jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۸۰۱۷   ۲۴ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

مسئول کمیته همکاری اقتصادی ایران و روسیه با اشاره به جزئیات بندهای توافق شده با روس‌ها گفت: برقراری تعرفه ترجیحی در برخی کالاها، صدور ضمانت‌نامه صادراتی، نحوه انتقال پول و صدور ویزا برای بازرگانان از سرفصل توافق‌های ما با روسیه است.

صبح دیروز همایش تجاری ایران و روسیه با حضور قائم‌مقام وزیر صنعت و وزیر جهاد کشاورزی، سفیر روسیه در ایران، رایزنان بازرگانی دو کشور و مسئولان اتاق بازرگانی طرفین و 800 نفر از تجار دو کشور برای بررسی راهکارهای مبادلات تجاری در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت و مسئول کمیته هماهنگی اقتصادی ایران و روسیه به حجم تجارت روسیه و بازار بزرگ وارداتی آن اشاره کرد و گفت: حجم صادرات روسیه در سال 2013 بالای 500 میلیارد دلار بوده و واردات آن چیزی حدود 300 میلیارد دلار است که برای کشورهای اروپایی و آمریکایی بازار بزرگی محسوب می‌شد و اکنون این ظرفیت برای ما هم ایجاد شده است.

خسروتاج به نیازهای روس‌ها برای واردات اشاره کرد و گفت: سالانه 40 میلیارد دلار حجم واردات خودرو به این کشور، 36 میلیارد دلار حجم واردات تجهیزات برقی، 14 میلیارد دلار واردات دارو، 11 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و پلاستیکی، 7/6 میلیارد دلار واردات انواع محصولات پروتئینی، 2/6 میلیارد دلار واردات میوه، 6/4 میلیارد دلار واردات انواع کفش، چهار میلیارد دلار واردات مواد غذایی، تخم‌مرغ و عسل و 6/4 میلیارد دلار واردات مبلمان و کالاهای برقی به این کشور است، بنابراین اگر بخواهیم براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم می‌بینید فاصله زیادی بین ظرفیت بازار روسیه و کارهایی که می‌شود انجام داد، وجود دارد.

خسروتاج در مورد جزئیات توافق با روس‌ها گفت: یک بخش عمده‌ای از مذاکرات در رابطه با سیستم بانکی بود که خدمات لازم را به بنگاه‌های ما بدهد. همین الان یک بانک ژاپنی رابطه‌اش را با ما برقرار کرده و کالای روسی را به ما می‌فروشد و اعتبار اسنادی برای ما باز می‌شود.

مسئول کمیته اقتصادی ایران و روسیه، تعرفه بالای واردات محصولات کشاورزی را در روسیه یکی دیگر از موانع پیش‌رو دانست و گفت: به روس‌ها پیشنهاد برقراری تعرفه ترجیحی بین دو کشور را دادیم که آنها گفتند باید با قزاقستان و بلاروس هم در این زمینه توافق کنیم که در صورت برقراری توافق‌نامه ترجیحی به سمت نظام کاهش تعرفه گمرکی می‌رویم.

وی بند 4 توافق با روس‌ها را صدور ضمانت‌نامه بانکی و ضمانت صادراتی برای شرکت‌های خدمات فنی مهندسی ایرانی عنوان کرد و گفت: صندوق‌های ضمانت صادرات ریسک شرکت‌ها را پوشش می‌دهند که قرار شد یک شرکت روسی با صندوق ضمانت صادرات ایران برای پوشش ضمانت‌های صادراتی توافق‌نامه‌ای را امضا کنند و تا یک میلیارد دلار پوشش در این زمینه برای توسعه روابط تجاری با روس‌ها درنظر گرفته شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر