jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۶۸۷۷۱۱ ۰۲ تير ۱۳۹۳  |  ۲۱:۴۶

وزیر امورخارجه با بیان اینکه وقایع اخیر در عراق جنگ بین شیعه و سنی نیست، گفت: آنچه در حال وقوع است توطئه ای خارجی با هدف جلوگیری از ظهور مقتدرانه جهان اسلام در عرصه تحولات منطقه ای و بین المللی است.

ظریف: آنچه در منطقه اتفاق می‌افتد جنگ بین شیعه و سنی نیست

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه، خانم اشراقه سید محمود وزیر امور منابع انسانی و کار سودان که بنا به دعوت وزیر کار و امور اجتماعی کشورمان به تهران سفر کرده است ، عصر امروز (دوشنبه) با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی در این دیدار با اشاره به روابط بسیار خوب تهران و خارطوم تاکید کرد: ما به روابط دو کشور نگاهی راهبردی داریم و برای مناسبات خوب خود با دولت و مردم سودان اهمیت زیادی قائلیم و این روابط مبتنی بر منافع و دیدگاه های مشترک در عرصه دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی است.

وزیر امور خارجه با اشاره به مواجهه ایران و سودان با چالش های مشترک از جمله فشارها و تحریم های ظالمانه غرب تاکید کرد : تجربه سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ما ثابت کرده است که تنها با تکیه بر توان کشور و مردم و ظرفیتها و توانمندی های داخلی می توانیم بر مشکلات و موانع فائق آییم و روی پای خود بایستیم و روند توسعه و پیشرفت کشور را تداوم بخشیم و باید از این فرصت برای توسعه و تقویت بیش از پیش روابط دو کشور استفاده کنیم.

ظریف ضمن تاکید بر وجود زمینه های متعدد و متنوع همکاری بین دو کشور به خصوص در عرصه های فنی و حرفه ای و کارآفرینی ، کشاورزی و دامپروری ، ابراز امیدواری کرد: این سفر و همچنین تداوم سفرهای متقابل مسوولین ایرانی و سودانی و پیگیری جدی توافقات بین دو کشور زمینه ساز همکاری های بسیار خوب دو کشور در همه عرصه ها باشد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این ملاقات با اشاره به تحولات منطقه خاطر نشان کرد : آنچه در حال وقوع است جنگ بین شیعه و سنی نیست ، بلکه توطئه ای خارجی با هدف جلوگیری از ظهور مقتدرانه جهان اسلام در عرصه تحولات منطقه ای و بین المللی است و از این رو کشورهای موثر اسلامی باید با هوشمندی و با نگاهی راهبردی به این تحولات بنگرند و مانع از تفرقه افکنی دشمنان جهان اسلام بین فرق اسلامی شوند.

هیچ عاملی نمی تواند در روند روابط تاریخی و دوستانه ایران و سودان خللی وارد کند

خانم اشراقه سید محمود وزیر امور منابع انسانی و کار سودان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام های رییس جمهور و وزیر خارجه کشورش به دولت و مردم ایران و دکتر ظریف ، از سفر به جمهوری اسلامی ایران ابراز خرسندی کرد.

وی با قدردانی از مواضع و حمایت های جمهوری اسلامی ایران از سودان تاکید کرد: هیچ عاملی نمی تواند در روند روابط تاریخی ، دوستانه و برادرانه بین دو کشور مسلمان خللی وارد کند و سودان همواره متحد و در کنار ایران خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد با پیگیری و اجرایی شدن توافقات موجود شاهد تقویت و گسترش همه جانبه روابط بین ایران و سودان باشیم.

خانم اشراقه سید محمود با ابراز خرسندی از روند مذاکرات بین ایران و غرب در خصوص موضوع هسته ای ابراز اطمینان کرد دولت و مردم ایران با ایستادگی و پایداری و سربلندی در تثبیت حقوق مشروع خود موفق خواهند شد .

وی همچنین در این دیدار به تشریح روند تحولات داخلی و خارجی این کشور و دستاوردها و موفقیت های دولت و مردم و ارتش سودان علیرغم فشارها و تحریم های کشورهای بیگانه پرداخت و افزود : دولت سودان همه تلاش خود را برای تثبیت شرایط سیاسی و بهبود اوضاع اقتصادی را به کار گرفته است.

وی همچنین با اشاره به تلاش ها و توطئه های بیگانگان برای خلل در صفوف کشورهای اسلامی ، لزوم هوشیاری و همکاری بیش از پیش کشورهای بزرگ اسلامی از جمله ایران و سودان برای مقابله با چالش های مشترک را خواستار شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

یکی از موضوعات مهمی که امروز به‌شدت به آن نیاز داریم این است که قوا خارج از مسائل جناحی به موضوعات نگاه کنند و منافع مردم را مرجح بر نگاه سیاسی و جناح‌بازی‌ها و سیاست‌زدگی ببینند.

بوی نفت و خون

بوی نفت و خون

حالا می‌خواهید بگذارید پای سنگدلی یا احساس نداشتن یا هر چیز دیگر. هر چه باشد، دیوارها و خیابان‌ها خیلی دیرتر از انسان‌ها خاطرات را فراموش می‌کنند.

افق؛ جایی بین زمین و آسمان

افق؛ جایی بین زمین و آسمان

تصویر شهید حسن تهرانی مقدم و شهید قاسم سلیمانی را که کنار هم نگاه می‌کنی چیزی از عمق چشمان هر دوی آنها یقه‌ات را می‌گیرد؛ حسی بین دلبستگی و رهایی. حالی بین بودن و نبودن. جایی بین زمین و آسمان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر