jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۹۶۵۵۴ ۲۵ تير ۱۳۹۳  |  ۱۲:۵۲

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان این که برنامه چهارم استراتژیک کشوری کنترل ایدز مراحل نهایی تدوین را طی می‌کند، پنج هدف عمده این برنامه ملی را تشریح کرد.

اعتیاد تزریقی و انتقال جنسی، در کانون توجه برنامه‌ چهارم کنترل ایدز

دکتر عباس صداقت گفت: با همکاری سازمان‌هایی که در بحث HIV‌/ ایدز مسئول هستند، برنامه چهارم استراتژیک کشوری کنترل ایدز مراحل نهایی تدوین را طی می‌کند؛ چرا که از طریق یک برنامه استراتژیک کشوری است که تمام سازمان‌ها سهم خود را در کنترل این بیماری و همچنین تحت پوشش قرار دادن گروه هدف مشخص می‌کنند. این برنامه پنج ساله بوده و بر پایه برنامه توسعه اقتصادی کشور است.

صداقت اظهار کرد : در آخرین سال برنامه سوم کشوری کنترل ایدز قرار داریم. بر همین اساس است که از اوایل امسال اقدامات مربوط به تدوین برنامه چهارم آغاز شده است. تقریبا برنامه‌ریزی برای تدوین و تحلیل وضعیت، تعیین پاسخ ملی و در نهایت تعیین اهداف، راهبردها و مداخلات تعیین شده است.

وی با بیان اینکه برنامه چهارم کشوری ایدز پنج هدف عمده را دنبال خواهد کرد، افزود: هدف نخست این برنامه کنترل HIV/ایدز در جمعیت عمومی است. در این زمینه تاکیدها بیشتر بر روی آموزش‌های عمومی و دسترسی عمومی به خدمات است.

صداقت، کنترل HIV/ ایدز در مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر را دومین هدف چهارمین برنامه کشوری کنترل ایدز خواند و گفت: در این زمینه نیز بر برنامه‌های کاهش آسیب و پیشگیری در مصرف کنندگان مواد مخدر چه در زندان‌ها و چه در جامعه تاکید شده است.

وی کنترل HIV/ ایدز از طریق انتقال جنسی در گروه‌های پرخطر را سومین هدف برنامه چهارم کشوری ایدز خواند و گفت: در این زمینه نیز زنان در معرض آسیب بیشتر مدنظر هستند. کنترل انتقال HIV/ ایدز از مادر باردار مبتلا به نوزادان و کاهش مرگ ناشی از ایدز در مبتلایان این بیماری دیگر اهداف برنامه چهارم استراتژیک کشوری کنترل ایدز هستند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت در پایان گفت: در ذیل هر کدام از این اهداف، راهبردها و اهداف پایه و نهایی و همچنین مداخلات کمک کننده جهت دستیابی به اهداف تعیین شده لحاظ شده است و نقش هر یک از سازمان‌های در کنترل این بیماری مشخص شده است. ( ایسنا )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش