jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۴۶۴۸   ۱۴ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: اوج خودکفایی محصولات زراعی در سال‎های 1381، 1382 و 1383 بود و این عدد در سال‎های اخیر به 55 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، عباس کشاورز در جمع مدیران جهاد کشاورزی لرستان افزود: تراز تجاری در حوزه کشاورزی از نظر حجم صادرات نسبت به حجم واردات زیاد شده است و البته بخشی از این مساله به تحریم‎های یک‌جانبه علیه ایران برمی‎گردد.

این مقام مسئول اظهار کرد: درصددیم تراز تجاری منفی هشت میلیارد را به منفی دو میلیارد دلار برسانیم و از طرفی ضریب خوداتکایی ارزی به 80 درصد ارتقا خواهد یافت.

کشاورز یادآور شد: از محصولاتی که ظرفیت صادراتی بالایی دارند حمایت ویژه‎ای خواهیم کرد. این محصولات شامل حوزه‎های باغبانی، سبزی، صیفی‎جات و شیلات می‎شود.

معاون زراعت وزیر کشاورزی گفت: واردات تراکتور به کشور را صفر کرده‎ایم چرا که کارخانه تراکتورسازی به طور کامل فعال است.این مقام مسئول همچنین با اشاره به این‌که نخستین چالش بخش کشاورزی مساله آب است، اظهار کرد: در سال 1379 پیش‎بینی این روزها را کرده بودیم و در سال 1391 نیز نسبت به مشکل حاد زاینده‎رود هشدار دادیم.

کشاورز گفت: مشکل آب کشور خشکسالی نیست و طبیعت در مورد موضوع آب با ما قهر کرده است.

کشاورز تصریح کرد: مطابق آمار بانک جهانی به ازای هر مترمکعب آب در ایران 20 سنت ارزش دلاری تولید است در حالی که این رقم در دنیا یک دلار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر