jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۱۹۲۲۳   ۳۰ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر این‌که جنگ نخست ایالات متحده در عراق، اشتباه بزرگی بود با اشاره به ائتلاف علیه داعش اظهار کرد: ما به گونه‌ای حضور نخواهیم یافت که به نظر برسد می‌خواهیم همچون گذشته به عراق بازگردیم. ما این را نمی‌خواهیم، ساکنان منطقه نیز این را نمی‌خواهند، ما این مساله را درک می‌کنیم. جان کری در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العربیه با اشاره به مخالفت‌هایش با جنگ آمریکا علیه عراق در زمان جورج بوش گفت: همیشه باور داشتم که این جنگ اشتباه بزرگی است و از همین رو برای رقابت با جورج بوش نامزد پست ریاست جمهوری شدم. در آن دوره احساسات و تفکرات خود را درباره آن جنگ توضیح دادم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این‌که آیا با ایران درباره داعش گفت‌وگو کردید؟ اظهار کرد: داعش دشمن ایران است، ایران از سوی داعش در معرض تهدید قرار دارد. بسیار روشن است که منافع ایران در جلوگیری از عملیات کنونی داعش است. ما اکنون در وضعی نیستیم که بتوانیم با ایران هماهنگی انجام دهیم، اما از گفت‌وگو استقبال می‌کنیم. ما از تفاهم بر سر دیدگاه آنها درباره این‌که چه اقدام سازنده‌ای می‌توانند انجام دهند، استقبال می‌کنیم.کری درباره تحولات سوریه هم گفته است: ما باور نداریم که در نهایت بحران سوریه راه حلی نظامی داشته باشد، باید به راه حلی سیاسی دست یافت، این راه حل سیاسی باید از منافع همه پاسداری کند و همه اقلیت‌ها باید مورد حمایت قرار گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها