jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۹۵۱۹۳   ۲۲ تير ۱۳۹۳  |  ۰۹:۱۳

روزهای تیره و تار حکومت طالبان بر افغانستان را که بخوبی به یاد دارید. در روزهایی که جهان برای ورود به قرن 21 و هزاره سوم آماده می‌شد، جوانان کابلی حق نداشتند شلوار جین بپوشند و بیشتر آرایشگاه‌های این کشور بسته بود.

توصیه طالبان به مسلمانان: از افراط دوری کنید

شلاق زدن زنان و مردان جوان در ملاعام و در خیابان‌های پایتخت به دلایل واهی به کاری عادی در این کشور تبدیل شده بود. این موارد در واقع احکامی بود که طالبان برای کشور وضع کرده بودند و آن را برداشتی از تعالیم اسلام می‌دانستند!

حال به نظر می‌رسد این روزها که احکام عجیب و غریب باز هم به اسم اسلام و در سایه گروه تروریستی داعش در حال اجراست، طالبان گذشته خود را فراموش کرده و می‌خواهد خود را میانه رو نشان دهد.

نمونه این فراموشی را می‌توان در پیام روز گذشته این گروه شبه نظامی مشاهده کرد که به زبان عربی در سایت خود منتشر کرده‌اند.

آن‌طور که منابع خبری همچون ایسنا گزارش داده‌اند، طالبان در پیام خود از مسلمانان می‌خواهد از افراط و زیاده‌روی دوری کنند، زیرا این به ضرر آنهاست.

در بخشی از این پیام آمده است: مسلمانان باید از قضاوت بدون مدرک و عدم اعتماد به یکدیگر دوری کنند.

آنها نباید دعوا و مناقشه داشته باشند و نباید گمان کنند که افکارشان از دیگران بهتر است. رحم و مهربانی باید گسترده شود.»

البته به نظر می‌رسد پس از آن‌که چند هفته پیش داعش اعلام برقراری دولت اسلامی کرد و ابوبکر البغدادی را به عنوان خلیفه تعیین کرد، اختلاف میان این گروه‌ها بیش از پیش شده باشد.

اگرچه تاکنون سخنگوی طالبان در پاکستان و افغانستان درباره ادعای البغدادی برای رهبری جهانی بر تمام مسلمانان اظهار نظری نکرده است، اما یکی از فرماندهان پاکستان در مصاحبه با رویترز ابراز تردید کرده است که شبه‌نظامیان، ابوبکر البغدادی را به عنوان رهبر خود بپذیرند.

وی گفت: «هیچ شبه‌نظامی،‌ بغدادی را رهبر خود نمی‌داند و او را قبول ندارد، اما هیچ یک از آنها هم علیه او حرف نمی‌زنند.»

حسین خلیلی ‌- گروه بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر