jamejamonline
ورزشی ورزش های توپی کد خبر: ۷۱۲۷۹۹   ۱۲ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۹:۵۰

جام جم ورزشی: تیم ملی والیبال ایران بعد از دو پیروزی ارزشمند برابر تیم های والیبال ایتالیا و آمریکا در سومین گام از مسابقات قهرمانی جهان به مصاف فرانسه می رود.

مردان کواچ در اندیشه فتح ایفل/فرانسه سومین چالش والیبال ایران

ملی پوشان والیبال ایران در آغاز مسابقات قهرمانی جهان کولاک کردند. والیبالیست های ایران ابتدا ایتالیا را 3 بر یک شکست دادند و سپس مقابل آمریکا، قهرمان لیگ جهانی هم با نتیجه 3 بر 2 پیروز شدند. حالا شاگردان اسلوبودان کواچ در سومین مسابقه خود باید از ساعت 19 فردا(پنج شنبه)، به مصاف تیم فرانسه بروند.

فرانسه پیش از این 3 بر صفر پورتوریکو را شکست داده است.

فرانسه از قدرت های برتر والیبال جهان به شمار نمی رود. با این حال در قیاس با بسیاری از تیم ها از پیشینه و تجربه بسیار بالایی از حضور در مسابقات جهانی برخوردار است.

تیم ملی والیبال ایران در دور مقدماتی مسابقات قهرمانی مردان جهان با تیم های ایتالیا، آمریکا، فرانسه، پرتوریکو و بلژیک همگروه است. در کنار تیم های ایران، ایتالیا و آمریکا، فرانسه امیدوار است تا به مرحله دوم این مسابقات صعود کند.

*آشنایی با فرانسه، یک تیم با کوله باری از تجربه

والیبال فرانسه تا کنون در 14 دوره از مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان حضور داشته اما تنها به یک مدال برنز این رقابت ها ( سال 2002 آرژانتین) دست یافته است.

همچنین این تیم در سه دوره این رقابت ها (سال های 1962، 1994 و 1998) در رقابت های جهانی حضور نیافته است که در سالهای 94 و 98 در رقابت ها انتخابی نیز شرکت نکرده است.

تیم ملی والیبال فرانسه تجربه سه حضور در مسابقات والیبال المپیک را دارد که بهترین مقام کسب شده این تیم در این رقابت ها عنوان هشتمی سال 1998 است. ملی پوشان والیبال این کشور در المپیک 2004 آتن نهم شدند و در بازی های المپیک 1992 بارسلونا نیز رتبه یازدهم را به دست آوردند.

والیبال فرانسه از 25 دوره لیگ جهانی والیبال تنها در شش دوره آن به مرحله نهایی این رقابت ها راه یافته است که در سال های 1990 تا 1992، 1998، 2000 و 2006 بوده است.

بهترین عنوان کسب شده تیم ملی والیبال فرانسه در لیگ جهانی به سال 2006 و کسب مدال نقره و عنوان نایب قهرمانی این رقابت ها بر می گردد.

این تیم در مسابقات والیبال قهرمانی مردان قاره اروپا نیز چهار مدال نقره و دو برنز به دست آورده است که در سال های 1948 ایتالیا، 1987 بلژیک، 2003 آلمان و 2009 ترکیه رنگ مدال این تیم نقره ای و در سال های 1951 فرانسه و 1985 هلند برنزی بوده است.

*کارنامه تیم ملی والیبال فرانسه در 17 دوره گذشته مسابقات قهرمانی جهان:

1- 1949: ششم

2- 1952: ششم

3- 1956: هفتم

4- 1960: نهم

5- 1962: فرانسه حضور نداشت

6- 1966: هجدهم

7- 1970: هفدهم

8- 1974: شانزدهم

9- 1978: پانزدهم

10- 1982: شانزدهم

11- 1986: ششم

12- 1990: هشتم

13- 1994: فرانسه حضور نداشت

14- 1998: فرانسه حضور نداشت

15- 2002: کسب عنوان سومی و مدال برنز

16- 2006: ششم

17- 2010: یازدهم

*تیم ملی والیبال ایران، غول کش مسابقات جهانی

تیم ملی والیبال ایران در دو بازی نخست خود از مرحله مقدماتی مسابقات قهرمانی جهان، دو پیروزی ارزشمند برابر تیم های مدعی ایتالیا و آمریکا بدست آورد و با این برد ها غول کش مسابقات لقب گرفت. حالا دیگر به جرات می توان از والیبال ایران به عنوان یکی از قدرت های برتر والیبال جهان یاد کرد.

بعد از کسب مقام چهارمی در لیگ جهانی 2014، بسیاری از قدرت های جهان حساب ویژه ای روی والیبال ایران باز کردند. البته تیم ملی والیبال ایران هنوز در عرصه جهانی بسیار نوپاست و همچنان به دنبال کسب نخستین مدال جهانی خود است. تمام افتخارات والیبال ایران به دو قهرمانی در آسیا و نایب قهرمانی در بازی های آسیایی خلاصه می شود. اگرچه تیم ملی والیبال ایران در سال های گذشته پیروزی های خوبی را برابر همه قدرت ها به جز روسیه بدست آورده اما هنوز نتوانسته در عرصه جهانی مدال بگیرد.

شاگردان کواچ در مرحله گروهی و مقدماتی مسابقات جهانی 2014 با ایتالیا، آمریکا، فرانسه، پورتوریکو و بلژیک همگروه هستند. با توجه به این که چهار تیم از هر گروه صعود می‌کنند و بعدا هر چهار تیم بدون توجه به رده‌ای که به دست آورده‌اند به همراه چهار تیم برتر گروه دیگر در یک جدول قرار می‌گیرند روی کاغذ، رتبه‌ای که در گروه به دست می‌آید شاید چندان اهمیتی نداشته باشد، اما این مساله آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که نتایج دور مقدماتی در مرحله بعدی اعمال می شود.

روی کاغذ ایتالیا، آمریکا، ایران و فرانسه چهار تیمی هستند که می‌توانند بدون دردسر از گروه صعود کنند. چرا که تیم‌های پورتوریکو و بلژیک توان رویارویی با این چهار تیم را ندارند، هر چند بلژیک در بازی نخست برابر آمریکا چهره خوبی از خود نشان داد اما در مجموع پیش‌بینی می‌شود ایران، ایتالیا، آمریکا، فرانسه و چهار تیم نخست گروه اول که به احتمال زیاد لهستان، آرژانتین، صربستان و استرالیا خواهند بود در یک گروه هشت تیمی قرار بگیرند.

سعید معروف، مهدی مهدوی، سید محمد موسوی، عادل غلامی، آرمین تشکری، سامان فائزی، شهرام محمودی، امیر غفور، فرهاد ظریف، عبدالرضا علیزاده، فرهاد قائمی، پوریا فیاضی، مجتبی میرزا جانپور، میلاد عبادی پور 14 بازیکن ایران در این دوره از مسابقات جهانی هستند. اسلوبودان کواچ(سرمربی)، چورا، رحمان محمدی راد(مربی) و امیرخوشخبر(سرپرست) و سیامک افروزی(پزشک) به همراه نوید مشجری(آنالیزور) کادر فنی تیم ملی را در این دوره تشکیل می دهند.

*برنامه کامل رقابت های دور مقدماتی گروه چهارم به وقت تهران

چهارشنبه دوازدهم شهریورماه:

استراحت تیم ها

پنج شنبه سیزدهم شهریورماه:

ساعت 15:30، پورتوریکو - آمریکا

ساعت 19، ایران – فرانسه

ساعت 22:45، ایتالیا – بلژیک

جمعه چهاردهم شهریورماه:

استراحت تیم ها

شنبه پانزدهم شهریورماه:

ساعت 15:30، آمریکا – فرانسه

ساعت 19، بلژیک – ایران

ساعت 22:45، پورتوریکو – ایتالیا

یکشنبه شانزدهم شهریورماه:

ساعت 15:30، فرانسه – بلژیک

ساعت 19، ایران – پورتوریکو

ساعت 22:45، ایتالیا – آمریکا

(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها