وزیر بهداشت اعلام کرد

استقرار متخصصان در اورژانس‌ها

« بهتر است داشته هایمان را براحتی به دست حاشیه ها نسپاریم»

واکنش وزیر بهداشت در باره پیوند کلیه ایرانی ها به خارجی ها

وزیر بهداشت با تاکید بر این‌که با تخلفات حوزه پیوند اعضا برخورد می‌شود، گفت: عمل پیوند به مسلمان‌های نیازمند خارجی در جلسه بعدی شورای عالی پیوند بررسی می‌شود.
کد خبر: ۶۹۸۵۵۰
واکنش وزیر بهداشت در باره پیوند کلیه ایرانی ها به خارجی ها

به گزارش ایسنا، حسن هاشمی درباره صحبت‌های اخیر رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی درباره پیوند دو بیمار عربستانی از کلیه ایرانی، عنوان کرد: دوستانی که این مساله را عنوان کرده‌اند، خودشان بهتر می‌دانند که چه اتفاقی در کشور در حال رخ دادن است و واقف هستند که دولت برای اولین بار شورای پیوند را در عالی‌ترین سطح خود تشکیل داده و افراد بی‌نظیری در منطقه و دنیا را دور یکدیگر جمع کرده است.

وی با بیان این‌که در کشور پیوندهای مختلفی از جمله پیوند روده، ریه، قلب و لوزالمعده و کبد انجام می‌شود، اظهار کرد: ‌پیوند روده یکی از مهم‌ترین جراحی‌ها در دنیاست. در مساله پیوند سال‌ها با کشورهای منطقه و برخی کشورهای اروپایی فاصله داریم، بنابراین گمان می‌کنم بهتر است داشته‌هایمان را براحتی به دست حاشیه‌ها نسپاریم.

هاشمی با تاکید بر این‌که مدعی اصلی در تخلفات وزارت بهداشت است، عنوان کرد: وزارت بهداشت در مورد پرونده بیمارستان فرمانیه یکی از بخش‌ها را در همین زمینه تعطیل و پزشک متخلف را محروم کرد و پرونده آن را به قوه قضاییه ارجاع داد.

وزیر بهداشت با تاکید بر این‌که با هر گونه تخلفی طبق قانون بشدت برخورد خواهد شد، یادآور شد: البته بحث‌هایی در زمینه پیوند وجود دارد، بخصوص پیوندهایی که خیلی خاص هستند. این بحث مطرح شده که آیا به مسلمان‌هایی که در این زمینه نیازمند هستند، صلاح است کمک کنیم یا خیر. این مساله در دستور کار جلسه بعدی شورای پیوند قرار خواهد گرفت و درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد. آنچه مسلم است، لیست پیوند طولانی است و در همه دنیا این‌گونه است.

وی با بیان این‌که از مجموع 25 هزار بیمار در فهرست انتظار پیوند کلیه، شاید کمتر از 20 درصد موفق به ارائه خدمات شویم، تاکید کرد: یکی از کارهایی که شورای پیوند باید انجام دهد، تلاش در جهت افزایش استفاده از کسانی است که دچار مرگ مغزی شده‌اند. این فرهنگ در کشور باید اشاعه داده شود تا فهرست‌های انتظار به حداقل برسد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها