jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۵۱۳۰   ۲۱ تير ۱۳۹۳  |  ۲۲:۴۵

روزهای تیره و تار حکومت طالبان بر افغانستان را که بخوبی به یاد دارید. در روزهایی که جهان برای ورود به قرن 21 و هزاره سوم آماده می‌شد، جوانان کابلی حق نداشتند شلوار جین بپوشند و بیشتر آرایشگاه‌های این کشور بسته بود.

شلاق زدن زنان و مردان جوان در ملاعام و در خیابان‌های پایتخت به دلایل واهی به کاری عادی در این کشور تبدیل شده بود. این موارد در واقع احکامی بود که طالبان برای کشور وضع کرده بودند و آن را برداشتی از تعالیم اسلام می‌دانستند!

حال به نظر می‌رسد این روزها که احکام عجیب و غریب باز هم به اسم اسلام و در سایه گروه تروریستی داعش در حال اجراست، طالبان گذشته خود را فراموش کرده و می‌خواهد خود را میانه رو نشان دهد. نمونه این فراموشی را می‌توان در پیام روز گذشته این گروه شبه نظامی مشاهده کرد که به زبان عربی در سایت خود منتشر کرده‌اند.

آن‌طور که منابع خبری همچون ایسنا گزارش داده‌اند، طالبان در پیام خود از مسلمانان می‌خواهد از افراط و زیاده‌روی دوری کنند، زیرا این به ضرر آنهاست. در بخشی از این پیام آمده است: مسلمانان باید از قضاوت بدون مدرک و عدم اعتماد به یکدیگر دوری کنند.

آنها نباید دعوا و مناقشه داشته باشند و نباید گمان کنند که افکارشان از دیگران بهتر است. رحم و مهربانی باید گسترده شود.»

البته به نظر می‌رسد پس از آن‌که چند هفته پیش داعش اعلام برقراری دولت اسلامی کرد و ابوبکر البغدادی را به عنوان خلیفه تعیین کرد، اختلاف میان این گروه‌ها بیش از پیش شده باشد.

اگرچه تاکنون سخنگوی طالبان در پاکستان و افغانستان درباره ادعای البغدادی برای رهبری جهانی بر تمام مسلمانان اظهار نظری نکرده است، اما یکی از فرماندهان پاکستان در مصاحبه با رویترز ابراز تردید کرده است که شبه‌نظامیان، ابوبکرالبغدادی را به عنوان رهبر خود بپذیرند.

وی گفت: «هیچ شبه‌نظامی،‌ بغدادی را رهبر خود نمی‌داند و او را قبول ندارد، اما هیچ یک از آنها هم علیه او حرف نمی‌زنند.»

حسین خلیلی ‌/‌ گروه بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر