jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۸۷۷۱۳   ۰۲ تير ۱۳۹۳  |  ۲۱:۱۰

« علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه از اواخر دهه 40 هجری شمسی تا زمان مرگ دکتر علی شریعتی، ارتباط فراوانی با او داشته است، تصریح کرد: « من تا اندازه زیادی مرهون سخنرانی و نوشته های دکتر شریعتی هستم.»

وزیر ارشاد: من با شریعتی بودم و مرهون او هستم

به گزارش مهر، جنتی که امروز دوشنبه در مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد درگذشت شریعتی در زادگاهش، شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی سخن می گفت، افزود: شهرستان سبزوار خاستگاه عالمان، فیلسوفان، فرهیختگان، شاعران و شهیدان و مهد دانشمندان برجسته و بزرگی است که هریک مانند ستارگان درخشان در آسمان علم و معرفت دیار سربداران می‌درخشند.

وی حاج ملا هادی سبزواری، فیلسوف بزرگ فلسفه و عرفان، ابوالفضل بیهقی مورخ و دکتر علی شریعتی اندیشمند معاصر را از جمله این بزرگان دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیست و هشتم خرداد ماه سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی را در سال 1356 گرامی داشت و گفت: بنده تا اندازه زیادی مرهون سخنرانی و نوشته های وی هستم.

وی افزود: در شرایطی که جریانات انقلابی و مبارزاتی به خصوص در محیط های علمی شکل گرفته بود و جریانات مارکسسیتی و سوسیالیستی با شدت به دنبال جذب جوانان این سرزمین بودند، دکتر شریعتی با سخنرانی‌هایش در حسینیه ارشاد توانست فضای روشنفکری آن روز دانشگاه ها را تغییر دهد و تاثیر بسیار عمیقی در جهت بارور کردن نهضت اسلامی به وجود آورد.

جنتی با بیان اینکه در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 ارتباط فراوانی با دکتر شریعتی داشت، به روایت ماجرای خاکسپاری دکتر شریعتی در جوار بارگاه حضرت زینب(ع) در دمشق پرداخت.

خاطره وزیر ارشاد از تدفین دکتر شریعتی

جنتی گفت: بنده از سال 54 تا بهمن 57 در منطقه خاورمیانه به خصوص کشورهای سوریه، لبنان و عراق رفت و آمد می کردم. وقتی دکتر شریعتی فوت کرد ما خودمان را آماده استقبال از جنازه وی کردیم.

وی افزود: یکی دو روز بعد از رحلت دکتر شریعی جنازه وی را به دمشق آوردند که بنده افتخار داشتم با صادق قطب‌زاده، دکتر ابراهیم یزدی، شهید چمران، خانواده دکتر شریعتی و جمعی از دانشجویان اتحادیه دانشجویان مسلمانان اروپا جنازه وی را در فروگاه دمشق تحویل گرفتیم و به طواف مرقد حضرت زینب بردیم.

جنتی افزود: سپس توسط یکی از روحانیون تلقین خوانده شد و پیکر دکتر شریعتی توسط شهید چمران در آن جا دفن و به امانت گذاشته شد.

وزیر فرهنگ در ادامه خاطره‌اش گفت: خوشبختانه توانستیم برای دکتر شریعتی مراسم بزرگداشتی با حضور تعدادی از شخصیت‌های برجسته و نماینده جنبش آزادی بخش فلسطین و نماینده یاسر عرفات در دانشگاه بیروت برگزار کنیم. در این مراسم امام موسی صدر سخنرانی کردند که تمام سخنرانی‌های آن مراسم موجود است و مکتوب شده است.

جنتی افزود: تا پیروزی انقلاب که در آن جا بودیم از مرقد ایشان که یک محفظه شیشه‌ای بود حراست و افراد علاقه‌مند را برای زیارت قبر وی راهنمایی می‌کردیم.

وی همچنین در پاسخ سوال یکی از حضار مبنی بر عملی کردن وصیت دکتر شریعتی جهت انتقال پیکر وی از دمشق به حسینیه ارشاد تهران گفت: ما موافقیم و اگر نظام موافق این کار باشد این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها