jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۹۹۳۸۸   ۰۳ مرداد ۱۳۹۳  |  ۲۱:۳۳

نویسنده سرشناس مصری تحولات جاری در فلسطین اشغالی و نوار غزه را به صحرای کربلا و واقعه عاشورا تشبیه کرد.

فهمی هویدی: در کربلای زمان ما هم خون بر شمشیر پیروز شد

به گزارش پایگاه خبری الشروق؛ فهمی هویدی نویسنده و اندیشمند سرشناس مصری در خصوص رویداد و حوادث مربوط به درگیری فلسطینیان با رژیم صهیونیستی و قتل عام مردم بی دفاع فلسطین از سوی نظامیان صهیونیستی در نوار غزه نوشت: من ارتش یزید را دیدم که در منطقه الشجاعیه در شرق غزه بر ارتش امام حسین ( علیه السلام ) حمله ور می شود، از این رو یزیدیان دوران نوار غزه را غرق در خون و پیکر بی‌گناهان کردند، این درحالی است که اکثریت عربی از یاری رسانی به این مظلومان در محاصره عاجز ماندند.

فهمی هویدی افزود: این عرب ها باعث شدند، شمشیر جوی خون به راه بیندازد و آبادانی ها را به ویرانه مبدل کند، درست همانند کاری که ارتش یزید در کوفه انجام داد، این رویداد 13 قرن پیش روی داد، آنها ضد {امام } حسین و خانواده اش این اعمال را انجام دادند، خانواده ای که اکنون به نماد جانفشانی و دفاع از حق و آزادی شناخته می شوند.

این نویسنده سرشناس مصری افزود: درست است که قتل عام واقعه کربلا در اصل سه روز بود، اما واقعه کربلای امروز ما 19 روز را هم پشت سرگذاشته است، در آن واقعه هم قاتلان {امام } حسین از تبهکاران مسلمان بودند.

فهمی هویدی نوشت: قاتلان کربلای امروز ما از دشمنان اسلام هستند اما برخی از به ظاهر مسلمانان از آنها حمایت می کنند، در ماجرای واقعه کربلا بیش از 70 نفر کشته شدند اما در کربلای امروز شمار کشته ها از 800 نفر هم بیشتر شده است و هر روز که می گذرد بر شمار آنها افزوده می شود.

این اندیشمند بزرگ مصری در بخش دیگری از مقاله اش افزود: قاتلان آن واقعه و قاتلان این واقعه هر دو لعنت شده اند، قاتلان واقعه کربلا را همه در تاریخ لعن و نفرین می کنند، این امر در خصوص قاتلان واقعه امروز هم صدق خواهد بود و مقتولان هر دو واقعه در تاریخ با قهرمانی و آفریدن شکوه و عظمت جاودانه شدند.

فهمی هویدی خاطرنشان کرد: در این جا لازم است بین امور نظامی که براساس اصل قدرت و نیرو سنجیده می‌شود با امور دیگری که سیاسی و تاریخی هستند و جنبه ارزشی و نمادین دارد، تفاوت قائل شویم.

از این رو لازم است در این باره بگوییم که نمونه اقدامی که فلسطینیان غزه با آن رو به رو هستند با آن چه در واقعه کربلا روی داد متفاوت است در جبهه {امام } برخی از یارانش عقب نشینی کرده و زندگی را انتخاب کردند و همین امر باعث شد تا واقعه نزاع در کربلا خیلی طولانی نباشد، از این رو درد آن واقعه در دل دوستداران عمیق تر بود، حتی باعث شد آن دسته از یاران که تا آخر نماندند تا آخر عمرشان افسوس نماندن را بخورند.

فهمی هویدی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: اما در کربلای امروز ما فلسطینیان شکست نخوردند و کسی را تنها نگذاشتند و پاسخ کوبنده ای را به قاتلان خود می دهند، اگر در واقعه نخست کربلا جانفشانی به حد اعلای خود رسیده بود و ضرب المثل آن واقعه شده بود، در کربلای امروز مقاومت مثال زدنی شده است، همین امر باعث می شود تا امید به آینده و اعتماد به نفس در بین ملت ها افزایش یابد.

این اندیشمند سرشناس مصری در ادامه نوشت: در بخش های مختلف خبری متاسفانه بسیار درباره اقدامات پیروان شمشیر می‌گویند اما از جانفشانی ها و مقاومت های خون سخن چندانی به میان نمی آورند، گویی این رسانه های خبری می خواهند از همین ابتدا ما را وادار به تسلیم و از عزت و شرفمان دور کنند.

فهمی هویدی در این باره به نکته ای بسیار واقعی و لازم به یاد آوری اشاره کرد و افزود: در بخش اخبار دوشنبه قبل چنین آمده بود: تاکنون 433 فلسطینی شهید و 3008 نفر دیگر زخمی شدند که 904 تن از زخمیان هم از کودکان هستند و ملزومات درمانی لازم برای همه زخمی‌ها در غزه وجود ندارد، و در این خبر آمده که تاکنون 1007 واحد مسکونی فلسطینیان به صورت کامل منهدم شده و در این بین 915 منزل مسکونی هم آسیب های دیده است که هر آن ممکن است ویران شود، و همچنین 1746 منزل مسکونی هم خسارات جزئی به آنها وارد شده است و در این بین 79 مدرسه و 23 واحد درمانی و 27 مسجد هم به صورت کامل منهدم شدند.

در بخش های مختلف خبری متاسفانه بسیار درباره اقدامات پیروان شمشیر می‌گویند اما از جانفشانی ها و مقاومت های خون سخن چندانی به میان نمی آورند، گویی این رسانه های خبری می خواهند از همین ابتدا ما را وادار به تسلیم و از عزت و شرفمان دور کنند.

وی افزود: این بخش خبری تنها به این مسائل بسنده نکرده است بلکه می افزاید: 61 هزار و 479 فلسطینی به دلیل حملات پراکنده دشمن صهیونیست آواره شده اند، و 900 هزار شهروند ساکن غزه هم دیگر آب شرب ندارند و 80 درصد فلسطینیان هم دیگر برق در خانه های خود ندارند، و این بخش خبری برای نشان دادن عمق فاجعه هم تصاویری از ویرانی ها و دردها و اندوه و اشک ها را نشان می دهد به گونه ای که این درد را می خواهند به ما هم منتقل کنند، از این رو اجساد سوخته و ذغال شده و افرادی را که برخی اعضای بدن را از دست داده اند را نشان می دهند و حتی پیکره های دریده شده انسان ها را نشان می دهند!

وی در این باره تاکید کرد: ما در این خصوص شک و تردیدی نداریم بله فاجعه بسیار بزرگ است و تلفات و خسارات هم بیشمارند اما آیا فکر نمی کنید با این تصاویر و اخبار تنها می توان در دل مسلمانان نا امیدی و یاس بوجود آورد؟ اگر کمی منصف باشیم نباید تنها به یک وجه قضیه توجه کنیم بلکه انسان با انصاف کسی است که به بخش دیگر هم توجه کافی داشته باشد و آن بخش را هم به مردم به صورت درست و کامل نشان دهد.

این اندیشمند مصری در ادامه گفت: اگر کمی به وجه دوم قضیه توجه کنیم باید مسائل ذیل را به دقت ملاحظه کنیم:

- رزمندگان مقاومت فلسطینی تسلیم نمی‌شوند، و حتی دستگاه قدرتمند نظامی دشمن وحشتی در دل آنها بوجود نمی آورد، آنها تنها به پایداری و ایستادگی بسنده نکردند بلکه تصمیم گرفتند دشمنی این دشمن را به آن پاسخ دهند، حتی دشمن را در عمق راهبرادیش هدف قرار می دهند.

- جرات مقاومت به اندازه ای رسیده است که این دشمن را در شهرهای بزرگش هم هدف قرار می دهند، آنها صدها هزار صهیونیست را وادار کردند به پناهگاه‌ها فرار کنند، در خصوص شجاعت مقاومت فلسطین همین بس که بگوییم اسرائیلی ها هم به قدرت و شجاعت رزمندگان مقاومت اذعان کرده‌اند.

- موازنه قدرت رزمندگان مقاومت در غزه به اندازه ای بود که حتی اندیشه به راه افتادن انتفاضه سوم را مطرح کرده است، بسیاری در این باره فکر می کردند که اندیشه انتفاضه به گذشته مربوط می باشد و دیگر هیچ وقت این اندیشه را از نو شاهد نخواهند بود، این را حتی ابومازن هم به آن اذعان کرده و گفته انتفاضه ممکن است تکرار شود، حتی مساله انتفاضه به حدی قابل لمس شده که از سرگیری آن در هر لحظه امری ممکن شده است.

- رزمندگان مقاومت به تنهایی و بدون هیچ پشتیبانی این مقاومت را ادامه می دهند، رزمندگان مقاومت با سینه هایی عریان در برابر گلوله ها و موشک های دشمن صهیونیست ایستادند، البته در این بین از پشت هم ضرباتی را از برخی دوستان عربشان دریافت کردند، از این رو فلسطینیان در جنگی شرکت دارند که از هر سو مورد حمله دوست و دشمن قرار گرفته اند.

- در این بین نباید فراموش کنیم در نبرد حزب الله که باعث فرار دشمن صهیونیست از لبنان در سال 2006 شد، حمایت سوریه و ایران هم وجود داشته و حزب الله از حمایت و پشتیبانی برخوردار بوده و سلاح و مهمات نظامی را همواره دریافت می کرده است و مرزهای لبنان باز بودند، حتی آن جنگ در محیطی همسو از نظر مردمی توام بود، اما فلسطینیان امروز از بسیاری از حمایت ها محروم هستند و در تحریم و محاصره قرار دارند.

اگر در واقعه نخست کربلا جانفشانی به حد اعلای خود رسیده بود و ضرب المثل آن واقعه شده بود، در کربلای امروز مقاومت مثال زدنی شده است، همین امر باعث می شود تا امید به آینده و اعتماد به نفس در بین ملت ها افزایش یابد.

- مبارزان فلسطینی در حالی با دشمن صهیونیست مقابله می کنند که از شگردها و عملکردهای جدید بی سابقه ای کمک می گیرند، برد موشک های آنها به صورت غافلگیر کننده ای از 160 کیلومتر فراتر رفته است، سکوهای پرتاب موشک ها هم زیر زمینی شده است این امر باعث شد تا اسرائیل احساس تهدید کند و وحشت را عملاً در خصوص مبارزان فلسطینی احساس کند، هواپیماهای بدون سرنشین تا عمق برخی از شهرک های صهیونیست نشین هم رسیده اند.

- به دلیل پایداری و مقاومت شجاعانه رزمندگان فلسطینی اسرائیل از ادامه نبرد زمینی منصرف شده است از این رو تمام توجه خود را به حملات هوایی وحملات خمپاره ای متمرکز کرده است، این امر را زمانی صهیونیست ها به آن اذعان کردند که شمار تلفاتشان به 18 کشته و اسارت یک نظامی منجر شد، آنها از این به بعد می دانند این جنگ بدون هزینه برای آنها نخواهد بود.

- رزمندگان مقاومت فلسطین باید بدانند در این نبرد دلیرانه نه تنها باعث شرمندگی اسرائیلی ها و شکست آنها شده اند، بلکه باعث شده اند تا مواضع برخی از کشورهایی که تا دیروز با سیاست کاری و سیاست بازی چهره واقعی خود را نشان نداده بودند اکنون چهره واقعی آنها نمایان شود، اکنون برای فلسطینیان دوست از دشمن قابل تشخیص شده است و دیگر به خوبی همه می دانند چه کسانی در صف دشمن صهیونیست حاضر هستند، متاسفانه اکنون اسرائیل را دیگر به راحتی می توان جزو برخی از کشورهای محور عربی قرار داد، در این محور نه تنها نظام ها بلکه برخی از فرهیختگان و رسانه ای ها هم به آن ملحق شده اند. در گذشته نه چندان دور می توانستیم بگوییم اسرائیل در برابر فلسطینیان و اجماع کشورهای عربی به ظاهر تنها بود، اما اکنون فقط می توانیم بگوییم که فلسطینیان در برابر گسست عربی که اکنون بخشی از حامیان اسرائیل هستند تنها به شمار می آیند.

اکنون در میان برخی از سیاستمداران مصری این سوال مطرح است که : آیا اگر به راستی حماس با طرح آتش بس مصری موافقت می کرد، دیگر چنین خونی ریخته نمی شد، و این همه ویرانی و نابودی حاصل نمی شد؟‌ البته این سوالی اشتباه حاصل از یک سری اطلاعات اشتباه است چرا که مخالفت با طرح آتش بس مصری تنها از سوی حماس حاصل نشده است بلکه بار دیگر اعلام می کنم تمام گروه های مقاومت فلسطینی با آن مخالفت کردند، جنبش جهاد اسلامی فلسطین و جبهه های خلق و دموراتیک فلسطین هم با آن مخالفت کردند، حتی شما یک گروه فلسطینی مرتبط به مقاومت فلسطینی نمی یابید که با طرح آتش بس مصری موافقت کرده باشد.

اما در راستای تحلیل باید بگوییم کسی نمی تواند منکر این واقعیت باشد که اسرائیل از طرح آتش بس مصری سود می برد از این رو به سرعت با آن موافقت کرد و با مخالفت گروه های فلسطینی با آن به سرعت بر حملات خود به نوارغزه شدت بخشید، از این رو می توان گفت طرح آتش بس در واقع بهانه و دستآویزی از سوی اسرائیل برای ادامه جنگ وحشیانه ضد فلسطینیان شد.

پرسش هایی که می توان در باره آنها بحث و بررسی کرد به قرار ذیل هستند:

آیا می توان هماهنگی و مشورت با اسرائیل را انجام داد، اما در مقابل گروه های فلسطینی را از طرح آتش بس نایده گرفت؟ آیا اگر مصر در خصوص آتش بس با حماس و جهاد اسلامی مذاکره می کرد و بعد از طرح به اصطلاح آتش بس را مطرح می کرد آیا در آن صورت این طرح مفید تر و مقبول تر واقع نمی شد؟ آیا نادیده گرفتن مقاومت فلسطینی از سوی مصر نمی تواند باعث خدشه دار شدن جایگاه و موضع مصر در این میان شود.

اما اکنون این برداشت قویاً از عملکرد اخیر مقامات مصری در نادیده گرفتن گروه های مقاومت تلقی می شود که قاهره سعی داشته فلسطینیان را با این طرح در تنگنا قرار دهد، چه خوب می شد اگر به جای گفت‌وگوی مصر با اسرائیل در خصوص مفاد طرح آتش بس، جهاد اسلامی و حماس را انتخاب می کرد. (تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها