jamejamonline
ورزشی ورزش های توپی کد خبر: ۶۹۷۴۸۲   ۲۹ تير ۱۳۹۳  |  ۱۱:۲۹

همزمان شدن دو رویداد کاپ آسیا برای بسکتبال و لیگ جهانی برای والیبال بحث های متفاوتی را در جامعه ورزش ایران به راه انداخت.

صلابت حضور جهانی والیبال، تلنگری برای بسکتبال

به گزارش جام جم ورزشی؛ بعد از جهانی شدن والیبال ایران در تورنمنت های پیشین و ثبات این ورزش در لیگ جهانی والیبال انتظارها از ورزش های گروهی تا حد قابل توجهی بیشتر شد به طوری که پیش از این تداخل لیگ جهانی با حضور تیم ملی فوتبال در جام جهانی ، سبب شد افکار عمومی با طرح پرسشی مبنی بر چرا والیبال می تواند اما فوتبال نه ؟ فوتبال ایران را زیر سئوال ببرد. اینک در نزد جامعه ورزشی ایران به ویژه اهالی توپ و تور و سبد این سئوال دوباره به نحوی دیگر تکرار می شود. بسکتبال تا کی می خواهد در دایره تیم های آسیایی بچرخد و قهرمانی های از پیش مشخص شده را تکرار کند؟ ظرفیت های موجود در این ورزش چقدر است و به نسبت مقیاس تیم های جهانی این ورزش چه میزان کمبود دارد؟ همزمان با به وجود آمدن این بحث ها، عده ای در ارزیابی های دم دستی به تفاوت های ظاهری دو ورزش می پردازند که طبیعی است. البته نکته ای که در بحث ها مغفول می ماند مدیریت نکردن بسکتبال به سمت و سوی جهانی است که در سال های اخیر هیچ گونه کار خاصی در ارتباط با این مسئله صورت نگرفته است. تیم ملی بسکتبال، رقابت های جهانی اسپانیا را هشتم شهریورماه پیش رو دارد و طبق هدفگذاری های صورت گرفته فدراسیون بسکتبال ، این بازی ها را قربانی مدال بازی های آسیایی اینچئون کرده است. وقتی بسکتبال چنین نگاهی به دومین حضور جهانی خود در ادوار برگزاری این رویداد بزرگ دارد طبیعی است چرخ بسکتبال در محدوده جغرافیایی آسیا به گردش دربیاید و از درنوردیدن افق های دورتر محروم بماند. فاصله رویداد جهانی بسکتبال هر چهار سال یک بار است یعنی فدراسیون بسکتبال با در نظر گرفتن احتمال صعود ایران در بازی های امسال، از چهار سال پیش می توانست برنامه ریزی مناسبی در پایان رقابت های 2010 ترکیه تا آغاز 2014 اسپانیا داشته باشد. این برنامه با توجه به قدرت بسکتبال ایران قابلیت اجرا داشت.حتی این برنامه ریزی می توانست با قطعی شدن صعود ایران به جام جهانی بعد از قهرمانی در سال 2013 صورت بگیرد اما هیچ کدام از مولفه های حضور جهانی بسکتبال در برنامه ریزی ها رعایت نشد تا کار به جایی برسد که این روزها اعلام شود بازی های آسیایی مهمتر از جام جهانی برای بسکتبال است.

ظرفیت های نهفته با قابلیت جهانی در بسکتبال ایران توسط حامد حدادی در NBA ، ارسلان کاظمی در لیگ دانشگاههای آمریکا و صمد نیکخواه بهرامی در لیگ فرانسه شناسایی شد. این نشانه ها طی سال ها به دست بسکتبال رسید و از ظرفیت های جهانی شدن این ورزش خبر داد اما بسکتبال ایران بی اعتنا و درگیر قهرمانی های تکراری در آسیا از کنارشان گذشت.

محمد رضاپور/گروه ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها