات کرد. باید به او گفت اصلا تو چه کسی هستی که به خودت حق می‌دهی نظر بدهی آیا تو مفتی هستی یا مرجع تقلیدی؟

وی در ادامه افزود: در کل عنوان حقوق بشر یک پرچمی برای جاده صاف کردن برای غرب است. چالش ما هم با حقوق بشری که غرب ترویج می‌کند هم از لحاظ نظری و هم از لحاظ عملی است. در پشت اسناد به ظاهر فرهیخته حقوق بشر دو اصل نهفته است یکی از این اصول این است که تجربه معاصر غربی در زندگی مدنی بهترین تجربه است و اصل دوم هم این است که فقط همین نوع زندگی باید در دنیا رواج پیدا کند.

در ادامه برنامه مجری مطرح کرد که ریاست قوه قضاییه از اوایل هفته از ورود غیرقانونی بعضی روزنامه‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی در فضای مجازی به پرونده‌های قضایی و دادن اطلاعات غلط و بعضا همراه با شیطنت‌های سیاسی گلایه کردند وی پرسید چنین موضوعاتی چه مضراتی هم در بعد داخلی و هم در بعد بین‌الملل دارد و لاریجانی نیز در پاسخ بیان داشت: ابتدا باید توجه کنیم که مراقب باشیم به جز حق ننویسیم این که چیزی به ذهنمان بیاید و بخواهیم کسی را و یا جایی را تخریب کنیم درست نیست. اصلا فرض کنیم که مطلبمان هم درست است باید آن قدر فرهیختگی رسانه‌ای داشته باشیم که دقت کنیم آیا آن مطلب باعث سوءاستفاده دشمن خواهد شد یا خیر زیرا آنها برایشان مهم نیست که استناداتی که وجود دارد درست است یا خیر.

معاون بین‌الملل قوه قضاییه در رابطه با حکم اعدام آیت‌الله نمراظهار داشت: آیت‌الله نمر خواسته است که مردم حق مشارکت در امور را داشته باشند این درخواست زیادی نیست که تبعیض و زورگویی به گروهی و به خاطر جهتی نباشد. او میخواهد که مردم سرنوشت خود را رقم بزنند. شخصیتی مانند او را باید تکریم کرد این اقدام عربستان بسیار خطرناک است و اعدام بسیار مردودی است و ستاد حقوق بشر نیز این حکم را محکوم می‌کند این حکم هیچ پایه مورد قبولی بر اساس قوانین عربستان نیز ندارد و مسلما ما نسبت به این حکم بی‌طرف نخواهیم بود.

لاریجانی در رابطه با داعش نیز بیان داشت: باید توجه داشت عواملی که باعث شد تا آمریکایی ها وارد مقوله تولید گروهک‌های تروریستی شوند از زمان طالبان بود هر چند آن زمان القاعده نمونه‌ای از آن ها بود اما در کل این عوامل در جهت مبارزه با انقلاب اسلامی ایران بود.

وی با بیان این مطلب که شعارهای داعش شعارهای موساد است گفت: درست است که این‌ها خسارت زیادی می‌زنند اما موفق نخواهند شد و در پایان نتیجه داعش این است که اسلام آمریکایی مشخص می‌شود و انقلاب اسلامی احیا خواهد شد. ما پیروز خواهیم شد.

لاریجانی در رابطه با تحولات اخیر یمن تأکید کرد: تحولان یمن نشان می‌دهد که وقتی مردم خواسته مشروع داشته باشند صرف نظر از این که رهبرشان شیعه است و یا سنی همه باهم متحد خواهند بود. به نظرم آن ها تجربیات گذشته را به کار گرفته‌اند. البته سعی دارند تا گروه‌های تکفیری را به آنجا اعزام کنند و تلاش می‌کنند تا فضا را فضای درگیری و ترور کنند اما خوشبختانه تا به حال موفق نشدند.

وی در پاسخ به این سؤال که رئیس جمهور در مصاحبه اخیر خود یک نکته خطاب به سیاسیون گفتند که قاعده بازی را رعایت کنند آیا این نکته مخاطب خاصی داشت یا خیر گفت: این حرف درستی است و قاعده بازی در عالم سیاست یک وجهی نیست یعنی اگر بخواهیم از دولت انتقادی کنیم باید منصفانه باشد و دولت را تخریب نکنیم. از طرفی دولت نیز باید پذیرای منتقدین باشد.(فارس)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها