jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۱۴۶۵۲   ۱۷ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۰:۳۸

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت از تدوین برنامه کوله‌پشتی سالم خبر داد و گفت: در این برنامه حداکثر وزن مجاز برای کوله‌پشتی مشخص شده و برای ابلاغ به وزارت آموزش و پرورش و برای اجرا در تمام مدارس کشور آماده شده است.

تعیین وزن کوله پشتی استاندارد در کشور برای اولین بار

محبوبه دینی،از طراحی و تدوین برنامه کوله‌پشتی سالم خبر داد و اظهار کرد: بر اساس نتایج مطالعه هنجارسازی وزن کوله‌پشتی برای دانش‌آموزان ایرانی که توسط پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم انجام شده است حداکثر وزن مجاز برای کوله‌پشتی مشخص شده است.

وی ادامه داد: حداکثر وزن مجاز برای کوله‌پشتی دانش‌آموزان طبق این تحقیق 10 درصد وزن بدن توصیه شده است و برای هر سنی و هر مقطع تحصیلی با توجه به وزن دانش‌آموزان کوله‌پشتی باید خریداری شود.

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت گفت: وزن‌های بیشتر کوله‌پشتی به بروز تغییرات منفی معنی‌داری در ستون فقرات منجر شده است. بیماری انحنای ستون فقرات باعث می‌شود دردهای تنفسی و افزایش دردهای شانه، پشت و کمر بر اثر وزن بالای کوله‌پشتی ایجاد می‌شود.

دینی تصریح کرد: حتی دیده شده زمانی که کوله‌پشتی سنگین‌تر از وزن دانش‌آموزان است حجم تنفس ریوی آنها تغییر کرده و دچار خستگی‌های مزمن می‌شوند.

وی گفت:‌بنابراین به دانش‌آموزان توصیه می‌شود از جاسازی وسایل سنگین و غیر ضروری مانند لب‌تاپ، غذا و خوراکی بطری‌های آب بزرگ و وسایل رایانه‌ای در کوله‌پشتی خودداری کنند.

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت افزود: به والدین،‌مدیران و مسئولان آموزش و پرورش نیز پیشنهاد می‌شود برای اطلاع از وزن کوله‌پشتی دانش‌آموزان به صورت تصادفی کوله‌پشتی دانش‌آموزان وزن می‌شود تا از رعایت وزن استاندارد کوله‌پشتی مطمئن شوند.

دینی گفت: برنامه کوله‌پشتی سالم هم اکنون برای ابلاغ به وزارت آموزش و پرورش و برای اجرا در تمام مدارس کشور آماده شده است اما سیستم اجرای دست ما نیست ما فقط استانداردها را استخراج کرده‌ایم و وظیفه سازمان‌های مرتبط مانند وزارت بازرگانی و آموزش و پرورش است که آن را اجرایی کند.

وی افزود: جلساتی را با وزارت آموزش و پرورش برگزار کرده‌ایم . درباره مقدمات کار صحبت شده و برای اجرا باید دستور کار بین‌بخشی ابلاغ شود اما به طور کلی این برنامه جز برنامه‌های در دست ارسال است.

دینی گفت: وزن کوله‌پشتی برای حفظ سلامت وضعیت اسکلتی دانش آموزان اهمیت دارد و باید از حمل کوله‌پشتی‌های سنگین‌تر از وزن مجاز جلوگیری شود.

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت گفت:‌این 10 درصد وزن دانش‌آموز که برای کوله‌پشتی در نظر گرفته شده برای تمام مقاطع تحصیلی است البته تفاوت حدود 9 تا 12 درصدی در مقاطع مختلف وجود داشته که به صورت میانگین همان 10 درصد در نظر گرفته شده است.

این مسئول گفت: استفاده از کوله‌پشتی چرخدار نیز مناسب است اما فضای مدارس محدود و کم بوده، استاندار نیست در نتیجه دانش‌آموزان امکان استفاده راحت را از این نوع کوله‌پشتی ندارند و باید وسایل کمتری را با خود به همراه داشته باشند.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها