در روز گرامیداشت مقام معلم، نظری انداختیم به زندگی و زمانه معلم شهید قدرت‌ا… چگینی

آقا معلم در لیست ترور!

از «د» تا «ژ» در پنجمین جلد زندگینامه علمی دانشوران

زندگینامه‌ علمی دانشوران شرح زندگی بیش از پنج‌ هزار دانشمند علوم دقیق را در دسترس استادان، دانشجویان و دانش‌ پژوهان قرار می دهد و آنان را با کوشش عظیم بزرگان علم آشنا می‌ سازد.
کد خبر: ۶۸۹۳۳۵
از «د» تا «ژ» در پنجمین جلد زندگینامه علمی دانشوران

این مجلد مانند سایر کتاب‌ های این مجموعه حاصل کار گروهی تعدادی از پژوهشگران است و به دانشوران برجسته‌ علمی در حوزه‌های مختلف می ‌پردازد.

جلد پنجم از مجموعه زندگینامه علمی دانشوران با 1113 صفحه در قطع رحلی که شامل بخشی از حرف «د» تا آخر حرف «ژ» می‌باشد، منتشر گردیده است.

این اثر ترجمه‌ای است از Dictionary of Scientific Biography (نیویورک، 1981) که شرح حال، آثار و نظریات علمی بیش از شش‌هزار دانشمند از سراسر جهان را در رشته‌های مختلف علمی نظیر اخترشناسی، پزشکی، ریاضیات و... دربر دارد.

در انتهای هر مقاله نیز کتاب‌شناسی جامعی آمده است که اطلاعات بیشتری در مورد آثار صاحب‌ مقاله به خواننده عرضه می‌کند.

شرح زندگانی علمی بیشتر از شش هزار مرد و زن از سراسر جهان در این اثر بیان شده است که در رشته اخترشناسی، پزشکی، روانشناسی، ریاضیات، شیمی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، فلسفه و فیزیک فعالیت داشته اند.

شادروان احمد بیرشک بر ترجمه و ویرایش این مجموعه نظارت داشته‌ و خود در ویرایش مجلدات اول تا سوم شرکت مستقیم داشته است.

پس از انتشار مجلد چهارم به ویراستاری فریبرز مجیدی و موسی اکرمی، اینک مجلد پنجم با ویراستاری فریبرز مجیدی، در ۱۱۱۹ صفحه و با بهای ۵۸۰۰۰۰ ریال، منتشر شده است. در انتشار این اثر بنیاد دانشنامه نگاری ایران (بنیاد دانشنامۀ بزرگ فارسی پیشین) و شرکت انتشارات علمی و فرهنگی همکاری داشته اند.

جلد پنجم «زندگینامه علمی دانشوران» اثر چارلز کولستون گیلیپسی با ترجمه احمد آرام و دیگران زیرنظر احمد بیرشک از سوی شرکت انتشارات علمی و فرهنگی در تهران منتشر شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها