jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۱۳۰۵۸   ۱۳ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

پس از سر بریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی توسط داعش در ماه گذشته میلادی، سه‌شنبه‌شب این گروه تروریستی ویدئوی دیگری را منتشر کرد که براساس آن استیون ساتلوف، یک خبرنگار آمریکایی دیگر نیز سر بریده شد.

در ابتدا مقامات آمریکایی صحت و سقم این ویدئو را تائید نکردند. به گزارش بی‌بی‌سی، سه‌شنبه‌شب و فقط چند ساعت پس از انتشار این ویدئو، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت هنوز نمی‌تواند صحت ویدئو و هویت فردی را که سر بریدنش نشان داد شده، تائید کند. او تاکید کرد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا ویدئوی منتشر شده را بدقت بررسی و مطالعه خواهند کرد. اما روز گذشته، شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد ویدئویی که نشان می‌دهد ساتلوف، خبرنگار آمریکایی در آن کشته می‌شود، صحت دارد.

ساتلوف، سی‌ویک ساله، تابستان گذشته در نزدیکی شهر حلب در شمال سوریه ناپدید شد. استیون ساتلوف در گذشته برای مجله تایم، نشریه فارین پالیسی و نیز کریستین ساینس مانیتور کار می‌کرد و در مصر، لیبی و سوریه سابقه خبرنگاری داشت.

در ویدئویی که سه‌شنبه شب منتشر شد، فردی که به نظر می‌آید دیوید ساتلوف باشد با لباس نارنجی در مکانی نامعلوم روی زمین زانو زده است و فردی سیاه‌پوش و نقاب‌دار که چاقو در دست دارد در کنارش دیده می‌شود. ساتلوف در این ویدئو خطاب به باراک اوباما گفت: «تو میلیاردها دلار از محل مالیات مردم هزینه کرده‌ای و ما در نبردهای قبلی با داعش هزاران سرباز را از دست داده‌ایم. مردم از آغاز مجدد این جنگ چه نفعی می‌برند؟» مرد نقاب‌پوش هم که صدایی مشابه مردی داشت که در ویدئوی سر بریدن جیمز فولی حضور داشت، اعلام کرد کاری که می‌خواهد بکند به تلافی حملات هوایی آمریکا علیه گروه دولت اسلامی در عراق خواهد بود.

در واکنش به این موضوع، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل روز گذشته در سفر خود به نیوزیلند گفت: ‌گزارش‌های رسیده از عراق در مورد جنایات گروه موسوم به داعش از جمله خبر به قتل رساندن فجیع خبرنگار آمریکایی، همگان را خشمگین ساخته است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهور استونی ضمن تاکید بر تعهد آمریکا در قبال کشورهای حوزه بالتیک، قتل دومین خبرنگار آمریکایی را یک اقدام هولناک خشونت‌بار خواند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها