jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۶۳۵۸   ۲۴ تير ۱۳۹۳  |  ۱۹:۲۲

یک متخصص زنان و زایمان گفت: در صورت افزایش یا کاهش هورمون تیروئید در بدن، تخمک‌گذاری دچار اختلال می‌شود و ناباروری به علت توقف تخمک‌گذاری رخ می‌دهد.

دکتر آمنه لاهوتی در گفت‌وگو با جام‌جم افزود: شرط لازم برای حاملگی، آزادشدن تخمک از تخمدان است. فرآیندها و مواد زیادی دست‌اندرکارند تا هرماه یک تخمک در موعد مقرر آزاد شود. تخمدان تحت کنترل مستقیم مغز قرار دارد و مغز خود با ترشح موادی باعث رشد و بلوغ تخمک و درنهایت آزادشدن آن می‌شود. یکی از موادی که در این فرآیند نقش دارد هورمون تیروئید است. تیروئید غده پروانه‌ای شکلی است که جلوی گردن قرار دارد و هورمونی به نام تیروکسین ترشح می‌کند که در فعالیت و سوخت‌وساز سلول‌های بدن و نیز در رشد و تکامل انسان نقش دارد.

وی تاکید کرد: گاهی اختلال عملکرد تیروئید بدون علامت بالینی است به همین دلیل در بررسی‌های علل ناباروری همیشه این هورمون‌ها چک می‌شوند. از طرفی در زنانی هم که برای مشاوره پیش از بارداری مراجعه می‌کنند حتما باید هورمون تیروئید چک شود. زیرا مشکلات تیروئید علاوه بر این‌که موجب ناباروری می‌شود ممکن است باعث سقط جنین در ماه‌های اول بارداری نیز بشود.

وی ادامه داد: از علائمی که باعث شک به این بیماری‌ها می‌شود می‌توان به ضعف و بیحالی، پف‌آلودگی، افزایش وزن، افزایش خونریزی قاعدگی و افزایش دفعات قاعدگی و همچنین بی‌نظم شدن آن اشاره کرد. در پرکاری تیروئید هم علاوه بر کاهش یا افزایش میزان خونریزی و بی‌نظمی قاعدگی می‌توان به علائمی مثل تعریق، تپش قلب و کاهش وزن با وجود افزایش اشتها اشاره کرد.

کودکان از 2 سالگی باید ضدآفتاب بزنند

یک متخصص پوست و مو گفت: استفاده از ضدآفتاب برای کودکان دو سال به بالا ضروری است چرا که کودکان پوست حساس‌تری نسبت به بزرگسالان دارند وفعالیت بخش محافظتی پوست شان در برابر آسیب‌های محیطی از جمله اشعه ماوراء بنفش خورشید کامل نشده است.

دکتر سیدمسعود داوودی در گفت‌وگو با جام‌جم افزود: البته در استفاده از ضدآفتاب برای کودکان شش ماهه تا دو ساله هنوز اتفاق نظر وجود ندارد و توصیه می‌شود در این سنین از مواجهه مستقیم کودکان با آفتاب جلوگیری شود. اما از دو‌تا‌ده سالگی باید برای کودکان از ضدآفتاب‌های مخصوص کودکان که ترکیبات شیمیایی کمتری دارد استفاده شود و از ده سالگی به بعد نیز می‌توان از ضدآفتاب‌های مشابه بزرگسالان، متناسب با نوع پوست بهره گرفته شود.

وی در ارتباط با ضرورت استفاده از ضدآفتاب برای کهنسالان اظهار کرد: در کهنسالی نیز پوست بسیار آسیب‌پذیر می‌شود، اما با توجه به این که کهنسالان کمتر در محیط باز و در معرض آفتاب قرار می‌گیرند بهتر است در زمان‌های کوتاهی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند از ضدآفتاب استفاده کنند تا از اثرات مثبت آفتاب در ساخت ویتامین D بهره‌مند شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر