jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۶۹۵۱۵۴   ۲۲ تير ۱۳۹۳  |  ۰۰:۲۳

رییس جمهوری، جدایی از فرهنگ قرآن را عامل عمده گرفتاری های امروز مسلمان‌ها و جهان اسلام دانست و تصریح کرد که اگر امروز افراط و خشونت در دنیای اسلام، وحدت مسلمانان را از بین برده و آنان را در برابر هم قرار داده، بخاطر فاصله گرفتن از فرهنگ قرآن است و قرآن مجید عامل اصلی وحدت جهان اسلام و مسلمانان می‌باشد.

جنایات صهیونیست‌ها همان عرف جاهلیت قبل از اسلام است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شنبه شب در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و در آیین تجلیل از خادمان قرآن مجید، اظهار داشت: امروز در فلسطین اشغالی بخاطر کشته شدن فردی یهودی که گاهی طراحی خود‌شان هم است ، ملتی به خاک و خون کشیده می‌شود و این همان عرف جاهلیت قبل از اسلام است و جالب اینکه سراسر جهان در برابر این جنایت‌ها سکوت می‌کند.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اسلام ترازویی در برابر انسان‌ها قرار داد و به همه انسان‌ها تبیین کرد که «إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم».
دکتر روحانی اظهار داشت: ممکن است در فهم و تفسیر آیه‌ای از قرآن کریم نظرات یکسانی نباشد اما خوشبختانه در اصل قرآن هیچ اختلافی وجود ندارد و قرآن بزرگترین عامل برای وحدت مسلمانان است و سیره پیامبر(ص) و اهل بیت و عصمت طهارت(ع) که آنها هم قرآن ناطق‌اند، بهترین مبین و مفسر قرآن هستند.
دکتر روحانی با تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع)، با بیان اینکه اخلاق، سلوک، شجاعت و شهامتی که قرآن می‌گوید در زندگی امام حسن مجتبی(ع) مشاهده می‌شود، گفت: همه می‌دانند که هیچ شهامت و شجاعتی بالاتر از شجاعت صلح نیست. شب بدر بر پیامبر(ص) به مراتب آسان‌تر از روز صلح حدیبیه بود آنچنان که عده ای تازه به دوران رسیده نا آشنا به اعمال اسلام، نگاهی غضب آلوده بر چهره رحیم پیامبر(ص) می‌انداختند و فکر می‌کردند که پیامبر(ص) تسلیم قدرت مکه شده است و نمی فهمیدند که صلح پیامبر(ص) راه را برای گسترش فهم قرآنی و فرهنگ اسلام و راه نجات مسلمان ها و تبیین احکام اسلام فراهم ساخته است.
رییس‌ جمهوری اضافه کرد: در صلح امام مجتبی(ع) ، وحدت دنیای اسلام و استقرار اسلام را در سال‌های بعد فهمیدند اما روز صلح و سلم و مصالحه برای منافع دنیای اسلام چقدر سخت و مشکل است، آن روزی که کسی که به ظاهر خود را یار امام مجتبی(ع) می‌داند روبه‌روی امام قرار می گیرد و آن امام همام را مورد عتاب قرار می‌دهد.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: قرآن، راه نجات همه مسلمان‌هاست و سیره اهل بیت عصمت و طهارت و امام مجتبی(ع) و پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) راه سعادت و نجات برای همه ما است و خداوند بزرگ بر ما منت قرار داده و آنچه موجب هدایت ما می‌شود ر ا آنچنان تنزیل می‌دهد که ما بتوانیم بفهمیم و درک کنیم و به قدر انسانیت‌مان دست یابیم که انا انزلنا فی لیله القدر و انسان روزی قدر خود را می‌داند که در کنار قرآن مجید قرار گیرد.
رییس جمهوری با قدردانی از همه خادمان قرآن که برای هدایت جامعه گام برمی‌دارند، اظهار داشت: افتخار می‌کنیم در دورانی زندگی می‌کنیم که امروز در قم، افتخار بسیاری از مراجع بزرگ ما این است که تفسیر قرآن مجید می‌کنند و این نعمت بزرگی برای همه است که مراجع عظام درس تفسیر قرآن را در کنار فقه، اصول و فلسفه و کلام قرار دادند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: تفسیر قرآن امام راحل بسیار زیبا و دلنشین بود و چه بگویم که عده‌ای نگذاشتند آن تفسیر ادامه یابد و این هم از مظلومیت‌های امام راحل ما بود، زمانی به یاد دارم که به محضرشان شرف‌یاب شدیم و درخواست کردیم که تفسیرشان را ادامه دهند و آن را ضبط کرده و بماند برای بعد از حیات ایشان، اما نمی‌گویم که ایشان در پاسخ چه گفتند، ولی نشان آن است که در هر زمانی، زیستن برای مصلحت جامعه بسیار سخت است و چه نکات ریزی که باید مورد مراعات قرار گیرد.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: یکی از آثار بزرگ انقلاب اسلامی، انس بیشتر جوانان و زنان و مردان جامعه با قرآن مجید بود و امروز هم با هدایت و تشویق‌های رهبر معظم انقلاب این راه برای همه خادمان قرآن هموار شده است و این دولت افتخار بزرگ خود می‌داند که خادمی برای خادمان قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت باشد.
دکتر روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اهمیت ضرورت فهم مفاهیم قرآن را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ در کنار همه فعالیت‌های قرآنی آنچه هدف اصلی همه ماست، انس و آشنایی قلوب انسان‌ها با حقایق قرآن است، گرچه نشاط و لذت چشم و گوش با قرآن مجید است اما هدف نهایی اجرای مفاهیم قرآن در سراسر زندگی بشر است و انس عملی با قرآن فخر و افتخار همه ما بشمار می‌رود.
رییس جمهوری اظهار داشت: قرآن از روز نزول تا قیامت همواره هادی است و این ما هستیم که در هر زمانی باید بتوانیم سوالات و مطالبات جامعه را به محضر قرآن مجید تقدیم کنیم و پاسخ سوالاتمان را از متن و عمق قرآن و به خوبی دریافت کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه قرآن برای همه انسان‌ها مساوات را به ارمغان آورد، خاطر نشان کرد: قبل از اسلام خدای گروه ها و قبایل متفاوت بود و قبیله برتر دارای بتی برتر بود و این اسلام و قرآن بود که برای همه انسان ها و همه بشریت خدای احد و واحد را معرفی کرد که هیچ امتیازی بر هیچ گروه و قبیله ای نسبت به آفریدگار خدای احد و واحد وجود ندارد و این خدا بود که همه فقیر و غنی را در یک صف نشاند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها