jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۱۶۹۰۰   ۲۳ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۳:۵۴

مشاور انجمن علمی جراحان عمومی ایران با اشاره به این که بیشتر در معرض قرار گرفتن هورمون زنانه استروژن با افزایش خطر ابتلا با سرطان پستان همراه است، هشدار داد : با کاهش در معرض قرار گرفتن استروژن جنبه محافظتی دارد از طرفی طول دوره‌ قاعدگی از جمله قاعدگی زودهنگام و یائسگی دیرهنگام و نیز نداشتن فرزند با افزایش خطر سرطان پستان همراه است.

افزایش خطر سرطان سینه برای زنان بدون فرزند

دکتر علیرضا جلالی اظهار کرد: ورزشهای ملایم و دوره‌ی شیردهی طولانی‌تر از عواملی است که تعداد قاعدگی را کاهش می‌دهند از این‌رو برای پیشگیری جنبه محافظتی دارد.

وی با بیان اینکه تکامل و تمایز نهایی بافت پستان (اپیتلیوم) در بارداری 9 ماهه جنبه محافظت‌کنندگی دارد، گفت: بارداری در سنین بالا خطر بروز سرطان پستان را افزایش می‌دهد همین‌طور چاقی در یائسگی برای ایجاد سرطان پستان خطرزاست چون بافت چربی در یائسگی منشا استروژن است.

این جراح درباره عوامل غیرهورمونی ادامه داد: سابقه درمان با اشعه در زنان بسیار جوان در ناحیه‌ قفسه‌ سینه از این عوامل است البته با این شیوه‌ زندگی و صنعتی شدن آن همچنین مصرف مقادیر فراوان غذاهای چرب برای طولانی‌ مدت سبب افزایش استروژن در خون می‌شود.

مشاور انجمن علمی جراحان عمومی ایران با بیان اینکه مصرف الکل هم سبب افزایش سطح سرمی استرادیول (هورمون زنانه) و خطر بروز سرطان‌ پستان‌ می‌شود،گفت: سابقه‌ ابتلا به‌سرطان‌ پستان در اقوام درجه یک از دیگر عوامل خطر غیرهورمونی ابتلا به سرطان پستان در زنان است.

جلالی با بیان اینکه با در نظر گرفتن این مجموعه عوامل سن شروع غربالگری سرطان پستان در زنان مشخص می‌شود افزود: یک زن بدون هیچ عامل خطر باید معاینه فیزیکی Self Examination را از 25 سالگی آغاز کند.

وی با تاکید بر ضرورت معاینه فیزیکی و دوره‌ای پستان توسط پزشکان با فلوشیپ بیماریهای پستان ادامه داد: هم‌اکنون این فلوشیپ و کلینیک‌های پستان در کشور رو به افزایش است.

این جراح عمومی با بیان اینکه معاینه فیزیکی زنان 25 ساله توسط پزشک باید هر یک تا 3 سال تکرار شودٰ گفت: در عین حال زنان باید یاد بگیرند از خود مراقبتی هوشیار و آگاهانه داشته باشند و در ارتباط با طبیعت بافت سینه خود اطلاعات داشته باشند و تغییرات را به پزشک اطلاع دهند.

مشاور انجمن علمی جراحان عمومی ایران با اشاره به معاینه دوره‌ای سینه توسط خود فرد، افزود: از اینرو خودآگاهی فرد از طبیعت سینه ضروری است. بهترین زمان برای این خودارزیابی به‌ ویژه در سنین پیش از یائسگی در انتهای قاعدگی است.

جلالی با تاکید بر ضرورت این خود ارزیابی از 25 تا 70 سالگی ادامه داد: هم‌اکنون توصیه می‌شود نخستین ماموگرافی باید از سن 35 سالگی آغاز شود این در حالی است که معاینه فیزیکی سالیانه توسط پزشک و برنامه خودمراقبتی باید از 25 تا 40 سالگی ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ماموگرافی سالیانه از 40 سالگی به بعد توصیه می‌شود، گفت: این ماموگرافی باید تا 50 سالگی هر یک سال انجام شود از 50 تا 60 سالگی باید هر 2 سال یکبار ماموگرافی شود و از 60 تا 70 سالگی ماموگرافی هر 3 سال توصیه می‌شود اما برنامه خود مراقبتی از 25 تا 70 سالگی توصیه می‌شود.

مشاور انجمن علمی جراحان عمومی ایران با بیان اینکه این شیوه‌ی غربالگری برای زنانی است که توده‌ای در سینه‌ آنها لمس نمی‌شود، افزود: این ویژه‌ کسانی است که نه توده و نه ترشح از نوک سینه و یا علائمی دال بر توده‌ بدخیم در سینه‌ آنها لمس نمی‌شود در غیر اینصورت خودمراقبتی آنها با گروه نخست متفاوت است.

جلالی با اشاره به تغییر الگوی درمان سرطان پستان نسبت به سالهای گذشته ادامه داد: پزشکان باید پیش از هر مداخله جراحی مرحله بالینی بیمار و مشخصات بافتی حتی سطوح بیومارکرها را در نظر بگیرند.

وی با بیان اینکه 20 تا 30 سال پیش از نمونه‌های مشکوک نمونه‌برداری باز می‌شد، گفت: بدین معنا که با چاقو برشی داده و تکه‌ای از نسج برداشته و به پاتولوژی ارسال می‌شد حال آنکه هم‌اکنون رادیولوژیست‌ها و سونولوژیست‌ها بیوپسی سوزنی انجام می‌‌دهند.

مشاور انجمن علمی جراحان عمومی ایران با بیان اینکه برای مرحله‌بندی لنفودهای منطقه‌ای زیر بغل در هر پستان درگیر باید به تخلیه لنف هر پستان به غدد لنفی زیر بغل آن توجه شود، افزود: باید برای نگهداری لنف زیر بغل برای زنانی که تهاجم لنف زیر بغل ندارند بیوپسی لنفود نگهبان انجام شود. ( مهر )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها