jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۱۹۸۳۵   ۳۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۳

معاون مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت گفت: در برنامه تحول سلامت بیشتر کنترلهای بهداشتی بر پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر به خصوص سرطان متمرکز می شود به همین علت منابع آب، هوا و مواد غذایی از نظر وجود فلزات سنگین مانند جیوه کنترل می شوند.

جنگ وزارت بهداشت علیه سرطان با کنترل فلزات سنگین

رضا غلامی درباره برنامه بهداشت محیط در طرح تحول سلامت توضیح داد: مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت به طور مداوم عوامل محیطی و آلاینده‌های موثر بر سلامت را کنترل می کند و مسئولیت رصد منابع آبی، مواد غذایی، آلودگی هوا و خاک را به عهده دارد.

وی گفت: این وظایف ذاتی با اجرای طرح تحول سلامت به قوت خود باقی است و باید ادامه پیدا کند و فقط رویکرد ما برای کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر به خصوص سرطان تقویت می‌شود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از آلاینده های اصلی که عامل مهم بروز بیماری سرطان است، وجود فلزات سنگین در آب، غذا و آلاینده های هواست که در دوره جدید تمرکز بیشتری برای کنترل این عوامل محیطی خواهیم داشت.

وی ادامه داد:‌ یکی دیگر از آلاینده های محیطی که عامل بروز سرطان است، ظروف پلاستیکی است که با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و سازمان غذا و دارو در این زمینه تلاش می‌کنیم.

غلامی گفت: یکی دیگر از عوامل محیطی خطرناک که می‌تواند عامل بروز سرطان باشد، سموم کشاورزی است در این زمینه نیز اقدامات وزارت بهداشت با همکاری سازمانهای دیگر افزایش یافته است. همزمان با طرح تحول سلامت سایر عوامل موثر در بروز بیماریهای غیر واگیر شامل میزان مصرف نمک و فشار خون نیز بیش از گذشته رصد می‌شود و مداخلات محیطی در این زمینه افزایش می‌یابد.

وی گفت: یکی از مسئولیتهای اصلی مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت، کنترل آب آشامیدنی در سراسر کشور است که در این زمینه همکاری نزدیکی با وزارت نیرو و شرکتهای آب و فاضلاب داریم به همین علت خوشبختانه در زمان حاضر مشکل خاصی از نظر ورود مواد مضر در آبهای آشامیدنی ندارم.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: البته در گذشته در موارد انگشت شماری گزارش ورود فلزات سنگین به آب آشامیدنی را داشته ایم که با ورود وزارت بهداشت و همکاری وزارت نیرو مشکل بر طرف شده است و اکنون در هیچ جای کشور آب آشامیدنی از نظر میزان فلزات سنگین بیش از حد مجاز و استاندارد ملی و جهانی نیست.

غلامی ادامه داد: در مورد آب آشامیدنی آلودگی به آرسنیک مطرح نیست و از بین فلزات سنگین بیشتر آلودگی به جیوه مطرح است که وزارت بهداشت به تکالیف قانونی خود در این زمینه عمل کرده است..

وی تأکید کرد: موارد آلودگی آب به جیوه در گذشته بوده و اکنون چنین آلودگی در آبهای آشامیدنی در سطح کشور مطرح نیست.(_فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش