jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۵۶۱۸   ۲۲ تير ۱۳۹۳  |  ۲۳:۰۱

با بازداشت 2 نفر از مقصران حادثه، این مرکز با دستور دادستان تعطیل شد

تعطیلی سرای سالمندان به‌خاطر آزار و مرگ پیرمرد

در پی کشته شدن مرد سالخورده‌ای در یک مرکز خصوصی نگهداری از سالمندان در شهرستان گرگان، این مرکز با دستور قضایی از سوی اداره بهزیستی این استان پلمب شد.

هنوز افکار عمومی در شوک حادثه کودک‌آزاری در یکی از مهدکودک‌های اردبیل بود که حادثه‌ای دیگر این بار در یک‌مرکز نگهداری افراد سالخورده و مرگ پیرمردی هفتاد و شش ساله در تیتر اخبار حوادث تلخ رسانه‌ها قرار گرفت.

پیرمردی که براساس اعتراف دو متهم که وظیفه نگهداری از مرد سالخورده را عهده‌دار بودند، تنها خواسته‌اش یک نخ سیگار بود.

تصاویر به دست آمده از دوربین مداربسته این مرکز نشان‌می‌دهد، پیرمرد با ضربات مشت و لگد دو خدمه شاغل در محل بشدت مصدوم شده و با انتقال به بیمارستان به علت سکته مغزی و ایست قلبی جان باخته است.

به گزارش جام‌جم، روز‌های پایانی هفته گذشته مسئولان یک مرکز نگهداری از سالمندان مرد هفتاد و شش ساله‌ای به نام محمود را به بیمارستانی در شهرستان گرگان منتقل کردند. پزشکان در بررسی از وضع این بیمار مشاهده کردند آثار ضربه‌هایی که ناشی از ضرب و جرح است روی بدنش وجود دارد و بسختی نفس می‌کشد.

تلاش پزشکان برای نجات مرد سالخورده آغاز شد، اما او دچار ایست قلبی شد و جانش را از دست داد.

در پی این حادثه موضوع به بازپرس ‌فیروزیان حاجی کشیک ویژه قتل دادسرا گزارش و با هماهنگی قضایی جسد به پزشکی قانونی منتقل شد.

با تشکیل پرونده و شروع تحقیقات مشخص شد، این مرد در یک مرکز خصوصی نگهداری از سالمندان نگهداری می‌شده است. با تحقیق از مسئولان این مرکز، آنها عنوان کردند، او در مرکز بدحال شده و دلیل آن را نمی‌دانند.

به دلیل مرگ مشکوک مرد سالخورده و شکایت خانواده وی، کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی استان گلستان به تحقیق از کارکنان این مرکز پرداختند و در ادامه معلوم شد دو نفر از خدمه که بیست و پنج و بیست و هشت ساله بودند روز حادثه مسئولیت نگهداری از پیرمرد را به‌عهده داشته‌اند. این دو جوان در بازجویی هر کدام اظهارات متناقضی را بیان کردند.

کارآگاهان که احتمال می‌دادند این دو در مرگ مرد‌سالخورده نقش داشته‌اند به بررسی از مرکز سالمندان پرداختند و متوجه شدند این محل به دوربین مداربسته مجهز بوده است. با بازبینی فیلم‌ها معلوم شد، دو خدمه مظنون پس از فریاد‌های مرد سالخورده او را بشدت کتک زده‌اند و وقتی نتوانسته‌اند وی را آرام کنند، با ملحفه‌ای دست و پا و دهانش را بسته‌اند تا وی نتواند فریاد بزند و از کسی کمک بخواهد.

در ادامه معلوم شد، وقتی پیرمرد بدحال شده دو خدمه که بشدت وحشت‌زده شده بودند، دست و پایش را بازکرده و به کمک مسئولان مرکز او را از محل خارج و به بیمارستان منتقل کرده‌اند. با به دست آمدن این اطلاعات، کارآگاهان موضوع را به بازپرس پرونده گزارش دادند و با هماهنگی قضایی دو مرد جوان بازداشت شدند.

در پی اظهارات این دو متهم، برای آنها قرار قانونی صادر شد. تحقیقات تکمیلی از این دو نفر ادامه دارد.

مدیر اداره بهزیستی استان گلستان درباره این حادثه به‌خبرنگار ما گفت: وقتی مددجویی که در سرای سالمندان نگهداری می‌شود، به هر نحوی فوت می‌کند، مرگ او از سوی مسئولان آن مرکز به اداره بهزیستی گزارش می‌شود. مرگ این مرد سالخورده نیز از سوی مسئولان آن مرکز خصوصی که او در آنجا نگهداری می‌شود، به اداره بهزیستی گزارش شده بود. به طور قطع نمی‌توان مرگ او را قتل تلقی کرد چون پرونده در مرحله تحقیقات قضایی است و تا پایان تحقیقات در این باره نمی‌توان بدرستی اظهارنظر کرد.

رقیه رحمانی افزود: دو فردی که در این پرونده بازداشت شده‌اند، پرستار نبوده بلکه از مراقبان مددجویان بودند. یکی از آنها یک سال و دیگری حدود دو سال بوده که در این مرکز خصوصی که یکی از دو مرکز در شهر گرگان است، فعالیت داشتند.

وی با اشاره به پلمب سرای سالمندان محل حادثه گفت: اداره بهزیستی با اطلاع از موضوع این حادثه تصمیم به پلمب این مرکز گرفت تا از ادامه فعالیت آن جلوگیری شود. موضوع به دادستانی استان گلستان اطلاع داده شد و با هماهنگی قضایی، این سرای سالمندان خصوصی پلمب شد.

مسئولان این مرکز دیگر نمی‌توانند این مرکز را راه‌ا‌ندازی و به فعالیت خود ادامه دهند و با هر مرکزی که چنین تخلفاتی داشته باشد قاطعانه برخورد خواهد شد.

برای تکمیل این گزارش قصد داشتیم با خانواده پیرمرد فوت شده نیز گفت‌و‌گو کنیم، اما هیچ‌کدام از مسئولان قضایی و انتظامی استان گلستان در این باره همکاری نکردند.

بازپرس پرونده نیز در این باره گفت: پرونده در مراحل ابتدایی تحقیقات قرار دارد و پاسخگویی به رسانه‌ها باید با هماهنگی دادستان باشد.

وی تصریح کرد: با صدور قرار قانونی برای دو متهم پرونده تحقیقات از آنها ادامه دارد. همچنین فیلم دوربین مداربسته از صحنه کتک زدن پیرمرد فوت شده نیز در اختیار مرجع قضایی استان گلستان قرار دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

دگردیسی زاویه‌ دید

دگردیسی زاویه‌ دید

زاویه دید یک مولف نسبت به موضوعی که می‌خواهد درباره آن در اثرش سخن براند، ای بسا مهم‌ترین شاخصه‌ای است که آثار هنرمندان مختلف را از هم متمایز می‌کند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر