jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۷۰۷۸۹۸   ۳۰ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۰:۳۰

وقتی صحبت از اردو زدن به میان می‌آید ناخودآگاه بسیاری از مردم یاد تیم‌های لیگ برتری و اردوهای آنچنانی در کشورهای مختلف می‌افتند، اما از امروز، بزرگ‌ترین اردوی فرهنگی کشور قرار است با حضور رویش‌های جوان ادبیات انقلاب و همراهی پیشکسوتان این عرصه به میزبانی شهرکرد برگزار شود.

رویش‌های جوان ادبیات انقلاب اردو می‌زنند

به گزارش جام‌جم، ‌از امروز با حضور 70 شاعر جوان، شش شاعر جوان مطرح کشور به عنوان مهمان ویژه، در کنار ده نفر از استادان کشوری اردوی آفتابگردان‌های ادبیات انقلاب به میزبانی انجمن ادبی شهرستان ادب شهرکرد برگزار می‌شود و قرار است آن طور که علی‌محمد مودب وعده داده بزرگ‌ترین شب شعر کشور هم در روزهای برگزاری این اردو برگزار شود.

در این رخداد سرفصل‌های متنوعی با همراهی کارشناسان و مشورت استادان تعیین شده و موضوعات تدریس خواهد شد. این کلاس‌ها در حوزه تئوری ادبی و فن شعر خواهد بود و در کنار آن کلاس‌هایی به عنوان نقد شعر نیز تدارک دیده شده که ویژه شعرخوانی و نقد شعر اعضای دوره آموزشی است.

کلاس شعر نیمایی و شناخت نهج‌البلاغه با حضور یوسفعلی میرشکاک، موسیقی شعر با حضور محمدحکیم آذر، سعدی‌شناسی با حضور قربان ولیئی و جریان‌شناسی شعر انقلاب اسلامی با حضور زهیر توکلی برپا می‌شود و در ادامه حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی برای شاعران جوان از سبک زندگی اسلامی و اهمیت ترویج آن در هنر و ادبیات امروز سخن خواهد گفت.

برگزاری کارگاه‌های نقد شعر در این اردو دیده شده است که محمدحسین جعفریان، سعید بیابانکی، ناصر فیض و مصطفی محدثی خراسانی مسئولیت این کارگاه‌ها را بر عهده خواهند داشت.

در حاشیه این همایش، شب شعر آفتابگردان‌ها روز شنبه در شهرکرد برپا می‌شود. همچنین قرار است در حاشیه اردو شاعران در مراسم تشییع پیکر چند شهید گمنام در شهرکرد حاضر شوند تا فردا کاروان شعر انقلاب به کاروان تشییع شهدای گمنام بپیوندد.امسال این برنامه تفاوت ویژه‌ای دارد و آن هم افزوده شدن اردوهای بانوان شاعر به برنامه‌ها‌ی آموزشی است و از این پس هر اردوی سالانه، سه اردو برای بانوان شاعر خواهد داشت.

مصطفی محدثی خراسانی، شاعر و منتقد که به عنوان مدرس در این اردو حضور دارد، درباره تأثیر این برنامه طی دوره‌های برگزار شده به خبرنگار ما گفت: کاری که شهرستان ادب انجام می‌دهد، کاری کارشناسی شده و نیازسنجی شده در حوزه ادبیات و شعر جوان کشور است و به هیچ وجه رویکرد تبلیغاتی و بیلان کاری ندارد.

او ادامه داد: دوستانی که این طرح را درافکندند خودشان پله پله سلوک شعر را از نوجوانی طی کردند و با فراز و فرودهای جریان شعر کشور آشنا هستند. آنها خالی‌گاه‌ها را می‌شناسند و به این نتیجه رسیدند که گشودن افقی برای شعر کشور در گرو این است که استعدادهای جوان را شناسایی کنند و آنها را برای بیان اندیشه‌های ژرف و متعالی بار بیاورند تا بتوانند اندیشه‌های انقلاب را بخوبی با بیان شعر مطرح کنند.

این شاعر با بیان این‌که اردوهای شهرستان ادب به تنهایی با کار بسیاری از وزارتخانه‌ها برابری می‌کند، بیان کرد: الگوی این طرح شبیه تجربه آموزش و پرورش در دهه 70 است که با برگزاری اردوهایی در رامسر و نیشابور، جریان شعر جوان و نوجوان کشور را پیش برد. البته بعدها این برنامه آموزش و پرورش به حاشیه رفت. اما دوستان شهرستان ادب، بر اساس آن الگو خیلی خوب توانستند به طرح کامل‌تر و جامع‌تری دست یابند و با شناسایی نقاط ضعف آن طرح، این برنامه را پیش برند. امیدوارم با راه‌اندازی دفاتر استانی شهرستان ادب، این طرح گسترش یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر