jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۲۱۶۵۴   ۰۵ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۴

هماهنگ کننده اروپایی مبارزه با تروریسم اعلام کرد: حدود سه هزار اروپایی در قالب گروه های تروریستی در عراق و سوریه فعالیت می کنند.

3 هزار تروریست اروپایی در عراق و سوریه حضور دارند

به گزارش نشریه فرانسوی زبان «لوتان» سوئیس، ژیل دو کرشوو، هماهنگ کننده اروپایی مبارزه با تروریسم که پیشتر در ماه ژوییه (تیر - مرداد) از فعالیت دوهزار اروپایی در گروه های تروریستی در عراق و سوریه سخن گفته بود، این بار این تعداد را سه هزار نفر اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به این که امکان دارد افزایش شمار اروپاییان به دلیل پیشروی گروه «داعش» در عراق باشد، افزود: بیشتر این افراد از فرانسه، انگلیس، آلمان، بلژیک، هلند، سوئد و دانمارک به عراق و سوریه رفته اند. همچنین تعداد اندکی از اتباع اسپانیا، ایتالیا، ایرلند و اتریش نیز به گروه های تروریستی پیوسته اند.

کرشوو با اشاره به این که 20 تا 30 درصد این افراد به کشورهای مبدا باز می گردند، گفت: چالش اصلی دولت ها در قبال این افراد برآورد میزان خطری است که این افراد برای کشور خود دارند و نیز یافتن راه های مقابله با آن است.

پیشتر، «برنار کزنوو»، وزیر کشور فرانسه اعلام کرده بود نزدیک به هزار شهروند فرانسوی در قالب گروه های تندرو در سوریه و عراق به سر می برند.

روزنامه بلژیکی «لِکو» نیز هفته گذشته گزارش داد: حدود 400 شهروند بلژیکی در میان شبه نظامیان افراطی در سوریه فعال هستند واز این تعداد 90 نفر به این کشور بازگشته اند.

کشورهای اروپایی امروز در حالی تدابیر امنیتی ویژه برای مواجهه با تروریست های غربی بازگشته از عراق و سوریه در پیش گرفته اند که در آغاز ناآرامنی های سوریه از گروه های مسلح مخالف دولت بشار اسد، حمایت می کردند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر