جام‌جم بررسی می‌کند:

ریشه‌های فساد اقتصادی

رئیس ستاد ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی وزارت نفت گفت: تاکنون 12 محور اصلی به عنوان گلوگاه‌های اصلی که احتمال وقوع فساد از طریق آنها وجود دارد، شناسایی شده‌اند.
کد خبر: ۶۹۶۰۰۵
شناسایی 12 گلوگاه اصلی وقوع فساد در وزارت نفت

به گزارش ایرنا، شجاع‌الدین بازرگانی امروز (دوشنبه) در نشست خبری با تشریح عملکرد رئیس ستاد ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی وزارت نفت، اظهار کرد: این ستاد از دی ماه سال گذشته با حکم وزیر نفت آغاز به کار کرده و تاکنون چند جلسه کارشناسی برگزار کرده است.

وی افزود: این وزارتخانه به‌دلیل حجم گسترده پروژه‌ها، تنوع فعالیت‌ها، حجم قراردادها، انتخاب پیمانکاران، ارتباط با بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و نفتی داخلی و خارجی احتمال دارد که تحت تاثیر برخی اقدامات منفی قرار گیرد.

بازرگانی با بیان این‌که 11 عضو این ستاد همگی از فعالان و کارشناسان صنعت نفت هستند، ادامه داد: تاکنون 12 محور اصلی به عنوان گلوگاه‌های اصلی که احتمال وقوع فساد از طریق آنها وجود دارد، شناسایی شده‌اند.

وی گفت: هدف ستاد برخورد ریشه‌ای و ساختاری با مفاسد اقتصادی در صنعت نفت است، هرچند که بررسی مصداقی با مفاسد نیز پیگیری خواهد شد.

رئیس ستاد ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی وزارت نفت، اظهار کرد: مناقصات، فروش کالا و خدمات، فروش محموله‌ها و فرآورده‌های نفتی، خصوصی‌سازی و آثار آن، قراردادهای داخلی و بین‌المللی، اجرای پروژه‌ها، تملک اراضی، واگذاری مجوزها، انتصابات، پرونده‌های حقوقی، مطالبات و قاچاق از جمله گلوگاه‌های اصلی بروز فساد در صنعت نفت به‌شمار می‌روند.

بازرگانی اضافه کرد: البته موارد فوق به معنای گلوگاه‌های قطعی فساد و این‌که حتما فاسد هستند، نیست بلکه در بررسی‌ها به این جمع‌بندی رسیدیم که احتمال وقوع فساد از طریق آنها وجود دارد.

وی با بیان این‌که وزارت نفت در برخورد با فساد مسامحه نمی‌کند، اظهار کرد: در صورت وقوع فساد در وزارت نفت از ابزارهای داخلی وزارتخانه برای برخورد با آن استفاده و در صورت لزوم موضوع به مراجع قضایی و ذی‌ربط ارجاع داده می‌شود.

بازرگانی افزود: با تاکید وزیر نفت، هیات نظارت بر مناقصات تشکیل شده که ضمن نظارت بر اجرای مناقصات، نحوه اجرای شکلی مناقصات نیز رصد خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها