جنایات رژیم صهیونیستی و سکوت مدعیان حقوق‌بشر و نهادهای بین‌المللی در قبال این جنایت‌ها، یکی از واقعیات تلخ عصر حاضر است و هر چند وقت یک‌بار، تلخی این ماجرا با تجاوزهای گسترده اسرائیل به نوار غزه و انفعال جامعه بین‌الملل در مقابل آن، صد چندان می‌شود. اما واقعا دلیل این‌که این رژیم اشغالگر در جنایات خود این‌قدر بی‌پرواست و لزومی برای پاسخگویی به هیچ نهادی نمی‌بیند، چیست؟
کد خبر: ۷۲۷۹۱۷

نوام چامسکی، منتقد سرشناس سیاست خارجی آمریکا، حمایت بیش از حد کاخ سفید را یکی از دلایل اقدامات جسورانه اسرائیل می‌داند و معتقد است سازمان ملل متحد نیز قادر نیست فراتر از مرزهایی که ابرقدرت‌ها برایش تعیین کرده‌اند، حرکت کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، چامسکی در نشستی خبری که از سوی کمیته حقوق فلسطینی‌ها برگزار شده بود، در پاسخ به پرسشی درباره این‌که فلسطینی‌ها تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت را برای خاتمه اشغالگری در مدت دو سال خواستار شده‌اند، گفت: شورای امنیت باید این تصمیم را اتخاذ و قاطعانه‌تر اقدام کند؛ ولی متاسفانه اقدامات شورای امنیت فقط در حدی است که ابرقدرت‌ها به این نهاد بین‌المللی اجازه می‌دهند.

وی افزود: همان‌طور که در گذشته نیز شاهد بوده‌ایم بعید است هیات آمریکایی در شورای امنیت، امکان تصویب چنین قطعنامه‌ای را فراهم کند و از آن جلوگیری خواهد کرد.

این منتقد مشهور آمریکایی تاکید کرد: بهترین گزینه اخلاقی، خاتمه اشغالگری است؛ ولی در جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم اجرای گزینه‌های اخلاقی بسیار محدود است و البته غیرممکن نیست.

نوام چامسکی در پاسخ به پرسش دیگری درباره ارزیابی واکنش سازمان ملل نسبت به موضوع فلسطینی‌ها نیز گفت: سازمان ملل نمی‌تواند فراتر از مرزهایی که ابرقدرت‌ها مشخص کرده‌اند، گام بردارد و درباره فلسطین نیز این سابقه تقریبا پنجاه ساله سیاست آمریکا درباره مساله فلسطین کاملا مشخص است.

منتقد سرشناس سیاست خارجی آمریکا گفت: به جامعه یهودیان آمریکا این دستورالعمل داده شده که باید جامعه بین‌الملل را متقاعد کنید که هرگونه انتقادی به اسرائیل با ضدیت با یهودیت یا تنفر از یهودیان برابر است.

وی درباره تازه‌ترین رای پارلمان انگلیس درباره فلسطین نیز گفت: این اقدام با وجود گفته دیوید کامرون، نخست‌وزیر آن کشور مبنی بر این‌که چنین رایی بر سیاست انگلیس نسبت به اسرائیل و فلسطینی‌ها تاثیری نخواهد داشت، نشان‌دهنده این است که مردم در اروپا و حتی آمریکا می‌خواهند از اقدامات بسیار جنایتکارانه و وحشیانه‌ای که اسرائیل انجام می‌دهد، فاصله بگیرند.

چامسکی با استقبال از اقدام اخیر دولت سوئد مبنی بر به رسمیت شناختن فلسطین گفت: این مسیری است که تحولات به سوی آن در حرکت است و اکنون بیش از 132 کشور عضو سازمان ملل فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند و با وجود تلاش‌های آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلیس که متحدان قاطع اسرائیل محسوب می‌شوند، این کشورها نمی‌توانند خودشان را از جهان جدا و همچنان در حمایت از اسرائیل پافشاری کنند.

چامسکی در پاسخ به این پرسش که شما در سال 2011 میلادی گفته بودید دموکراسی در خاورمیانه از سوی آمریکا ممنوع شده است، گفت: ما بخوبی از برخورد آمریکا درباره دموکراسی آگاهیم.

برای مثال در ژانویه 2006 میلادی انتخابات کاملا عادلانه و آزادانه‌ای طبق نظارت بین‌المللی در فلسطین صورت گرفت و مردم حماس را انتخاب کردند؛ ولی آمریکا بلافاصله شروع به مجازات فلسطینی‌ها کرد زیرا آنان به هر آنچه آنها می‌خواستند رای نداده بودند و طی انتخاباتی آزاد در مسیری دیگر گام برداشته بودند.

وی افزود: آمریکا بلافاصله به منظور سرنگونی دولت حماس در غزه کودتای نظامی ایجاد کرد.

منتقد سیاست خارجی آمریکا در ادامه گفت: غزه دری از فلسطین به سوی جهان خارج است و در صورتی که از کرانه باختری جدا شود، کرانه باختری به طور کامل زندانی اسرائیل محسوب می‌شود؛ بنابراین تلاش 20 سال اخیر آمریکا و اسرائیل جداسازی غزه از کرانه باختری بوده است.

نوام چامسکی افزود: الگویی که از سوی اسرائیل درباره فلسطین اشغالی از سال 1976 میلادی اتخاذ شده است، تا به امروز با کمک‌ها و حمایت‌های نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک آمریکا همچنان ادامه دارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها