jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۹۶۹۸۶   ۲۶ تير ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۵

یک فوق تخصص گوارش با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده از نوع شدید نباید روزه بگیرند، گفت: بیمارانی که مبتلا به رفلاکس معده هستند ممکن است در ایام روزه داری، بیماری و بوی بد دهان آنها تشدید شود.

بایدها و نبایدهای بیماران گوارشی در ماه رمضان

دکتر رضا تسلیمی گفت:‌ مبتلایان به زخم معده و بیمارانی که دچار عوارض سوراخ شدن معده یا عمل جراحی هستند، نمی توانند روزه بگیرند.

وی با تاکید به اینکه بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده از نوع شدید نباید روزه بگیرند، افزود: بیماران مبتلا به کولیت در صورتی که بیماری آن ها درحالت خاموشی و عدم فعالیت است می توانند روزه بگیرند همچنین اگر بیماری در وضعیت خفیف یا متوسط باشد توصیه می شود ابتدا با پزشک خود مشورت کنند و سپس روزه بگیرند.

مبتلایان به رفلاکس معده، در زمان روزه داری از مسواک استفاده کنند

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: روزه داری برای بیمارانی که مبتلا به کولیت عصبی هستند، مفید است. همچنین بیمارانی که مبتلا به رفلاکس معده هستند ممکن است در ایام روزه داری بیماری و بوی بد دهان آنها تشدید شود بنابراین توصیه می شود در زمان افطار و سحر به طور متناوب از مسواک استفاده کنند.

بیماران که مبتلا به خون ریزی معده هستند نمی توانند روزه بگیرند

این فوق تخصص گوارش با اشاره به اینکه بیمارانی که مبتلا به خون ریزی معده هستند نمی توانند روزه بگیرند، افزود: افرادی که مبتلا به میکروب هلیکوباکتری هستند باید در خصوص درمان هر 12 ساعت یک بار دارو مصرف کنند همچنین باید در خصوص روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند و دارو های خود را در زمان افطار و سحر مصرف کنند.

تسلیمی گفت: بیمارانی که سابقه کولیت و در طول روز هفت تا هشت نوبت اجابت مزاج دارند، باید در خصوص روزه داری با پزشک خود مشورت کنند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها